05.10.2013

Pardubice fantastickým obratem přepsaly historii

PARDUBICE — Tu sezonu si pamatuje každý. V extraligovém ročníku 2004/2005 to na začátku Pardubicím skřípalo, nedařilo se rozjet… Jenže tým si věřil, pak přišly první výhry a nakonec fantastická jízda za prvním mistrovským titulem v rámci samostatné české extraligy. Tehdy Pardubice prohrály na začátku sezony i s Libercem, a to v prvním domácím zápase sezony 2:5 po třetinách 0:0, 2:1 a 0:4. Po devíti letech se Východočechům podařilo revanšovat…

Historická bilance HC ČSOB Pojišťovna Pardubice – Bílí Tygři Liberec
Bilance Zápasy V – VP – R – PP – P Skóre Třetiny
Celkem 60 30 – 5 – 1 – 7 – 17 188:151 40:47, 79:47, 64:50 – 3:6 –2:1
Doma 31 18 – 3 – 1 – 2 – 7 109:74 23:28, 41:24, 42:20 – 2:2 – 1:0
Venku 29 12 – 2 – 0 – 5 – 10 79:77 17:19, 38:23, 22:30 – 1:4 – 1:1

Tehdejší mimořádná sezona vyšperkovaná výlukou NHL začala pro pardubické hokejisty doslova katastrofálně. Východočechům se nevedlo a pod tíhou okolností rezignoval na svou funkci trenér František Výborný. Právě on musel snést nepříjemnou prohru 2:5 doma v prvním zápase právě s Libercem.

Pardubice přitom vedly 2:1 po dvou třetinách, když se gólově prosadili Petr Sýkora a Aleš Hemský. Liberci to tam ale v závěrečné třetině napadalo a odvezl si z východu Čech kompletní body. Pardubice mu to pak ale vrátily v play off i se všemi úroky.

Hokejisté Pardubic a Liberce mají po pátečním souboji na svém kontě šedesát vzájemných bitev. Aktivní bilanci mají Východočeši, těm se povedlo pětatřicet z nich vyhrát, ve čtyřiadvaceti případech odešli poraženi, jednou skončil zápas remízou.

Letos se hokejistům HC ČSOB Pojišťovna Pardubice podařilo vyrovnat i tento účet. Východočeši prohrávali s Libercem 2:4 po dvou třetinách a kdekdo možná nevěřil. Hráči ale ano a to je nejdůležitější!

V rozmezí 44. až 51. minuty vstřelili pardubičtí hokejisté čtyři branky a zcela otočili vývoj utkání. Jeho závěr kontrolovali a připsali si třetí výhru v řadě – v posledních třech utkáních nasbírali vynikajících osm bodů a upevnili si vratkou pozici v elitní čtyřce tabulky.

Velikou radost měla celá kabina pardubických hokejistů. „Byl to totální hokej ve třetí třetině, když jsme se z 2:4 dostali na 6:4. Hráli jsme agresivně a dohrávali do těla. I díky naší trpělivosti jsme zápas zvrátili. Hráčům je třeba poděkovat za takový zápas,“ chválil asistent trenéra HC ČSOB Pojišťovna Pardubice Miloš Říha.

„Nezbývalo nám nic jiného, než vrhnout všechny síly do útoku a jsme rádi, že se to povedlo. Euforie na střídačce byla neskutečná, jak to tam padalo. Žili jsme zápas, trenéři nás museli uklidňovat, abychom neinkasovali hloupé góly,“ přikyvoval střelec vítězné branky Radoslav Tybor.

Tehdy a teď

Sezona 2004/2005, 3. kolo, pátek 17.9.2004 od 18.00:
HC MOELLER PARDUBICE – BÍLÍ TYGŘI LIBEREC 2:5 (0:0, 2:1, 0:4).
Branky a nahrávky: 21:57 P. Sýkora (Divíšek, Snopek), 38:55 Hemský – 33:34 Plodek (Šmíd), 46:15 R. Vrbata (Kotalík), 52:13 Kotalík, 54:21 Vaic (Moravec), 59:34 Rataj. Rozhodčí: Kurmann – Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 6:8 navíc Duben 5 minut a do konce utkání a Kotalík (oba Liberec) 10 minut osobní trest. Využití: 1:2. Diváci: 8315. Střely na branku: 23:45. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:5.
HC Moeller Pardubice: Lašák – M. Sýkora, Mudroch, Novotný, Čáslava, Havíř, Pácal, Snopek, Vyhlídal – Hemský, Blažek, Lubina – Hejduk, Dopita, Mikeska – Kolář, Koukal, Průcha – P. Sýkora, Divíšek, Bulis. Trenéři: František Výborný a Jiří Šejba.
Bílí Tygři Liberec: Hnilička – Šmíd, Jiruš, Vrstev, Duben, Moravec, Hanzlík, Holub, Jareš – Čermák, Rataj, Tomajko – Novák, Plodek, S. Procházka – Vaic, Podkonický, Rozsíval – R. Vrbata, Kotlík, V. Nedorost. Trenéři: Josef Paleček, Karel Dvořák a Miroslav Kapoun.
Sezona 2013/2014, 9. kolo, pátek 4.10.2013 od 18.00:
HC ČSOB POJIŠŤOVNA PARDUBICE – BÍLÍ TYGŘI LIBEREC 6:4 (1:2, 1:2, 4:0).
Branky a nahrávky:
13:21 Zohorna (5/5), 23:30 Cetkovský (Benák, Zohorna; 5/4), 43:10 Cetkovský (Nosek, Ďaloga; 5/4), 45:09 Benák (Cetkovský; 5/5), 48:18 Tybor (Kousal; 5/5), 50:19 Tybor (Radil; 5/5) – 6:46 Zacha (Bulíř; 5/5), 12:54 Bartek (Nedvěd; 4/5), 31:05 Víšek (Jass, Čakajík; 5/5), 38:21 Bartek (Hunkes, Nedvěd; 4/5). Rozhodčí: Pešina, Šír – Bláha, Kostka. Vyloučení: 4:5 (1:2, 2:1, 1:2). Využití: 2:2. Diváci: 7398. Střely na branku: 45:28 (15:9, 17:13, 13:6). Srážky: 11:5. Vhazování: 40:33. Blokované střely: 12:18. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:4, 6:4. Nejlepší hráči: Jiří Cetkovský – Martin Bartek.
HC ČSOB Pojišťovna Pardubice: Salfický – Kočí, Píša, Ďaloga, Benák, Vašíček, Gregorc, Čáp – Sýkora, Marha, Somík – Zohorna, Nosek, Cetkovský – Radil, Kousal, Starý – Řezníček, Musil, Tybor. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.
Bílí Tygři Liberec: Schwarz – Hunkes, Čakajík, Kolmann, Výtisk, Voráček, Jánošík – Pospíšil, Nedvěd, Valský – Zacha, Filippi, Bulíř – Bulík, Vampola, Bartek – Jass, Urban, Víšek. Trenéři: Pavel Hynek, Milan Černý a Martin Láska.