19.9.2014
Marek Votke, Jan Hrabal

Pardubice neudržely v DERBY #1 dvojí vedení

PARDUBICE — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice prohráli ve čtvrtém kole Tipsport extraligy 2:3 na ledě Hradce Králové. Hosty poslal do vedení svým premiérovým gólem v nejvyšší soutěži Michael Špaček, na srovnání domácích odpověděl ve druhé třetině Lukáš Nahodil. Ve druhé polovině utkání se dvakrát trefil Jiří Šimánek a rozhodl o pardubické porážce v derby. Hosté bojovali o vyrovnání, nepomohla jim ani hra bez brankáře v závěru střetnutí na vyprodaném královéhradeckém zimním stadionu.

Tipsport extraliga, 4. kolo, pátek 19.9.2014, Zimní stadion Hradec Králové

Mountfield HK

3:2
0:1, 2:1, 1:0
Branky a nahrávky: 21:01 Dej (Jank, Mikuš) 34:54 Šimánek (Mertl, Kudrna), 47:24 Šimánek (Frühauf) – 4:24 Špaček (Gregorc), 26:47 Nahodil (Radil, Tybor) Rozhodčí: Horák, Pešina – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:3 (1:1, 3:2, 0:0). Bez využití. Diváci: 6890 (vyprodáno). Střely na branku: 22:21 (8:6, 6:7, 8:8). Srážky: 13:11. Vhazování: 39:30. Blokované střely: 6:15. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 3:2. Nejlepší hráči: Jiří Šimánek – Robert Kristan.
Mountfield HK: Kantor – Slovák, Frühauf, Jank, Mikuš, Pláněk, Vašíček, Piegl – Mertl, Šimánek, Kopta – Kukumberg, Pospíšil, Kudrna – Knotek, Červený, Dej – Nedvídek, Valcourt, Beránek – Skokan. Trenéři:Peter Draisaitl a Jiří Kučera.
Dynamo Pardubice: Kristan – Píša, Čáslava, Benák, Ščotka, Gregorc, Kočí, Havlík – Sýkora, Zohorna, Cetkovský – Radil, Nahodil, Tybor – Kolář, Špaček, Starý – Voženílek, Kaut, Semorád – Moučka. Trenéři:Zdeněk Venera a Miloš Říha.

Los letošního ročníku Tipsport extraligy přisoudil prvnímu východočeskému derby už čtvrté kolo. V sestavě Pardubic v něm chyběl stále absentující Tomáš Marcinko, v první formaci potom znovu tvrdil muziku obr Jiří Cetkovský.

Michael Špaček oslavil svůj premiérový extraligový gól

V první obrovské šanci utkání se objevil už ve druhé minutě Rastislav Dej, když využil hrubé chyby v hostující obraně a zjevil se sám před Kristanem.

Neuspěl však a ke slovu se tak dostaly Pardubice. O tři minuty krásně projel polovinu hřiště sedmnáctiletý talent Michael Špaček a díky přesnému golfáku od modré mohl oslavit svůj premiérový gól v dospělém hokeji – 0:1.

Navýšit pardubické vedení na dvoubrankové mohl o chvíli později Jiří Cetkovský, ale to by nesměl po přihrávce ze druhé vlny promáchnout před odkrytou brankou. Stejně tak promarnil velikou šanci na druhé straně Jiří Šimánek, když zcela volný před pardubickou brankou trefil pouze vyrážečku Kristana.

Do konce prvního dějství si potom ještě oba celky vyzkoušely přesilové hry, ve kterých slušně potrápily obrany svého soupeře, ale další gól už v první dvacetiminutovce nepadl.

Za jednašedesát vteřin druhé třetiny Hradec srovnal krok

Své zaváhání z úvodu prvního dějství napravil Rastislav Dej na začátku toho druhého. Po jednašedesáti vteřinách hry se dostal ke kotouči na lévém kruhu pro vhazování a přízemní střelou překonal pardubického brankáře – 1:1.

Vyrovnávací branka domácí hokejisty hodně nabudila a dál zatápěli pardubické obraně, ale potom nastal útlum díky několika vyloučením. Toho naopak využily Pardubice a bezprostředně po vypršení kralovehradeckého trestu se prosadil Lukáš Nahodil – 1:2.

Mírně aktivnějším týmem byl od té doby znovu domácí Hradec Králove a pět minut před koncem prostřední třetiny srovnal i podruhé. Jiří Šimánek dostal přesný pas před branku a prosadil se nekompromisní bombou pod víko – 2:2.

Hradecký kapitán Šimánek hrdinou prvního derby

Do poslední třetiny se tedy vstupovalo za nerozhodného stavu a diváci byli svědky urputného hokeje na obou stranách. Během prvních deseti minut si oba celky vytvořily slušné možnství šancí, ale ani jeden puk neskončil v síti.

Ujala se až přesná střela Jiřího Šimánka do pravého horního rohu v čase 47:24. Kralovehradecký útočník tak svou druhou brankou v zápase poslal domácí poprvé v zápase do vedení – 3:2.

Pardubice se hnaly za vyrovnáním a v závěru zápasu zkusily hru se šesti hráči v poli, ale nebylo to nic platné. První derby v letošní sezóně urval Hradec Králové.

Peter Draisaitl (Moutfield HK): „Byl to kvalitní hokej. Vytáhli se všichni hráči. My jsme museli dvakrát dotahovat náskok soupeře. Líbilo se mi, že když jsme dali třetí gól, tak jsme se nezatáhli. Pardubice jsou pořád nebezpečné, ale my jsme hráli u nich a tím jsme to otupili. Byl to dobrý hokej a jsem rád, že nám zápas vyšel.“

Zdeněk Venera (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Myslím, že zápas byl stejně jako ty v loňské sezoně vyrovnaný. Dvakrát jsme vedli, ale bylo celkem patrné, že oběma mužstvům ubývají síly. První lajna domácích si vytvářela tlak po celé utkání, v našem pásmu byla nepříjemná a bohužel pro nás, zápas rozhodla. Před třetím gólem byli domácí v tlaku, naši hráči museli zůstat déle na ledě, a z toho to vzniklo.“