15.03.2012

2:2 a pátý zápas? Pardubice ho ve své bohaté historii nikdy neprohrály!

PARDUBICE — Velmi důležitý zápas čeká v pátek 16. března 2012 na hokejisty HC ČSOB Pojišťovna Pardubice. Za vyrovnaného stavu se čtvrtfinálová série vrací do Pardubic. Kdo získá tento duel, bude mít výhodu mečbolu.

Celkem sedmkrát hrály Pardubice za stavu 2:2 zápas v play off na čtyři vítězná utkání. Ve všech případech k němu nastoupily v domácím prostředí a vždy dokázaly vyhrát! Čtyřikrát soupeře v dalším utkání dorazily a slavily. Ve dvou se série vrátila zpátky do Pardubic, kde sedmý duel dopadl lépe pro hostující tým.

Semifinále 1972/1973

Vyřazovací boje v sezoně 1972/1973 se hrály trochu zvláštním systémem oproti tomu dnešnímu. Vítěz základní části, která čítala šestatřicet kol, hrál se třetím týmem. Druhý celek nastoupil proti čtvrtému.

Pardubičtí hokejisté vyhráli domácí dvojzápas proti Slovanu Bratislava 3:2 v prodloužení a 6:1. Na Slovensku ale neuspěli, prohráli zde 1:2 a 3:4 v prodloužení. Pátý duel ale Východočeši zvládli i díky dvěma brankám Vladimíra Martince a mečbol využili i v šestém utkání v Bratislavě, které rozhodl v prodloužení Vladimír Veith.

5. utkání semifinále play off, čtvrtek 26. dubna 1973:
TJ TESLA PARDUBICE – TJ SLOVAN CHZJD BRATISLAVA 3:1 (1:0, 1:1, 1:0).
Branky: Martinec 2, Veith – Miklošovič. Rozhodčí: Adam – Novotný, Hajný. Vyloučení: 7:10, navíc Kečka osobní trest do konce utkání – Dočkal 5 minut, Slavík osobní trest do konce utkání. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 8000.

Finále 1972/1973

Hokejisté Tesly Pardubice získali svůj první mistrovský titul v sezoně 1972/1973, když dokázali ve finále přehrát Duklu Jihlava 4:2 na zápasy. První dva duely na východě Čech zvládly Pardubice lépe, vyhrály je 5:3 a 3:0. Na Horáckém zimním stadionu ale se Pardubicím nevedlo – prohrály zde 3:4 a 0:7.

Pátý finálový duel ale Východočeši zvládli 5:2, když k výhře naskočili povedenou první třetinou, kterou vyhráli 2:0. Zápas zvládli 5:2 a v následném duelu v Jihlavě získali svůj první mistrovský titul.

5. utkání finále play off, pátek 11. května 1973:
TJ TESLA PARDUBICE – ASD DUKLA JIHLAVA 5:2 (2:0, 1:1, 2:1).
Branky: Veith 2, Haňka 2, Paleček – Novák, Miloš, Klapáč. Rozhodčí: Baťa – Jursa, Okoličányi. Vyloučení: 5:4. Bez využití.

Čtvrtfinále 2000/2001

Oba letošní soupeři se naposledy ve čtvrtfinále play off střetli před jedenácti lety. A shodou okolností hrál také třetí tým po skončení základní části se šestým. Pardubice tehdy prohrály první zápas doma 3:4, poté dokázaly soupeře zdolat 6:3.

V Ostravě prohrály Pardubice první duel opět 3:4, ten druhý zvládli díky skvělé třetí třetině, kterou vyhráli 3:0, v pohodě 4:1. Páté utkání přineslo jednoznačnou podívanou, dnešní asistent trenéra Ladislav Lubina se blýskl gólem a asistencí, Pardubice vyhrály 6:1.

Jenže šestý duel v Ostravě skončil vítězstvím domácího celku 2:1 v prodloužení a muselo rozhodnout sedmé utkání. Pardubice jej nezvládly, prohrály 3:4 tento mač a vlastně i celou sérii.

