30.8.2013
(HoH)

Střelecká převaha nestačila, Pardubice podlehly TPS 1:4

TRUTNOV — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice prohráli v pátém utkání European Trophy s TPS Turku 1:4, jediný gól Východočechů vstřelil Jiří Cetkovský. Jedenáctinásobný finský mistr tak oplatil Pardubicím porážku z loňského ročníku European Trophy.

European Trophy, 5. kolo, pátek 30.8.2013, Zimní stadion Trutnov

Turku

1:4
0:2, 1:1, 0:1
Branky a nahrávky: 26:01 Cetkovský (Nosek, Zohorna; 5/5) – 6:29 Pulli (Palmroth; 5/5), 10:50 Paré (Koskiranta, Sexton; 5/5), 31:38 Seikola (Kumeliauskas; 5/5), 48:09 Vittasmäki (Paré, Kumeliauskas; 5/5). Rozhodčí: Homola, Úlehla – Blümel, Lučan (všichni ČR). Vyloučení: 8:5. Bez využití. Diváci: 1685. Střely na branku: 41:20 (9:8, 14:7, 18:5). Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4. Nejlepší hráči: 1. Tomáš Nosek (Pardubice), 2. Francis Paré (TPS Turku), 3. Jiří Cetkovský (Pardubice).
Dynamo Pardubice: Salfický – Píša, Kočí, Benák, Ďaloga, Gregorc, Vašíček, Zdráhal – Sýkora, Marha, Somík – Cetkovský, Nosek, Zohorna – Tybor, Kousal, Starý – Veselý, Špaček, Číp – Semorád. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.
Turku: Norrena – Morrisonn, Seigo, Vittasmäki, Seikola, Palmorth, Pulli, Friman, Kulmala – Paré, Koskiranta, Sexton – Sointu, Kumeliauskas, Suominen – Bertrand, Virtala, Miettinen – Famulare, Laakso, Toumainen. Trenéři: Kai Suikkanen a Riku-Petteri Lehtonen.

Hosté z Finska vstoupili do utkání výrazně aktivněji. Hned v 5. minutě byl vyloučen pardubický útočník Robert Kousal a přesilovka pomohla týmu TPS dostat se výrazně do tempa. Východočeši sice první početní nevýhodu ubránili, vzápětí však inkasovali. Pardubický útočník už byl sice na ledě, přesto se Finové dostali do vedení. Hlavní rozhodčí navíc signalizoval další trest pro domácí. Střelu Palmrotha od modré dokázal bleskurychle dorazit Jere Pulli – 0:1.

O čtyři minuty později lovil brankář domácích druhý puk ze své brány. Obránci nedokázali včas dostoupit útočníky z Turku a z mezikruží dorazil kotouč za ležícího Salfického Francis Paré – 0:2.

Ve 14. minutě měli pardubičtí hokejisté první výraznou gólovou šanci. Tomáš Nosek pláchl obráncům soupeře, ale svůj únik nedokázal gólově zakončit. Norrena po vzoru Haška naskládal betony nad sebe a vyrazil kotouč nad horní tyč. V závěru první třetiny se hodně vylučovali, a tak do té druhé vstoupily Pardubice ve výhodě čtyři na tři.

Tu nevyužily, pak se ubránily po Starého vysoké holi a snížily ve 27. minutě. Po sérii soubojů v útočném pásmu se Pardubice přece jen protlačily ke snižující brance. Nosek v krátkém nájezdu dvou proti padajícímu obránci předložil kotouč Jiřímu Cetkovskému, který poté v pohodě zakončil za záda Norreny – 1:2.

Jednobrankový rozdíl nevydržel příliš dlouho. Východočeši se sice ubránili přesilovce TPS, když dvouminutový trest zinkasoval Václav Kočí, ovšem chvíli na to se v brankovišti prosadil Markus Seikola – 1:3.

Ve druhé polovině utkání Pardubice přidávaly na tempu, chtěly se zápasem něco udělat. Třeba střela Jana Starého ze solidní pozice letěla těsně vedle, neplechu v útoku dělali Tomášové Nosek a Zohorna v závěru druhé dvacetiminutovky.

V té třetí chtěly Pardubice co nejdříve snížit na rozdíl jediné branky a poté, pokud možno, vyrovnat. Jenže TPS Turku mělo funkční obranu a nenechalo si výrazně zkomplikovat cestu za tříbodovou výhrou. Pardubice sice notně přidaly, soupeře přestřílely, ale to nestačilo.

Zápas dolomila 49. minuta. Veli-Matti Vittasmäki si nabruslil do pásma, napřáhl a puk doslova narval přímo pod horní tyčku Salfického branky. Pardubický gólman nemohl stačit reagovat – 1:4.

V závěru se Pardubice pokoušely alespoň zmírnit porážku, Jan Starý však těsně minul Norrenovu branku, kterou tak v Trutnově překonal jediný „Pardubák“ a to bylo málo.