16.11.2008

Zastaví Pardubice rozjeté Vítkovice?

PARDUBICE — Možná nejpříjemnější překvapení této sezony přijede ukázat svou sílu na východ Čech. Dnes od 17.00 hodin změří hokejisté HC Moeller Pardubice síly s Vítkovicemi – aktuálním lídrem extraligové tabulky. Oba soupeři odehrají 170. vzájemný zápas.

Statistický předzápasový souhrn

Otázky před zápasem
  • Bude muset Moeller dohánět vedení soupeře?
  • Prosadí se Pardubice v přesilovce?
  • Dorazí do ČEZ Areny více než 10 000 diváků?

Josef Slavík
Odchovanec pardubického hokeje Josef Slavík se narodil 27. ledna 1956. Poprvé naskočil na ligový led v sezoně 1973/1974. Vojenskou uniformu ale hlavně hokejový dres oblékal v Dukle Jihlava B. Po návratu sehrál v mužstvu Tesly Pardubice 602 utkání. Po zisku titulu Mistra ligy v sezoně 1986/1987 odešel do švédského klubu IF Troja Ljungby. Po ukončení smlouvy ve Švédsku, v sezoně 1991/1992, nastoupil ještě v dresu Pardubic k 50 utkáním. Křídelní útočník s číslem 16 nastoupil také v pěti utkáních v reprezentačním dresu.

——› Memory program: Josef Slavík
Pardubičtí hokejisté v pátečním utkání dokázali vybojovat bod na ledě Mladé Boleslavi, přestože po druhé třetině prohrávali o dvě branky. V posledních deseti zápasech prohrávali Východočeši třetí třetinu pouze jednou. V těchto částech hry je zdobí aktivní skóre 13:2.

Všichni v pardubické kabině by ale byli rádi, aby se nemusel opakovat až příliš častý scénář, kdy Moeller musí dohánět náskok protivníka. K tomu by měly pomoci i tréninky v tomto týdnu, ve kterém se Pardubice zaměřily na souhry jednotlivých formací.

„Dále jsme se věnovali přesilovkám,“ tvrdí asistent trenéra HC Moeller Pardubice Jiří Seidl. Pardubice se nadále mohou pochlubit vysokou úspěšností – 23,02 %. V posledních čtyřech duelech využil Moeller pouze dvě ze jedenatřiceti nabídnutých výhod, to činí úspěšnost 6,5 %.

Pardubicím ani v dnešním utkání nepomůže výborný bek do přesilovek – Petr Čáslava. Ten si totiž z Karjala Cup přivezl zdravotní patálie. „Petr je zraněný, na led ještě nemůže. „Jeden ze švédských hráčů mu přisedl koleno, naštěstí to není nic vážného,“ říká trenér pardubických hokejistů. Mimo hru je i Radovan Somík s bolavým ramenem.

Východočeši se mohou těšit na oblíbeného soupeře. Vyjma utkání ve skupině o 11.–14. místo v minulé sezoně se Moelleru povedlo vyhrát nad ostravským soupeřem v šesti posledních zápasech v pardubické ČEZ Areně při celkovém skóre 30:12.

Po třinácté Mladé Boleslavi čeká dnes na Pardubice soupeř z opačného konce tabulky. „My jsme si vyzkoušeli, že není rozdíl hrát s prvním nebo poslednímu. Ke všem zápasům musíme přistoupit maximálně odpovědně,“ dodává asistent trenéra HC Moeller Pardubice.

Zajímavosti, statistiky, aktuality

• Moeller prohrál 4 z 5 posledních utkání (1 – 0 – 1 – 3), ve kterých vstřelil 9 branek.
  • Pardubice inkasovaly poprvé letos branku v prodloužení.
  • V šesti posledních zápasech Pardubice inkasovaly vždy 2 či 3 góly.
  • V posledních šesti utkáních mají v prvních třetinách skóre 2:5 a ani jednou po první dvacetiminutovce nevyhrávaly.
  • Ve 3. třetinách Moeller dominuje, což dokumentuje skóre 13:2 v posledních 10 duelech. Za minulých 13 utkáních jen jedinkrát prohrál závěrečných 20 minut.
  • V pěti posledních duelech vždy vstřelil první gól soupeř.
  • Zatímco obránci týmu v úvodních 13 utkáních sezony vstřelili jediný gól, od 14. kola se radovali hned ze 7 branek.
  • Ve 4 posledních zápasech Pardubice využily jen 2 z 31 přesilových her (6,5 %) a ubránily se 13 ze 17 oslabení (76,5 %).
  • Aktuální bodovací série: Jan Kolář bodoval v posledních 2 utkáních (0+2), Jakub Nakládal bodoval v posledních 2 utkáních (1+1), Libor Pivko bodoval v posledních dvou utkáních (1+1), Jan Snopek bodoval v posledních 2 utkáních (1+1).
  • Hráči, kteří více zápasů nebodovali: David Havíř (8), Petr Koukal (7), Michal Tvrdík (5).

Ostravané měli před dnešním duelem o čtyřiadvacet hodin delší odpočinek, neboť své poslední utkání předehrávali již ve čtvrtek proti Znojmu. Orly dokázali porazit 4:2.