5. utkání čtvrtfinále play off, úterý 20. března 2001:
HC IPB POJIŠŤOVNA PARDUBICE – HC VÍTKOVICE 6:1 (3:1, 3:0, 0:0).
Branky a nahrávky: 0:58 Lubina (Mudroch), 6:03 Kábrt (Procházka), 6:43 Rolinek (Lubina, Kudrna), 32:32 Sýkora (Mikeska), 36:15 Sýkora (Filip), 39:53 Kudrna – 14:29 Moravec (Galvas). Rozhodčí: Šindler – Guth, Rittich. Vyloučení: 6:6, navíc Jančařík – Ivan oba 5 minut a osobní trest do konce utkání. Bez využití. Diváci: 8735. Střely na branku: 45:18. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 6:1.
HC IPB Pojišťovna Pardubice: Barta – Píša, Divíšek, Mudroch, Jančařík, Malinský, Duben – P. Sýkora, Janecký, Mikeska – Kudrna, Rolinek, Lubina – Kábrt, Filip, S. Procházka. Trenéři: Josef Paleček a Petr Hemský.
HC Vítkovice: Trvaj (6:43 Prusek) – Jerofejev, Philipp, Vilášek, Galvas, Výtisk, Pavelek – Moravec, Pospíšil, M. Procházka – Kaděra, Štraub, Selingr – Tomášek, Sršeň, Ivan, od 9. navíc Irgl, Najdek, Mikšan, od 21. I. Padělek. Trenéři: Alois Hadamczik, Kamil Konečný a Mojmír Trličík.

Čtvrtfinále 2002/2003

O dva roky později byly Pardubice v podobné situaci ve čtvrtfinálové sérii proti Znojmu. První dva zápasy na východě Čech vyhrály 2:1, respektive 7:1. Jenže Orli dokázali doma odpovědět stejnou mincí výhrami 3:2 a 4:1.

Páté utkání čtvrtfinále play off skončilo výhrou Východočechů 3:1, když Pardubice rozhodly zápas ve svůj prospěch ve třetí třetině. V ní domácí vstřelili dvě branky, kterým utekli do konečného rozdílu. Postup do semifinále dokonaly Pardubice výhrou 2:1 ve Znojmě.

5. utkání čtvrtfinále play off, čtvrtek 13. března 2003:
HC ČSOB POJIŠŤOVNA PARDUBICE – HC JME ZNOJEMŠTÍ ORLI 3:1 (1:1, 0:0, 2:0).
Branky a nahrávky: 6:35 M. Sýkora (T. Blažek), 46:26 Pištek (Kropáč), 58:06 Lubina (Divíšek) – 14:06 Vorel. Rozhodčí: Minář, T. Svoboda – Český, Kostka. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 9300 (vyprodáno). Střely na branku: 40:26. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.
Pardubice: Svoboda – Novotný (9. Janecký), Duben, Čáslava, Pácal, M. Sýkora, Mudroch – Kudrna, Mikeska, Janecký (9. Pištek) – Kolář, Koukal, Průcha – Rolinek (37. Kropáč), T. Blažek, Lubina – P. Sýkora, T. Divíšek, Pospíšil.
Znojmo: Altrichter – Benák, Havíř, Snopek, Toman, Soudek, Křetínský – Uram, Pucher, Haman – Procházka, Melenovský, Vorel – Plášek, Erat, Barus – Beroun, Mikulík, Kumstát.

Semifinále 2002/2003

Následná série s Třincem měla podobný scénář jako ta s Jihomoravany. Pardubice také nasměrovala za postupem do finále třetí výhra v pátém utkání semifinále. Před vyprodaným hledištěm se Východočeši předvedli skvělým výkonem a výhrou 7:2. Dva góly tehdy vsítil Petr Sýkora.

Ostatně tato série s Třincem přinesla historicky nejvyšší výhru Pardubic v play off, první semifinálové utkání skončilo výsledkem 10:2 pro domácí, ti ale v následném duelu nestačili na Třinec 3:4. To ale napravili hned ve Slezsku, kde zvládli první vzájemný zápas v poměru 4:1. Celé semifinále rozhodlo prodloužení v šestém utkání a branka Tomáše Blažka v čase 64:02.

5. utkání semifinále play off, neděle 30. března 2003:
HC ČSOB POJIŠŤOVNA PARDUBICE – HC OCELÁŘI TŘINEC 7:2 (1:1, 2:0, 4:1).
Branky a nahrávky: 13:53 Divíšek (Sýkora), 24:42 Mudroch (Sýkora, Pácal), 39:46 Sýkora (Mikeska), 50:57 Blažek (Lubina, Kudrna), 53:34 Sýkora, 57:07 Janecký, 57:48 Tvrdík (Pištek, Pospíšil) – 1:04 Janků (Čakajík), 40:18 Ivan. Rozhodčí: Nečas, Minář – Bláha, Pešek. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 9300 (vyprodáno). Střely na branku: 46:26. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 7:2.
HC ČSOB Pojišťovna Pardubice: Svoboda – Duben, D. Pospíšil, Čáslava, Janecký, Pácal, Mudroch – Kropáč, Mikeska, Pištek – P. Sýkora, T. Divíšek, Tvrdík – Kolář, Koukal, Průcha – Rolinek (40:00 Kudrna), Blažek, Lubina. Trenéři: Miloš Říha a Jiří Seidl.
HC Oceláři Třinec: Lakosil – Gřegořek, Malinský, Čakajík, Žabka, L. Procházka, Jančařík, Štefanka, Houdek – Zadina, Král, Pletka – Janků, Marek, Pavelek – Bordowski, Martynek, Skořepa – Ivan, Meluzín, Hašek. Trenéři: Pavel Marek a Aleš Mach.

