23.11.2007
Jan Hrabal, Petr Novák

Pardubice čeká těžká šichta: krocení libereckých Bílých Tygrů

Předevčírem dokázali na domácím ledě udolat hokejisty Vítkovic. Nyní čeká na hokejisty HC Moeller Pardubice další náročný domácí zápas. Do ČEZ Areny přijede aktuálně třetí tým extraligové tabulky – Bílí Tygři Liberec. Zápas začíná v 18.00 hodin. „S nimi se hraje vždy dobrý zápas. První utkání v Liberci jsme si prohrál sami a budeme chtít tuto porážku odčinit,“ říká před dnešním duelem pardubický kouč Miloš Říha.

» Statistický předzápasový souhrn (PDF, 72 stran, 1,42 MB)

Jméno Příjmení
Milan Kokš se narodil 25. září 1940 v Pardubicích, kde začínal s hokejem na zamrzlém Matičním jezeře, kde ho objevil trenér Bohuslav Rejda. V dresu Dynama a Tesly Pardubice nastupoval v letech 1957 až 1968 ve 343 utkáních. Centr s číslem 10 působil v útočné formaci Prýl, Kokš, Špaček, která přiváděla diváky vždy do varu. Oblékl také reprezentační dres ČSSR v 17 utkáních. Potom odešel do Brna, kde se stal později i ligovým rozhodčím a úspěšným trenérem. V sezónách 1999 až 2000 vedl také reprezentační družstvo žen České republiky.

——› Milan Kokš
Utkání s Vítkovicemi nebylo příliš krásné, ale fanoušek musel ocenit bojovnost a vůli, se kterou Pardubičtí duel nakonec zvládli. Moelleru se rovněž povedl vstup do zápasu, po sedmi minutách vedl 2:0. Tento náskok ovšem Říhovi svěřenci ztratili. I přes slabší výkon ve druhé třetině slavili Východočeši po třech prohrách v řadě vítězství.

„Ve vyhraném zápase s Vítkovicemi se už objevila řada věcí, které trénujeme, stejně tak i pohledné akce. Na druhou stranu tam byly okamžiky, kdy jsme ten zápas mohli i prohrát,“ souhlasí Miloš Říha s tím, že tomuto duelu do ideálu přece něco chybělo.

„Týká se to především druhé třetiny, ale situaci jsme zvládli a napravili ji právě poctivostí a hokejem, který jsme si řekli, že budeme hrát,“ pokračuje kouč HC Moeller Pardubice.

Východočeši by do tohoto utkání měli nastoupit ve stejné sestavě. Drobné problémy ovšem trápí Tomáše Rolinka. „To je tím, že je unavený z reprezentačního srazu. Na Tomášovi tady stojí mužstvo a do zápasu bude určitě v pořádku,“ tvrdí Miloš Říha.

Do týmu se úspěšně včlenila jeho nová tvář – obránce Angel Nikolov. Ve středeční premiéře se prezentoval nebojácně, obraně pomohl svými zkušenostmi. „Ten nám tady žádné velké věci dokazovat nemusí. Víme, proč sem přišel a víme, jaký typ obránce to je. Nemůžeme ho hodnotit po jednom utkání. Rozhodně nic nepokazil a dodal obraně trochu klidu a proto tady je,“ prohlašuje šéf pardubické střídačky.

S Libercem hrají Pardubice vždy velmi pohledné zápasy. Nejinak tomu bylo v prvním vzájemném utkání v Tipsport areně. Ten Pardubice po výborném výkonu nakonec prohrály v prodloužení 5:6.

„Tento zápas jsme si prohráli sami a budeme chtít tuto porážku určitě odčinit. Navíc chceme vrátit naše fanoušky do hlediště a vrátit jim pohled na dobrý pardubický hokej,“ vzkazuje Miloš Říha pardubickému obecenstvu. To by proti atraktivnímu soupeři mohlo zaplnit hlediště hojněji než v posledním duelu s Vítkovicím.

„Liberec nám jako soupeř vyhovuje. Hraje útočný a kombinační hokej. Tomu se přizpůsobíme, ale na druhou stranu se nesmíme přizpůsobit až tolik, abychom propadali a dělali hrubé chyby,“ tvrdí pardubický trenér.

Bílí Tygři se rozjeli. Z posledních čtrnácti zápasů prohráli pouze jednou. Liberec také řádně zkvalitnil obranu, i po odchodu Milana Hniličky patří k nejlepším v extralize. „Určitě jsme chtěli vycházet z kvalitní obrany, abychom po Hniličkově odchodu gólmanům trochu pomohli. Mrzí nás, že nedáváme víc gólů, ale body jsou důležité,“ pronesl trenér Liberce Dušan Gregor.

Podle slovenského kouče není honba za prvním místem prvořadá. „Nebránili bychom se tomu, ale pro nás je podstatné hlavně najít svou herní tvář a pohodu. Poslední dobou nám třeba nešly přesilovky,“ doplnil šéf liberecké střídačky.

Zápas v této sezoně

11. kolo, pátek 12. října 2007:
BÍLÍ TYGŘI LIBEREC – HC MOELLER PARDUBICE 6:5 po prodloužení (1:2, 3:2, 1:1 – 1:0).

Branky a nahrávky: 2:39 Čermák (Pabiška), 26:57 Plodek (Čermák), 36:53 Nedorost (Hunkes), 38:00 Moravec (Jiruš), 58:45 Kašpařík (Čermák), 61:21 Kašpařík – 0:44 Tvrdík (Sýkora), 10:58 Zohorna (Klejna), 28:38 Somík (Pivko), 33:47 Blažek (Sýkora), 42:40 Tvrdík (Koukal). Rozhodčí: Minář – Bryška, Chytil. Vyloučení: 8:5, navíc Žabka 10 minut osobní trest – Rákos 5 minut a do konce utkání. Využití: 1:2. V oslabení: 1:1. Diváci: 7500 (vyprodáno). Střely na branku: 36:31. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:4, 4:4, 4:5, 6:5.
Bílí Tygři Liberec: Hnilička – Moravec, Jiruš, Hunkes, Krstev, Žabka, Zíb, Holub – Čermák, Kašpařík, Nedorost – Klimenta, Plodek, Víšek – Vantuch, Pabiška, Procházka – Hruška, Dušek, Špaček – Šachl. Trenéři: Dušan Gregor, Vladimír Čermák a Miroslav Kapoun.
HC Moeller Pardubice: Lašák – Richter, Kolář II, Snopek, Havíř, Posmyk, Linhart, Píša – Sýkora, Blažek, Tvrdík - Somík, Pivko, Ondřej – Starý, Koukal, Cetkovský – Klejna, Rákos, Zohorna. Trenéři: Miloš Říha a Pavel Rohlík.