28.3.2012

Pardubice bušily do libereckých vrat, dvougólovou ztrátu však nedohnaly

LIBEREC — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice prohráli ve svém třetím semifinálovém utkání proti Liberci 1:2. Východočeši museli dotahovat dvougólové manko, to se jim přes obrovskou snahu nepodařilo.

Tipsport extraliga, SF3, středa 28.3.2012, Tipsport arena

2:1
2:0, 0:1, 0:0
Branky a nahrávky: 13:48 Kudrna (Víšek, Bulíř), 16:57 Kudrna (Bartovič, Nedvěd) – 20:54 Cetkovský (Kočí, Somík). Rozhodčí: Hribik, Minář – Horinek, Lhotský. Vyloučení: 9:7. Využití: 1:1. Diváci: 7500 (vyprodáno). Střely na branku: 28:31. Průběh utkání: 2:0, 2:1. Nejlepší hráči: Marek Pinc – Jiří Cetkovský. Stav série: 2:1.
Bílí Tygři Liberec: Pinc – Trončinský, Čakajík, Roth, Moravec, Ulrych, Výtisk, Holub – T. Urban, Nedvěd, Klimenta – Špaček, Vantuch, Bartovič – Kudrna, Bulíř, Víšek – Bárta, Vak, Bortňák – Markovič. Trenéři: Jiří Kalous a Filip Pešán.
Dynamo Pardubice: Růžička – Benák, Kočí, Sičák, Borer, Drtina, Kolář II – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Cetkovský, Somík – Semorád, Zohorna, Rákos – Radil, Kousal, Buchtele – Markovič. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.

Pardubičtí hokejisté museli oželet služeb Aleše Píši, který dostal dvouzápasový distanc. Místo šestého beka zaujal Marek Drtina. Liberec opět vystřídal brankáře, přednost dostal Marek Pinc.

První gól Liberce přiznal videorozhodčí

Zkraje zápasu měl největší střeleckou příležitost pardubický útočník Jan Buchtele. Ten korunoval povedené střídání čtvrté formace. Zpoza branky dostal přihrávku od Roberta Kousala, nezamířil s ní ale tam, kam zamýšlel.

První třetina se hrála takřka bez faulů a častých přerušení. A to až do času 13:48. Jan Víšek bekhendem nahodil z rohu kotouč na branku, Martin Růžička jej sklapnul mezi betony, odkud jej včetně brankářova náčiní došťouchl Jaroslav Kudrna. Rozhodčí Minář po jeho zásahu nejprve rozpažil, pak se šel radit se svým kolegou u videa. Ten mu doporučil tento moment uznat jako gólový v podání útočníka Víška, přestože televizní záběry zřetelně prokázaly, že puk za brankovou čáru včetně betonu poslal zkušený Kudrna – 1:0.

Do dvoubrankového vedení poslala Liberec využitá přesilovka. V 16. minutě byl za hrubost vyloučen Daniel Rákos, na lavici pobyl minutu a půl. Jaroslav Kudrna se prosadil u levé tyčky, kde procpal puk podruhé za brankovou čáru – 2:0.

Jiří Cetkovský využil přesilovou hru

Začátek druhé části se pardubickým hokejistům povedl na výbornou. Hned na jejím startu šel za držení na trestnou lavici obr Urban, mezi trestoměřiči pobyl ale pouze chvilinku. Po nebezpečné střele Václava Kočího se k dorážce dostal Jiří Cetkovský a snížil na 2:1.

Liberecká Tipsport arena sledovala oboustranně ofenzivní podívanou. Ve 27. minutě Michal Bulíř nebezpečně tečoval Víškovu střelu. O chvíli později měl Liberec výhodu přesilové hry po Drtinově nedovoleném bránění, ale nevyužil ji. Vstřelení branky byl ale blízko, hlavně dvojice Milan Bartovič – Tomáš Urban po své souhře byla velmi blízko.

Další pasáž patřila hokejistům Pardubic. Ve 33. minutě se do samostatného úniku dostal Daniel Rákos, neuspěl však. Po něm se po výborné Buchtelově zadovce neprosadil Lukáš Radil a aktivní období zakončila šance Jiřího Cetkovského.

V čase 36:26 se Liberec radoval z třetí branky, od modré čáry se prosadil obránce Trončinský při liberecké početní převaze. Rozhodčí ale jeho trefu neuznali pro postavení útočícího hráče v brankovišti.

Liberec těsnou výhru přes pardubickou snahu nepustil

Pardubice se snažily ve třetí třetině vyrovnat stav, nepomohla jim k tomu hra na čtyři na čtyři ani následná přesilovka po vyloučení Dalibora Bortňáka za sekání. Liberečtí beci čistili předbrankový prostor, Východočeši se do něj dostávali ztěžka. A pokud ano, tak byli razantně pacifikováni.

Hostující borci pak mohli srovnat ve třech po sobě jdoucích přesilovkách. Východočeši svírali svého soupeře, ten ale obětavým výkonem odolával jejich náporu. Liberec stále držel těsné vedení.

Sedmdesát pět sekund před koncem Pardubice odvolaly gólmana a zkusily power play. Ta jim příliš nevyšla, až v samotném závěru nahodil Vladimír Sičák puk na branku, před ní uklouzl strážce Pinc, ale kotouč dohopsal mimo nebezpečí. Liberec výhodu uhájil.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): „Nastoupili jsme do utkání velmi nervózně, ta nervozita nám svazovala ruce i nohy po celý zápas. Pardubice byly dneska lepším mužstvem, lépe bruslily, kombinovaly a hrály aktivní hokej. My jsme si s tím nedokázali poradit. Hokej se ale hraje na góly. Rozhodl důraz Jardy Kudrny v brankovišti soupeře a díky tomu máme důležitý bod.“

Ladislav Lubina (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Prohra nás dneska mrzí, protože jsem přesvědčený o tom, že jsme minimálně nebyli horším mužstvem a porážku jsme si nezasloužili. Bohužel hokej se hraje na góly a těch jsme dneska dali stejně jako soupeř. Více se k tomu nebudu vyjadřovat.“