HC DYNAMO PARDUBICE
logo 70 1973 1987 1989 2005 2010 2012
11.04.2007
Jan Hrabal, fotografie Vladimír Škorpík

Libor Pivko myslí jen na zítřek. Nechce, aby Sparta slavila titul

Kdyby hokejoví statistici měřili množství najezděných kilometrů v utkání, tak rozhodně na předních pozicích by se v tomto hodnocení umístil útočník Libor Pivko. Sedmadvacetiletý forvard HC Moeller Pardubice vyniká poctivou hrou – zodpovědně se vrací do obrany, aby jí pomohl, ale zároveň stíhá zakládat nadějné protiútoky do defenzívy soupeře. O jeho přínosu pro tým hovoří i bilance pěti kladných bodů v hodnocení +/− v play off České pojišťovny. Z jeho práce na ledě těží celá formace spolu s Peterem Pucherem a Janem Čalounem, která se ve finále parádně rozehrála. A která střílí velmi důležité branky do branek soupeřů.

„Já hraji třetího, co se vrací spolu s útočníky. Peter Pucher je takový náš taťka, co nám rozhazuje kotouče a Honza Čaloun to zametá do brány. Asi jsme tak nějak vyvážení,“ usmívá se odchovanec novojičínského hokeje v pardubických službách.

Formace Čaloun – Pucher – Pivko velmi často a hlavně velmi nebezpečně zaměstnává obranu soupeře. Je to možná řada, která takto pohromadě odehrála v pardubickém dresu nejvíce utkání play off. I v základní části působila velké těžkosti v defenzívě soupeře.

„Šance jsme vždycky měli, ale teď je proměňujeme. Hráli jsme takhle i s Dušanem Andrašovským, s ním nám to také šlo. Ale bohužel nám to tam tolik nepadalo. Nehráli jsme špatně v tomto složení ani v předešlých zápasech, ale bohužel nám to tam tolik nepadalo. Teď naopak Honza Čaloun je velmi produktivní, střílí mu to. To pomáhá celé lajně po psychické stránce,“ myslí si Libor Pivko.

On sám se třeba v semifinále play off České pojišťovny dostal do řady nájezdů, ale žádný z nich neproměnil. Ve finále také měl několik slibných šancí. Po krátkém gólovém abstinování se prosadil v předvčerejším utkání v T-Mobile Areně. Zvyšoval na 5:1 z pohledu HC Moeller Pardubice.

„Nevím, čím to bylo, že se mi nedařilo proměňovat ani ty nejvyloženější střelecké příležitosti. Hlavně na tréninku se snažím proměňovat nájezdy. Jsem rád, že jsem snad tuto smůlu protrhl. Šest sedm zápasů jsem se nemohl trefit, měl jsem hodně vyložených šancí, sebevědomí se mi zvedlo. Ale nechci se vznášet v oblacích, utkání začíná vždy od nuly,“ zdůrazňuje.

Na obrat v sérii nikdo v kabině nemyslí

Libor Pivko patří k nejaktivnějším hráčům letošního play off. Ve finále, které se možná až vymyká tím, jak je klidné, se už dostal do několika potyček. „Je to play off, my jsme jim v pondělí dali hodně gólů, asi to neunesli. Počítali asi s vítězstvím a ono se to vyvíjelo trochu jinak,“ komentuje situaci ve čtvrtém utkání, kdy se málem popral s Michalem Dragounem.

Každopádně pondělní vítězství trošku uvolnilo atmosféru v pardubickém táboře. Východočeši sice stále prohrávají 1:3 na zápasy, ale… Pardubice, které už většina hokejového národa pohřbila, jen mohou získat. Naopak Sparta musí potvrdit vedení.

Obrat v sérii? Tak takové téma se ale v kabině HC Moeller Pardubice neřeší. „Opravdu na to nikdo nemyslí. My teď máme čtvrtek a nic jiného nás nezajímá. Jestli bude šesté, sedmé utkání, to opravdu nikdo neřeší,“ reaguje Libor Pivko.

