15.03.2010
Jan Hrabal, fotografie Luboš Lang

Statistické srovnání: Pardubice i Třinec jsou silní hlavně v ofenzívě

PARDUBICE — Po sedmi letech změří v play off týmy Pardubic i Třince. Oba celky vždy zdobil spíše útočný a kombinační hokej a nejinak tomu bylo i v letošní sezoně. V celkovém hodnocení základní části skončil Eaton výše, ve čtvrtfinále se však hraje od nuly…

Pardubičtí hokejisté se mohou pochlubit nejvyšším počtem nastřílených gólů v základní části. V 52 utkáních vsítili 179 branek, což je o 17 více oproti minulé sezoně. Třinec, který skončil na šestém místě po základní části, vstřelil 153 gólů, to je 14 méně oproti loňsku.

V počtu inkasovaných branek je na tom Eaton oproti sezoně 2008/2009 také lépe. Zatímco letos jich obdržel 131, tak vloni to bylo o 18 více. Třinec se v defenzívě oproti minulému soutěžnímu ročníku výrazně zlepšil: 148 oproti 175 je kvalitativní posun nahoru.

Zajímavá je statistika kanadských bodů, zatímco Pardubice nastřílely celkově více branek (179 oproti 153), tak v počtu gólových přihrávek jsou na tom lépe Oceláři, ti mají na svém kontě 252 asistencí, zatímco hokejisté Eatonu 248. I tak je celkový počet získaných kanadských bodů příznivější pro Východočechy v poměru 427:405.

Momentka z utkání

Hokejisté HC Eaton Pardubice se mohou pochlubit solidní střeleckou produktivitou. „Pardubáci“ vyslali na branky soupeřů celkem 1454 střel, což při 179 gólech činí střeleckou úspěšnost 12,31 %. Třinec se může pochlubit úspěšností 10,18 %, svých 153 branek vsítil z 1503 střel. To znamená, že Oceláři v útoku častěji zakončovali!

Velmi podobná čísla nabízí statistika počtu gólů v přesilových hrách. Východočeši vstřelili v této sezoně 51 branek při početní převaze, Třinec byl pouze o jediný gól chudší v tomto hodnocení. Úspěšnější ve využívaní přesilovek jsou Pardubice: 18,96 % oproti 16,04 %.

Jednoznačná je statistika návštěvnosti. V té stejně jako v minulých sezonách kralují Pardubice, jejichž 52 zápasů zhlédlo celkem 374 291 diváků. Na Oceláře bylo zvědavých 223 395 lidí. Nejvíce kontrastní je průměrný počet diváků na domácí zápasy: 8682:3439.

Naopak velmi vyrovnaná čísla nabízí statistika úspěšnosti brankářů. Pardubice inkasovaly v průměru 2,48 branek na utkání, Třinec 2,81. V úspěšnosti jsou čísla těsnější: 91,86 % ku 91,47 %.

Pardubice jsou na tom lépe i v celkové disciplíně. Eaton nasbíral v 52 utkáních celkem 835 trestných minut, Třinec překročil tisícovou hranici: 1055 trestných minut. Nejtrestanějším hráčem Pardubic byl Jiří Cetkovský (103 trestných minut), v dresu Třince nejčastěji pykal Ladislav Kohn (148 trestných minut).

Právě největší třinecký raubíř je zároveň nejproduktivnějším hráčem Ocelářů. Ladislav Kohn nasbíral v základní části 54 kanadských bodů za 21 branek a 33 asistencí. V celkovém hodnocení všech extraligových hráčů skončil na 3. místě po skončení základní části.

V Pardubicích v tomto hodnocení kraloval Petr Sýkora, ten získal 42 kanadských bodů za 27 gólů a 15 nahrávek. Pardubický kanonýr se umístil na třetí pozici v tabulce střelců.

Srovnání týmů v základní části

HC Eaton Pardubice HC Oceláři Třinec
3. (27–4–7–14, 179:131, 96 bodů) Umístění po základní části 6. (20–8–7–17, 153:148, 83 bodů)
2. (18–0–3–5, 109:67, 57 bodů) Umístění doma 7. (11–5–4–6, 75:67, 47 bodů)
3. (9–4–4–9, 70:64, 39 bodů) Umístění venku 3. (9–3–3–11, 70:85, 36 bodů)