„Rozhodla druhá třetina. Tu jsme odehráli výborně, dali jsme tři góly a mohli přidat i další, ale na jejím konci bohužel ujel Dopita a snížil. Chybí nám čtyři zkušení hráči, proto jsem moc rád, že jsme tři body uhráli,“ hodnotil duel trenér a generální manažer Vítkovic Alois Hadamczik.

Ten nemohl v tomto utkání počítat s některými oporami. „Robert Petrovický měl bolesti v rameni, které se dnes ještě zvětšily, a bude muset jít na další vyšetření. Romana Šimíčka zase pořád trápí natažený přitahovač. Zkoušel to na tréninku, ale zatím to nejde,“ doplnil.

Zápas v této sezoně

10. kolo, úterý 30. září 2009:
HC VÍTKOVICE STEEL – HC MOELLER PARDUBICE 2:1 (0:0, 1:1, 1:0).

Branky a nahrávky: 35:17 Ujčík (Svačina, Šimíček), 46:21 Treille (Kuboš) – 23:28 Tvrdík (Pucher, Čáslava). Rozhodčí: Hodek – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:1. Diváci: 4326. Střely na branku: 34:25. Průběh utkání: 0:1, 2:1. Diváci: Vladimír Svačina – Jan Starý.
HC Vítkovice Steel: Pinc – Jurečka, Barinka, Kuboš, Stehlík, Krstev, Trnka – Petrovický, Burger, Krenželok – Ujčík, Šimíček, Svačina – Treille, Hruška, Kvapil – Korhoň, Roman, Klimek. Trenéři: Alois Hadamczik, Kamil Konečný a Zdeněk Moták.
HC Moeller Pardubice: Lašák – Píša, Čáslava, Snopek, Štrbák, Zukal, Havíř, Koma, Šeda – Tvrdík, Pucher, Somík – Cetkovský, Divíšek, Pivko – Kolář, Koukal, Starý – Ondřej, Blažek, Rákos. Trenéři: Václav Sýkora a Jiří Seidl.

Sestavy z minulého kola

Lašák – Šeda, Píša, Štrbák, Snopek, Havíř, Nakládal, Koma – Cetkovský, Pucher, Ondřej – Tvrdík, Divíšek, Pivko – Kolář, Koukal, Starý – Bláha, Zohorna, Rákos.
Pinc – Krstev, Barinka, Kuboš, Stehlík, Jurečka, Ovčačík, Voráček – Kvapil, Burger, Krenželok – Ujčík, Roman, Svačina – Treille, Štefanka, Varaďa – Klimek, Hruška, Strapáč.

Představení soupeře

HC VítkoviceOficiální název klubu: HC Vítkovice Steel, spol. s r. o.
Adresa: ČEZ Aréna, Ruská 3077/135, 700 30 Ostrava–Zábřeh

E-mail: hockey@hc-vitkovice.cz
Telefon, fax: 596 707 223, 596 783 222

Rok založení klubu: 1928
Klubové barvy: modrá a bílá
Kapacita stadionu: 9600 míst (vše k sezení)
Mistr ligy: dvakrát (1951/1952, 1980/1981)
V nejvyšší soutěži: v sezoně 1936/1937, od roku 1940 do roku 1943, od roku 1952 do roku 1960, od roku 1961 do roku 1965, v sezoně 1966/1967, od roku 1973 do roku 1985, v sezoně 1986/1987, od roku 1988
Názvy klubu: 1928 – SSK (Sportovně společenský klub) sloučením SK Moravské Slavie a SK Slovanu Ostrava, 1936 – ČSK (Český sportovní klub), 1945 – SK Vítkovické železárny, 1948 – Sokol Vítkovické železárny, 1952 – Baník Vítkovice, 1957 – VŽKG Ostrava, 1976 – TJ Vítkovice, 1993 – Vítkovice, 2005 – HC Vítkovice Steel

1999/2000 4 – 0 – 0 – 0 – 0 17:8 4:0 4:3 3:1 6:4
2000/2001 5 – 0 – 1 – 1 – 4 35:30 4:3 3:1 3:3 p. 1:2 3:4 6:3 1:4 4:3 6:1 1:2 p. 3:4
2001/2002 2 – 0 – 0 – 0 – 2 12:8 6:0 3:1 2:3 1:4
2002/2003 2 – 0 – 0 – 0 – 2 13:10 3:4 3:2 1:3 6:1
2003/2004 3 – 0 – 1 – 0 – 0 13:6 3:1 2:2 5:2 3:1
2004/2005 2 – 0 – 0 – 1 – 1 12:10 2:5 5:1 4:2 1:2 p.
2005/2006 1 – 0 – 1 – 0 – 2 5:9 1:1 1:5 0:1 3:2
2006/2007 4 – 0 – 0 – 0 – 0 17:4 2:0 3:1 5:1 7:2
2007/2008 3 – 0 – 0 – 0 – 5 23:28 2:4 4:3 0:3 6:1 4:5 1:3 5:3 1:6
2008/2009 0 – 0 – 0 – 0 – 1 1:2 1:2