HC DYNAMO PARDUBICE
logo 70 pohar1973 pohar1987 pohar1989 pohar2005 pohar2010 pohar2012
arena logo Facebook Tacebook YouTube Instagram
09.11.2018
Jan Hrabal

„Hokejový“ nábor objevil 25 nových dárců krve

PARDUBICE — Puky sice na transfuzním oddělení Pardubické nemocnice nelétají, přesto si sem během čtvrtečního dopoledne našla cestu spousta příznivců nejrychlejšího kolektivního sportu. Přesněji řečeno – fanoušků pardubického Dynama. Již posedmé se konal tradiční podzimní nábor nových dárců nejcennější životní tekutiny, který podporuje právě HC Dynamo Pardubice. Akce nazvané „Daruj krev s pardubickými hokejisty“ se zúčastnilo 89 lidí.

Topstory video.

„Letošní účast nás mile překvapila. Potěšena jsem zejména počtem prvodárců. Budeme moc rádi, když na odběry krve a třeba i krevní plazmy budou docházet pravidelně a rozšíří náš registr dárců krve. Všem velice děkujeme, že na dnešní akci přišli. A velké poděkování pochopitelně patří i hokejovému klubu za dlouholetou podporu,“ pronesla primářka transfuzního oddělení Helena Geierová.

Hlavním cílem této podzimní akce je přilákání nových zájemců o darování krve. A v tomto směru byl nábor velice úspěšný. Na odběrové lůžko postupně ulehlo 25 nováčků, kteří absolvovali svůj první odběr v životě. „To je opravdu krásné číslo,“ pronesla vrchní sestra transfuzního oddělení Iveta Krebsová.

Mezi prvodárci byl i Jiří Naštický. „Už delší dobu jsem byl rozhodnutý darovat krev. Člověk tímto způsobem může pomoci druhým lidem. Bohužel z věkových důvodů jsem zatím nemohl,“ říká mladík, kterého zná každý, kdo navštěvuje zápasy hokejového Dynama. Minimálně jeho hlas. Právě on je spíkrem fanoušků na pověstné Jižní tribuně.

Ve čtvrtek se však dočkal. Osmnáctiny má za sebou, takže již nic nebránilo tomu, aby mohl zamířit do odběrového sálu. „Včera jsem na webových stránkách nemocnice objevil tuto akci. Tak jsem si řekl, že to je vhodná příležitost přijít poprvé darovat krev. Jsem tady a mám dobrý pocit, že mohu někomu pomoci,“ řekl Jiří Naštický a dodal: „Samozřejmě mám v plánu chodit pravidelně.“

Na čtvrteční akci nebyl jediným zástupcem skalních fanoušků Dynama. „Přišlo sem ještě pár lidí z kotle. Určitě o dárcovství krve ještě hodíme řeč a třeba nás příští rok na tuto akci přijde ještě víc,“ řekl Jiří Naštický.

Na transfuzním oddělení pochopitelně nechyběli ani zástupci hokejového klubu, který již sedm let podporuje podzimní nábor dárců krve. „Snažíme se tímto způsobem upozornit na prospěšnost dárcovství krve. Jsme moc rádi, že to má svůj účinek, když vidíme plnou čekárnu lidí. Pomáháme tím dobré věci,“ pronesl provozně-ekonomický manažer klubu Ondřej Šebek.

HC Dynamo Pardubice opět všechny zúčastněné dárce obdarovalo vstupenkami na extraligové utkání a drobnými klubovými suvenýry. A pochopitelně se i letos zástupci klubu zapojili aktivně do odběrů. Hráči extraligového týmu sice ve stejnou dobu již polykali tréninkové dávky v posilovně, ale zastoupila je šestice členů managementu. Již tradičně nechyběl bývalý reprezentační gólman a nyní generální manažer Dušan Salfický nebo právě Ondřej Šebek. A stejně jako v minulých letech se v řadách Dynama našli i prvodárci.

„Darováním krve můžete zachránit život. Pro každého člověka, který splňuje podmínky pro dárcovství, by to měla být samozřejmost. Sám jsem dříve o darování krve neuvažoval. Ale když náš klub začal podporovat tuto akci, přidal jsem se. Ukázalo se, že jsem vhodný dárce. Jsem potěšený, že mohu pomáhat,“ pronesl Dušan Salfický.

„Není důvod se odběrů krve bát. Není to žádná zátěž, není to nepříjemná záležitost. Je to prospěšná věc,“ dodal Ondřej Šebek.

×
Odehrané v 17:00 | Muži
HC Dynamo Pardubice
Mountfield HK