20.3.2010

Breakball je zpět! Pardubice udolaly Třinec a v sérii poprvé vedou!

PARDUBICE — Povedlo se! Hokejisté HC Eaton Pardubice dokázali vyhrát ve třetím utkání čtvrtfinále v Třinci 5:4. Východočeši v zápase vždy vedli, rozdílový gól ale padl až v prodloužení z hole Petra Koukala.

O2 extraliga, ČF3, sobota 20.3.2010, Werk aréna

4:5p
1:1, 2:2, 1:1 – 0:1
Branky a nahrávky: 16:16 Kohn (Růžička), 33:29 Peterek (Květoň), 35:57 Bonk (Kohn, Růžička), 59:35 Bonk (Balej, Cartelli) – 10:39 Sýkora (Pivko), 20:40 Havíř (Kolář I), 27:44 Sýkora (Pineault, Cetkovský), 40:08 Kolář I (Koukal), 62:32 Koukal (Kolář I). Rozhodčí: Hradil, Šindler – Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 9:8, navíc Vosátko – Hašek oba 10 minut osobní trest. Využití: 1:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 4385. Střely na branku: 36:41. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 3:3, 3:4, 4:4, 4:5. Nejlepší hráči: Radek Bonk – Petr Sýkora. Stav série: 1:2.
Oceláři Třinec: Hamerlík – Zíb, Hrabal, Cartelli, Seman, Malec, Vosátko, Platil, Lojek – Růžička, Bonk, Kohn – Květoň, Peterek, Martynek – Balej, Polanský, Tomas – Pospíšil, Polák, Kanko. Trenéři: Pavel Marek a Břetislav Kopřiva.
Dynamo Pardubice: Hašek – Nakládal, Havíř, Jillson, Kolář II, Píša, Kočí, MacKenzie – Kolář, Koukal, Starý – Pineault, Špirko, Somík – Sýkora, Zohorna, Pivko – Cetkovský, Kousal, Rákos – Nahodil. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.

Hokejisté HC Eaton Pardubice nastoupili ke třetímu utkání série opět s Jiřím Cetkovským v sestavě. Kevina Mitchella nahradil Aaron MacKenzie. V třineckém dresu se prvně v sérii ukázal Lubomír Vosátko.

Petr Sýkora v oslabení otevřel skóre, pak vyrovnal Ladislav Kohn

Pardubice v úvodu zápasu přestály tlak Ocelářů, který vrcholil přesilovkou po vyloučení útočníka Koláře. Gólman Hašek se hodně zapotil a dlouhý pobyt Třince ve svém hájemství přestál. O chvíli později měl početní výhodu Eaton, ale rovněž se gólově neprosadil.

Hosté se do vedení dostal paradoxně v oslabení. Libor Pivko vyvezl v 11. minutě puk, nahrál jej najetému Petru Sýkorovi a ten střelou pod víko otevřel gólový účet zápasu – 1:0.

Takřka zaplněná třinecká Werk aréna sledovala poměrně útočný hokej, diváci se dočkali vyrovnání v 17. minutě, kdy se trefil Ladislav Kohn. Sudí Šindler jel sice celou situaci konzultovat s kolegou u videa, ten však bez váhání doporučil vyrovnávající branku uznat.

Hosté utekli o dva góly, Oceláři však srovnali

Vstup do prostřední třetiny se pardubickým hokejistům povedl skvěle. Už po čtyřiceti sekundách vrátil Eatonu zpátky vedení David Havíř. Ten si najel do druhé vlny a přesnou přihrávku od forvarda Koláře umístil z prostoru mezi kruhy puk do sítě – 1:2. Poprvé v této sezoně!

Východočeši poté měli další velké šance, ve 23. minutě se zjevil sám před bránou Jiří Cetkovský, minul však. Pak Václav Kočí trefil tyč Hamerníkovy klece! I Oceláři se ale činili: Bonkovu rychlou akci lapačkou vychytal Dominik Hašek.

