29.07.2011
Jan Hrabal

Hlavní náplní je zdokonalení obratnosti, tvrdí Miroslav Nosek

HAVLÍČKŮV BROD — Drsné tréninkové dávky a také netradiční cvičení. Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice plní také tréninkové dávky kondičního kouče Miroslava Noska. Jeho doménou je tělocvična. „Málokdo si prošel Sokolem, takže si tady užijeme i spoustu srandy hlavně při gymnastických cvičeních,“ říká Miroslav Nosek.

„Z atletiky se snažím do hokeje aplikovat rychlost a odrazovost jednotlivých hráčů. Děláme i některé netradiční formy, které se dnes používají ve všech sportech. Jedná se o balanční techniky na bosu nebo na flowinu. Posilování netradiční na TRX nebo vodními pytli aqua hit,“ pokračuje kondiční trenér HC ČSOB Pojišťovna Pardubice.

Přizpůsobujete svá atletická cvičení hokejistům?
„To je samozřejmé. Působil jsem jako kondiční trenér u futsalu nebo basketbalu. I zde jsem musel přizpůsobit svá cvičení. U hokeje je specifikum v tom, že pohyb na ledě je odlišný oproti běžeckému u basketbalu nebo futsalu.“

Hodně s hráči cvičíte v tělocvičně. K čemu vlastně slouží?
„Hlavní náplní je zdokonalení obratnosti, aby hráči nebyli pouze jednostranně zaměřeni. Jde o to, aby si i trochu ‚odfrkli‘ od ledu. Nebojím se zařadit sportovní gymnastiku nebo rychlostní cvičení na žebříku, cvičení s medicinbalem a podobně.“

Nedělá to některým hráčům problémy?
„Užije se spousta srandy, málokdo si dnes prošel Sokolem. Většina hráčů gymnastiku v těle moc nemá, tady jim to nejen prospěje, ale i se přiučí a může se jim to hodit.“

Návrat po zranění můžeme uspíšit v řádech dnů

Vy individuálně pracujete s hráči po zranění. Co s nimi děláte?
„Máme tu tři hráče s tímto režimem: Radovan Somík je po operaci ramene, Honza Starý a Jirka Cetkovský prodělali operaci kolene. S nimi se snažím individuálně cvičit, protože na ledě mají zátěž menší oproti ostatním hráčům. Tím kompenzuji a vyvažuji zatížení, aby se co nejdříve dostali do pohody a mohli se vrátit do zápasů.“

Může být tento návrat díky těmto cvikům zcela bez rizika obnovení zranění o dny nebo řádově týdny rychlejší?
„Návrat může být dřívější v řádech dnů, ale některá zranění a návraty po nich nejde uspěchat. Je potřeba posílit svalstvo okolo zraněného místa a navrátit hráči důvěru, že je v pořádku.“

Zasahujete hráčům i do jídelníčku?
„Už v červnu jsme na něm pracovali, ten v Havlíčkově Brodě ostatně probíhá. Některé pokrmy jsme museli odstranit a jiné zařadit. Strava by měla být pestrá a kvalitní, hlavně co se týče bílkovin. Zcela omezena by měla být smažená jídla a hráči by měli jíst hodně zeleniny a stravovat se zkrátka kvalitně.“

Bílkoviny, čili proteiny. V jaké formě je doporučujete tělu dodávat?
„Důležité je kvalitní maso, takže kuřecí, krůtí, máme tu i hovězí. Dále máme bílkoviny rostlinného původu, čili vločky, luštěniny a další. Běžný člověk je nejí, ale pro sportovce jsou důležité.“

Důležitá je obratnost, zručnost a hbitost

U pardubického hokejového klubu plníte roli kondičního trenéra. Na čem všem pracujete?
„Tato role není jen o působení na kondici hráčů, ale samozřejmě se snažím všeobecně působit na hráče, co se týče také držení těla. Kondiční trenér je dneska trochu jako náhrada Sokola, narovnávám chyby doby, kdy spousta lidí má o čtyři až pět hodin denně více sedavého zaměstnání. I hráči mají počítače, televize a play stationy a tento sedavý způsob trávení volného času je pro páteř nebezpečný.“

U A týmu HC ČSOB Pojišťovna Pardubice působíte od začátku suché letní přípravy. Už jste poznal slabiny každého z nich a na čem můžete individuálně pracovat?
„Všechny specialitky a špeky hokeje neznám, ale kluky jsem už poznal. Hodně rád bych některé věci přenesl i do mládežnických celků, což bude mou náplní i do budoucna. Chci zavést návyky, které by bylo vhodné přenést i do A mužstva.“

Co podle vás mladým hráčům nejvíce chybí, aby mohli být dobrými hokejisty?
„Důležitá je obratnost, zručnost a hbitost, čili agilita. Jak jsem říkal, tak Sokol byl velice dobrý a ten spoustě hráčům dnes chybí.“