26.12.2008

Bodovací série skončila. Pardubice sice vedly, ale na Spartě prohrály

PRAHA — Na šestce se zastavil počet zápasů, ve kterých hokejisté HC Moeller Pardubice v řadě bodovali. V dnešním utkání totiž podlehli v Tesla Areně domácí Spartě 1:5. Jediný gól Moelleru vstřelil Libor Pivko v přesilové hře, pak se trefovali jen sparťané.

O2 extraliga, 34. kolo, pátek 26.12.2008, Tesla Arena

5:1
0:0, 2:1, 3:0
Branky a nahrávky: 23:12 Jerofejevs (Kratěna), 38:07 Ton (Výborný), 42:31 Ton (Výborný), 50:08 Gulaši (Vykoukal, Ton), 58:17 Látal (Langhammer) – 20:26 Pivko (Divíšek, Snopek). Rozhodčí: Turčan – Polonyi, Kreuzer. Vyloučení: 8:9, navíc Kratěna (Sparta) osobní trest 10 minut a do konce utkání – Píša 10 minut osobní trest. Využití: 0:1. V oslabení: . Diváci: 7936. Střely na branku: 36:32. Průběh utkání: 0:1, 5:1.
Sparta Praha: Pöpperle – Ptáček, Gulaši, Vykoukal, Hanzlík, Procházka, Jerofejevs, Černošek, Vinogradov – Netík, Výborný, Kratěna – Langhammer, Koreis, Ton – Hrdel, Podlešák, Látal – Kafka, Hromas, Mrňa Trenéři: František Výborný a Marian Jelínek.
Dynamo Pardubice: Lašák – Kolář II, Snopek, Čáslava, Píša, Havíř, Nakládal, Koma, Lojek – Pivko, Divíšek, Cetkovský – Somík, Hašek, Tvrdík – Starý, Koukal, Kolář I – Rákos, Blažek, Klejna. Trenéři: Václav Sýkora a Jiří Seidl.

Obě mužstva nastoupila ve víceméně předpokládaných sestavách, do pardubické brány se postavil Ján Lašák a naproti němu Tomáš Pöpperle. Ani jeden z nich se v první třetině nenudil, na druhou stranu ovšem nutno přiznat, že vysloveně nebezpečných střel na ně také příliš neletělo. Jako první zatlačili na soupeře sparťané, když Látal s Hromasem zkoušeli napodobit gólovou akci z minulého zápasu proti Kladnu.

Na druhé straně zahrozil dvakrát Havíř v první pardubické přesilovce, jeho muška nebyla naštěstí pro Spartu přesná. Grády dodala zápasu až přesilovka domácích pěti proti třem, když po Píšově zákroku na Kratěnu odešel na trestnou lavici ještě Tomáš Blažek. Sparta se i přes slušný tlak a několika pokusech kroužících obránců v rudém neprosadila.

Libor Pivko otevřel skóre, Sparta otočila zápas

Hned na začátku druhého dějství musela Sparta do čtyř kvůli vyloučení Ptáčka a trest přišel už po pár vteřinách. Libor Pivko byl před bránou důrazný a nadvakrát překonal Pöpperleho, který se v nastálém chumlu dobře nezorientoval – 0:1.

Vedení hostům ovšem dlouho nevydrželo. Hned krátce nato, ve 24. minutě vyrovnával z dálky přes klubko hráčů sváteční střelec, lotyšský obránce Alexandrs Jerofejevs – 1:1.

Na obou stranách se často střídaly přesilovky, zhruba v polovině zápasu byl vyloučen Ondřej Kratěna kvůli protestům do konce utkání. Spartu jeho vyloučení zatím příliš mrzet nemuselo, oslabení zvládla a dvě minuty před koncem druhé třetiny šla dokonce do vedení. Petr Ton uspěl ve své mistrovské disciplíně, samostatném úniku. Rozhodčí sice jeho gól dlouho prohlížel na videu, nakonec ale branku uznal a Sparta po dvou třetinách vedla 2:1.

Sparta nakonec nastřílela pět gólů

Poslední dějství už bylo celé v režii holešovického celku. Čas 42:31 a Petr Ton, probuzený sparťanský střelec, zvyšuje po individuální akci na rozdíl dvou branek – 3:1.

Pardubice vsadili na dalekonosné rány Havíře a Blažka, oběma střelcům ale buď chyběla přesnost, nebo ztroskotali na sparťanském gólmanovi. Tomáš Pöpperle chytal s přehledem a málokdy se dostal do úzkých.

To jeho soupeř Lašák se musel činit víc. Pražané totiž hráli v 49. minutě podruhé v utkání v pěti proti třem a i přes drtivý nátlak čtvrtý gól nepřidali. Mrzet je to nemuselo, protože v 51. minutě dostal puk na hůl obránce Michal Gulaši a po jeho přesném nápřahu skončil kotouč až na vnitřní síti pardubické brány, když prosvištěl mezi tyčí a Lašákovým betonem – 4:1.

Poslední hřebík do rakve zatloukl už v tu chvíli odevzdaným hostům Martin Látal. Po asistenci v minulém zápase si připsal gólovou trefu, ležící pardubický brankář už byl proti jeho zakončení bezbranný – 5:1

Marian Jelínek (HC Sparta Praha): „Soupeř nás v první třetině zaskočil. Byli jsme křečovití, Pardubice hrály dobře ve středním pásmu, my jsme měli problém s přechodem do útočné třetiny. Soupeř nás zaskočil i relativně tvrdou hrou, protože jsme ho viděli v minulých zápasech a tolik do těla nehrál. První třetinu byl soupeř lepší, naštěstí jsme neinkasovali. Pak jsme pomalu přebírali iniciativu a prosadili jsme se gólově. Zápas byl ale daleko vyrovnanější, než vypadá podle skóre.“

Václav Sýkora (HC Moeller Pardubice): „Bylo to dvě třetiny vyrovnané utkání. My jsme v průběhu první třetiny měli možná malinko navrch. Bohužel jsme měli hodně vyloučených a tím se Sparta dostala do tlaku. Rozhodující moment přišel na konci druhé třetiny, kdy Sparta dala gól na 2:1 a pak ve třetí minutě závěrečné třetiny, kdy Petr Ton dal další branku ze situace dva na dva. Pak už domácí kontrolovali hru a dohráli zápas, jak potřebovali.“