Čtvrtfinále 2003/2004

Naposledy hrály hokejové Pardubice podobný zápas ve čtvrtfinále v sezoně 2003/2004. V poměrně vyhrocené sérii s Plzní si oba týmy pohlídaly domácí prostředí, Východočeši vyhráli ve své aréně 6:3 a 5:2, Plzeň zase zvládla oba duely na svém ledě 4:2 a 6:3.

Páté utkání v beznadějně vyprodané ČEZ Areně nabídlo ostrý zápas, ve které rozhodčí udělili celkem šestatřicet dvouminutových trestů. V tomto utkání Pardubice vyhrály 5:2, Plzeň ale doma uspěla a série se stěhovala zpátky ke Kunětické hoře. A jak rozhodující zápas dopadl, to každý fanoušek pardubického hokeje moc dobře ví…

5. utkání čtvrtfinále play off, úterý 9. dubna 2004:
HC MOELLER PARDUBICE – HC LASSELSBERGER PLZEŇ 5:2 (1:0, 3:1, 1:1).
Branky a nahrávky: 18:52 Lubina (Pácal, Mikeska), 29:19 Mudroch (Mikeska, M. Sýkora), 36:46 Razingar (S. Procházka), 39:11 P. Sýkora (T. Divíšek, Pištek), 56:13 Průcha (Dopita, Pácal) – 24:18 Dobroň (Vostřák, Matějovský), 51:51 Cartelli (Důras). Rozhodčí: Kolísek, T. Svoboda – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 17:19, navíc Čáslava (Pardubice) osobní trest do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 9300 (vyprodáno). Střely na branku: 50:32. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1, 4:2, 5:2.
HC Moeller Pardubice: Svoboda – Linhart, Pácal, M. Sýkora, Mudroch, Čáslava, Zábranský – Kudrna, Mikeska, Lubina – Průcha, Dopita, Blažek – P. Sýkora, T. Divíšek, Pištek – Razingar, Koukal, Procházka. Trenéři: Miloš Říha a Jiří Seidl.
HC Lasselsberger Plzeň: Málek – Dobroň, Jindřich, Cartelli, M. Výborný, Nedoma (13. Krajíček), Dobrovolný – Paroulek, J. Straka, Andrašovský – Vostřák, Kracík, Matějovský – Dvořák, Špaňhel, Šaffer – Polák, Švík, Důras. Trenéři: Miroslav Přerost a Jiří Kučera.

Čtvrtfinále 2008/2009

I další čtvrtfinále s Plzní přineslo scénář, kdy Pardubice hrály doma pátý vzájemný zápas. Oba týmy se zkraje vyřazovacích bojů vystřídaly s výhrami, Plzeň urvala první a třetí vzájemný zápas, Pardubice druhý a čtvrtý.

Na pátý duel dorazilo do ČEZ Areny 10 020 diváků a ti viděli výhru Pardubic 3:0. O góly se podělili Daniel Rákos, Tomáš Divíšek a Libor Pivko. Pardubice získaly mečbol, ten ale neproměnily, neboť šestý mač v Plzni prohrály 1:3 a rozhodující utkání rozsekla až trefa Martina Adamského ve druhém prodloužení v čase 86:07.

5. utkání čtvrtfinále play off, středa 11. března 2009:
HC EATON PARDUBICE – HC LASSELSBERGER PLZEŇ 5:2 (1:0, 3:1, 1:1).
Branky a nahrávky: 3:10 Rákos (Koukal, Havíř), 25:21 Divíšek (Čáslava, Pivko), 31:20 Pivko (Bláha, Divíšek). Rozhodčí: Hradil, Husička – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:7. Využití: 3:0. Diváci: 10 020 (vyprodáno). Střely na branku: 34:26. Průběh utkání: 3:0. Nejlepší hráči: Ján Lašák – Michal Dvořák.
HC Eaton Pardubice: Lašák – Lojek, Čáslava, Píša, Havíř, Snopek, Kolář II – Cetkovský, Tvrdík, Somík - Kolář I, Koukal, Rákos – Zohorna, Divíšek, Pivko – Bláha, Koudelka, Semorád. Trenéři: Václav Sýkora a Jiří Seidl.
HC Lasselsberger Plzeň: Chábera – Čakajík, Smrek, Redlihs, Benák, Pácal, Dresler, Jeřábek – Vostřák, Straka, Vlasák – Tomas, Kracík, Matějovský – Adamský, Kovář, Dvořák – Kubica, Kubalík, Laš – Lev. Trenéři: Pavel Hynek, Milan Razým a Rudolf Pejchar.