V neděli to ale bylo 3:0 na zápasy pro Spartu. I tak věřil, že pondělní duel Moeller vyhraje. „To bych byl hodně špatný hráč, kdybych nevěřil, že se nevrátíme do Pardubic. Hokej trvá šedesát minut, my musíme na ledě nechat všechno za každé situace. Rozdíl byl v tom, že my jsme dávali šance, Sparta ne,“ podotýká pracovitý útočník.

Stav je ale stále 3:1 pro Spartu, která zůstává favoritem finále, což je vidět na kurzech sázkových kanceláří, kde číslo u HC Moeller je až šestkrát vyšší, než u Pražanů. „Jdeme do zápasu stejně. Hráči se vždy připravují na duel stejně, ať je to 3:0 v sérii nebo 1:3. V každém utkání rozhodují maličkosti, to prokazuje celé finále,“ myslí si. „Nechci to zakřiknout, ale doufejme, že se štěstíčko po prvních třech zápasech otáčí k nám.“

Ján Lašák je lepší gólman. To je bez debat

Zítřejší duel určitě nabídne velmi napínavou podívanou. Podle Libora Pivka bude v tomto utkání důležité, kdo vstřelí úvodní branku. Bude-li to HC Moeller, tak se uvolní a ještě zlepší svůj výkon. Naopak, budou-li Východočeši muset dohánět brankové manko, tak to jen bude hrát do karet pražského týmu.

„Je to finále a každý mančaft se snaží udělat maximum pro to, aby vyhrál. Doufám, že budeme proměňovat šance, že nás Sparta nebude trestat, jako to dělali v prvních třech zápasech. Musíme se nezbláznit a hrát z obrany,“ uvažuje nahlas. „Utkání bude určitě vyhecované, ale každé je jiné. Může to třeba být jen o jednom gólu.“

Finále totiž přineslo ve svých čtyřech zápasech až nevídaných 34 branek, což je průměr 8,5 gólu na jedno utkání! To je zhruba o tři branky více, než v základní části, kde navíc padá více gólů než ve vyřazovacích bojích.

„Hraje se hodně útočný hokej na to, že to je finále. To mě docela překvapilo. Kdo promění šance, vyhraje. Nebudu předbíhat, co bude v dalších zápasech. My budeme postupovat zápas od zápasu. Taktika se těžko mění, my budeme hrát ze zabezpečené obrany a snad dáme nějaký gól ze šance,“ říká Libor Pivko.

„Jánko Lašák. To je bez debat,“ odpovídá ihned na dotaz, který brankář z obou mužstev je lepší. Pardubický gólman prokázal toto tvrzení hlavně ve čtvrtém utkání, kdy byl velkou oporou HC Moeller Pardubice.

Sparta bude určitě bránit, musíme si dát pozor na individuální chyby

Libor Pivko se podle svých slov velmi těší na čtvrteční utkání ve vyprodané ČEZ Areně. Více než 9000 diváků se může těšit na vrchol letošní klubové sezony. „Podle článků, co se psalo o Spartě, jak počítají s titulem, tak musím říci, že bychom byli hodně neradi, abychom přihlíželi, jak v Pardubicích zrovna Sparta zvedá pohár nad hlavu. Uděláme maximum pro to, abychom zítra vyhráli a ještě jednou se podívali do Prahy,“ říká.

Pardubické mužstvo neřeší nic jiného, než čtvrteční duel. Od hostujícího mužstva v ČEZ Areně očekávají poctivou hru dozadu. „Já do nich sice nevidím, ale určitě budou chtít hrát jako na začátku série a naopak čekat na naše chyby. Budou bránit a musíme si dát pozor na individuální chyby,“ zdůrazňuje Libor Pivko.

„My ale budeme postupovat ze zabezpečené obrany. Stejně jako v pondělí. Tento zápas nám všem ukázal cestu, jak porazit Spartu. Všichni si to uvědomujeme. Určitě nám pomohou také naši skvělí diváci. Cítíme, jak stojí za námi,“ uzavírá pardubický útočník.

×
Dnes v 16:15 | Jun.
EC Red Bull Salzburg
HC Dynamo Pardubice