31.07.2014

10 000 dní. Titul v roce 1987 slaví významné jubileum

PARDUBICE — Ano, už je to taková doba! Před deseti tisíci dny získala tehdejší Tesla Pardubice svůj druhý mistrovský titul v historii klubu. V pátém rozhodujícím finálovém utkání skolila v neděli 15. března 1987 Duklu Jihlava 3:2 v prodloužení a parta okolo Dominika Haška vystoupala na nejvyšší tuzemský vrchol.

Ještě před začátkem sezony posílili nadupaný tým Jiří Šejba, Jiří Jiroutek a Ludvík Kupecký, který se vrátil na východ Čech po dvouleté vojenské službě v Jihlavě. Opačným směrem musel putovat Ladislav Lubina. Mužstvo opustil jeho kapitán Vladimír Bezdíček, céčko na dresu si pro začátek sezony našil Otakar Janecký.

Start do sezony se Tesle povedl: v prvním kole sice remizovala v Trenčíně 2:2 (branky Levinský a Mečiar), pak dokázala osm zápasů v řadě a jasně vedla ligu. Po říjnové výhře v Plzni 10:2 se mohly Pardubice chlubit úctyhodnou bilancí: 8 výher – 1 remíza – skóre 52:17 a pětibodový náskok na Duklu Jihlava bez porážky! Ta první přišla právě v Jihlavě, kde Tesla nestačila 1:4. V dalších kolech Východočeši trpělivě sbírali cenné zisky, bylo jasné, že se v pardubické kabině sešla šikovná parta, která může myslet opravdu vysoko.

Brankář Dominik Hašek přišel v průběhu podzimu s výborným nápadem s choreografií nástupu při domácích zápasech. Hala vždy potemněla, vstup hokejistů na ledovou plochu ozařovaly dva bodové reflektory a prskavky na zaplněné Jižní tribuně. Možná i tato novinka dotáhla Teslu k jasné výhře 8:0 v utkání 12. kola s Trenčínem.

Základní část vyhrály Pardubice se ziskem 46 bodů a do play off šly z nejvýhodnější pozice, v jeho prvním kole šly na tehdejší Gottwaldov, jenž si postup do vyřazovacích bojů zajistil až výhrou v posledním kole.

Pardubice dokráčely do finále bez porážky

První utkání čtvrtfinále zvládla Tesla s bravurou, první třetinu ovládla 4:1, první bod v sérii hrané na dvě vítězná utkání si před zraky 5084 diváků připsala po výhře 6:2. V Gottwaldově získala postupový bod také po výborně sehrané první třetině, po úvodní dvacetiminutovce vedla 3:0, zápas získala v poměru 4:2.

Do semifinálového klání postoupily Košice, které porazily Brno 2:1 na zápasy. Zatímco ve čtvrtfinále získávala Tesla zápasy povedenými nástupy, tak první duel s východoslovenským protivníkem urvala zásluhou druhé třetiny, jež vyhrála 5:0. Po výhře 7:1 jela do Košic s cílem postoupit. V odvetě to dlouho vypadalo na pohodovou jízdu, Pardubice vedly 5:1, nakonec se strachovaly o výhru, zápas urvaly 6:4, když hattrickem se blýskl Jan Levinský.

Finále s Duklou Jihlava rozhodlo prodloužení rozhodujícího duelu

A tak přišlo velké finále! Pardubice v něm změřily síly stejně jako v sezoně 1972/1973 s Duklou Jihlava. První dva zápasy přinesly jednoznačné a shodné výsledky: nejprve Pardubice a pak i Jihlava vyhrály doma 6:1.

Třetí finále bylo o zisku mečbolu. V napínavé bitvě zářil brankář bezchybný Dominik Hašek, ve 48. minutě trefil Jiří Kovařík a důležitá výhra 1:0 byla na světě. Jihlava poté domácí výhrou 3:1 odvrátila konec sezony, přestože už prohrávala 0:2. Rozhodnout tak muselo páté utkání na ledě Tesly.

Našlapané tribuny se těšily před deseti tisíci dny na zlatý večer. Když se po 39 vteřinách prosadil Jiří Jiroutek, tak málokdo pochyboval. Jenže Dukla se nevzdala, ve 12. minutě srovnal Petr Vlk a o další dvě později získal hostům vedení Oldřich Válek.

Na začátku druhé třetiny ale jedním ze svých nejdůležitějších gólů kariéry srovnal na 2:2 Evžen Musil. Miláček pardubických tribun vystřelil od modré švihem, Petr Bříza máchl lapačkou do prázdna, hráč s číslem 23 oslavil vyrovnání skóre tradičním saltem.

Devět tisíc diváků se dočkalo napínavého prodloužení. V čase 70:18 se puku ujal Jan Levinský a střelou mimo dosah Břízy odšpuntoval oslavy. Neděle 15. března 1987 se stala druhým zlatým datem v pardubické kronice.

Po zisku mistrovského poháru obdržel brankář Dominik Hašek svou první Zlatou hokejku, hokejisty přivítal také na radnici předseda Městského národního výboru Jaroslav Šimon.

Pardubice v následující sezoně úspěšně reprezentovaly československý hokej i v Poháru mistrů evropských zemí, Tesla se prodrala až do finálové skupiny, ve které remizovala s IF Björklöven 2:2, porazila Tapparu Tampere 5:2 a prohrála 1:2 s CSKA Moskva, vítězem evropského klání.