Koncentrovaná hra hostů nesla v této pasáži své ovoce. Třinečtí se jen ztuha dostávali přes střední pásmo, naopak Východočeši se často dostávali do zakončení. Povedenou pasáž podrthla využitá přesilovka ve 28. minutě. Adam Pineault od mantinelu našel křížem na modré Petra Sýkoru a jeho projektil z voleje trefil zařízení – 1:3.

Jenže pak se vše najednou otočilo. Třinec nabral druhý dech ve vlastním oslabení. Eaton zaváhal v obraně, puk získal David Květoň, po jehož příhře překonal Haška bekhendem pod víko Jan Peterek – 2:3.

O pár minut později po Cetkovského faulu hráli domácí přesilovku a tu využili za dvanáct sekund! Ladislav Kohn od modré nahodil na pardubickou branku puk, ten nadvakrát překonal pardubického gólmana – 3:3.

Třinec srovnal při své power play

Už po osmi sekundách třetí části hry se radovaly Pardubice z opětovného vedení. Hned po buly veprostřed se Eaton dostal do pásma, zpoza brány vybojoval kotouč kapitán Koukal, svižně jej poslal před bránu útočníku Kolářovi a ten se z první trefil – 3:4 v čase 40:08!

Pardubice pak vsadily na pokrytí středního pásma. Defenzíva Eatonu byla celoplošná, Oceláři se jen ztuha dostávali do obrany hostujícího celku. A pokud ano, tak vše dlouho řešil Dominik Hašek.

V 56. minutě naplno ukázal své umění při obrovské šanci Semana. Ten si najel mezi kruhy, ale pardubický gólman famózně milimetrově ramenem vytáhl kotouč nad svou tyč!

Pořádně horko bylo v pardubické obraně po faulu útočníka Koláře o chvíli později, nápor Ocelářů ale obrana Eatonu v čele se svým dirigentem s číslem devět stále odolávala. Nestačila až dlouhou třineckou power play.

Při ní dostal pardubický gólman Dominik Hašek nejprve dvě minuty za hrubost, když se ohnal po Jiřím Polanském, jenž ho napadl, poté dokonce deset minut za nesouhlas po pořádně necitlivém přerušení hry hlavním rozhodčím.

V čase 59:35 vybuchl třinecký stadion nadšením poté, co Radek Bonk vyrovnal na 4:4. Oceláři vyhráli buly, od modré vystřelil Mario Cartelli, od zadního mantinelu se přes Jozefa Baleje dostal puk právě k Bonkovi a ten jej dostal do sítě.

Prodloužení trvalo jen chvíli. V 63. minutě po bleskové spolupráce dvojice Jan Kolář – Petr Koukal vsítil rozdílový gól Petr Koukal – 4:5.

Břetislav Kopřiva (HC Oceláři Třinec): „Bylo to velmi důležité utkání a nás moc mrzí, že po tom průběhu, kdy jsme třikrát vyrovnali, nemám bod za výhru. Rozhodly individuální chyby hráčů, které pramenily z toho, že se kluci chtěli doma předvést a tlačit dopředu. V Pardubicích jsme hráli směrem dozadu pozorněji. Po vyrovnání na 3:3 to bylo o jednom gólu, my jsme pak se štěstím v závěru vyrovnali. V prodloužení nás znovu přečíslili, v tomhle jsou silní. Musím ale ocenit vůli hráčů a věřím, že se ještě do série vrátíme.“

Václav Sýkora (HC Eaton Pardubice): „Bylo to nesmírně dramatické utkání, které nabídlo vše, co může zápas play off nabídnout. Bylo k vidění velké nasazení hráčů z obou stran, krásné akce, hodně gólů, dramatický vývoj skóre až do konce. Zejména nás mrzí ta druhá třetina, kdy jsme hodně šancí nevyužili. Pak jsme mohli rozhodnout i při power play, kdy jsme netrefili prázdnou branku a místo toho jsme inkasovali. Oceňuji vekou vůli a ukázku psychické odolnosti, že i v této situaci jsme zápas zlomili na svou stranu.“