11.02.2007
Jan Hrabal, fotografie Luboš Lang

Kudy vede cesta na druhou pozici?

Tuto středu začne velké finále základní části O2 extraligy ledního hokeje. V závěrečných čtyřech kolech je ve hře celkem dvanáct bodů. Ty mohou rozetnout postavení po konci této části sezony. HC Moeller myslí na druhou pozici, na kterou aktuálně ztrácí jeden bod. Podíváme-li se na tabulku pod pozice Východočechů, zjistíme, že ani přímý postup do play off nemá pardubické mužstvu zajištěn. Můžeme se tedy těšit na velké drama ve finiši základní části. Jedno je ale jasné: po dvaapadesáti kolech, oproti poslednímu soutěžnímu ročníku, sezona pro HC Moeller Pardubice neskončí.

Letošní extraligová sezona je až nevídaně vyrovnaná. Pouze pozice prvního, třináctého a posledního celku tabulky je takřka neotřesitelná. Liberec má v čele extraligy luxusní jedenáctibodový náskok, na opačné straně průběžného hodnocení je jasné, že Vsetín skončí poslední. Zdá se, že Plzeň dokončí sezonu na třináctém místě.

9. HC Chemopetrol Litvínov 48 19 4 6 19 148:154 71

Elitní postavení Bílých Tygrů z Liberce a jasná pozice Plzně a Vsetína. Jinak pohled na průběžnou extraligovou tabulku nabízí nepřeberné množství variant. Postavení HC Moeller Pardubice je, zdá se, v první čtyřce takřka neotřesitelné, přesto si Východočeši nemohou být jisti postupem do play off. Ano, mají poměrně nahráno, ale nezapomínejme, že je ve hře dvanáct bodů!

Pardubičtí mohou směle útočit na druhé místo, z tohoto pohledu bude velice důležité, zda se jim podaří bodovat tuto středu v českobudějovické Budvar aréně. Ale dívejme se i dozadu: ztráta Sparty Praha na třetí pozici, kterou momentálně okupují Pardubice, je pouze jednobodová. Pardubické ale může částečně těšit fakt, že s Pražany mají aktivní bilanci, která je při stejném počtu bodů po skončení základní části rozhodujícím kritériem.

Zcela ze hry o elitní čtyřku nejsou ani další týmy. Zlínské Hamé, karlovarská Energie, pražská Slavia, kladenský Rabat a litvínovský Chemopetrol mohou s vyšší či nižší pravděpodobností ohrozit pardubické postavení. Pro Moeller proto bude neméně důležitý páteční duel s pražskou Slavií a zápas v posledním kole, kdy v ČEZ Areně přivítá Litvínov.

Aktuální forma: kde hledat favorita?

Pardubičtí hokejisté v pěti posledních zápasech čtyřikrát vyhráli, jednou v prodloužení. Poslední utkání se Moelleru nepovedl: nestačil na Liberec. Pardubice během celé sezony procházejí různými výkyvy, ale v posledních zápasech převažují v tabulce výsledků zelená čísla – čili vítězství.

Českobudějovický Mountfield během celé sezony prokazuje svou sílu. Jeho výkony jsou pravidelně vyrovnané. Z posledních pět utkání se Jihočechům povedlo třikrát zvítězit. Jednou na samostatné nájezdy – v pražské Sazka Areně.

Sparta Praha se v posledních zápasech potýkala s velkými absencemi v sestavě. Proto její bilance z poslední pětice duelů je záporná: dvě vítězství a tři porážky. Ale pozor: v posledních dvou utkáních byli Pražané stoprocentní a většina opor by se měla po reprezentační přestávce vrátit do sestavy mistra.

Podaří-li se HC Moeller bodovat ve středu v Českých Budějovicích, jeho vyhlídky na druhé místo budou posíleny.

Hamé Zlín v poslední době zpátky najel na vítěznou vlnu. Valaši prohráli jen vysoko na Spartě 3:8, jinak slavili vítězství. Dvě z nich byla ???pouze“ dvoubodová za výhry v prodloužení proti Karlovým Varům a na samostatné nájezdy ve Znojmě.

Pražská Slavia se poměrně úspěšně poprala s absencí brankářské jedničky Adama Svobody. Její bilance je vyrovnaná: dvě výhry, dvě porážky v prodloužení a jedna v řádné hrací dobře. Naopak zcela opačná situace je u Energie Karlovy Vary, která získala z posledních pěti utkání dva body za porážky v prodloužení ve Zlíně a na samostatné nájezdy proti Pardubicím.

Sečteno a podtrženo: pomineme-li vliv reprezentační přestávky, tak Pardubice nezastihl závěr základní části ve špatné formě. Toto tvrzení ale budou muset potvrdit ve zbývajících zápasech základní části. Rozestupy Pardubic mezi nejbližšími soupeři – tedy Českými Budějovicemi a Spartou – jsou takřka nicotné a nerozhodující.

Bilance HC Moeller Pardubice s ostatními: spíše lépe

Tato tabulka nemůže být úplná, neboť HC Moeller ještě z týmů, které mohou ohrozit jeho pozici, čekají zápasy s Českými Budějovicemi, Slavií Praha a Litvínovem. Jinak mají Východočeši aktivnější bilanci s pražskou Spartou, Karlovými Vary a Kladnem. Naopak hůře na tom Moeller je v součtu se Zlínem.

SPA–PCE 3:6
Pardubice – Zlín              4:8      9:13      PCE–ZLN 0:1 s. n.

Rozlosování závěru: někteří soupeři se střetnou přímo

V rozpisu jsou uvedeny zbývající zápasy týmů, které mohou ovlivnit postavení HC Moeller Pardubice.

49. kolo, středa 14. února 2007: HC Mountfield České Budějovice – HC Moeller Pardubice
50. kolo, pátek 16. února 2007: HC Sparta Praha – HC Mountfield České Budějovice
51. kolo, neděle 18. února 2007: HC Mountfield České Budějovice – HC Hamé Zlín
52. kolo, úterý 20. února 2007: HC Rabat Kladno – HC Mountfield České Budějovice

52. kolo, úterý 20. února 2007: HC Vítkovice Steel – HC Slavia Praha

50. kolo, pátek 16. února 2007: HC Lasselsberger Plzeň – HC Energie Karlovy Vary
51. kolo, neděle 18. února 2007: HC Oceláři Třinec – HC Energie Karlovy Vary
52. kolo, úterý 20. února 2007: HC Energie Karlovy Vary – HC Znojemští Orli

49. kolo, středa 14. února 2007: Vsetínská hokejová – HC Rabat Kladno
50. kolo, pátek 16. února 2007: HC Rabat Kladno – Bílí Tygři Liberec

50. kolo, pátek 16. února 2007: HC Chemopetrol Litvínov – HC Znojemští Orli
51. kolo, neděle 18. února 2007: HC Chemopetrol Litvínov – HC Vítkovice Steel