11.06.2008
Jan Hrabal

Roman Šmidberský: Mám představu o tom, jak má klub fungovat

PARDUBICE — Zhruba před měsícem a půl získal od Statutárního města Pardubice majoritní podíl v HC Moeller Pardubice úspěšný podnikatel Roman Šmidberský. Ten chce v nejbližší době stabilizovat společnost ve všech oblastech a vytvořit pevné základy k tomu, aby se pardubický hokejový klub po poslední neúspěšné sezoně zvedl a hrál na čelních pozicích. „Budeme činit k tomu všechny kroky. Tato sezona bude spíše stabilizační, protože změn, které se uskuteční, je poměrně hodně. Ale věřím tomu, že nám přinesou základy k tomu, abychom mohli hrát o nejvyšší příčky,“ říká šestatřicetiletý většinový vlastník HC Moeller Pardubice.

Představenstvo klubu
  • Mgr. Ondřej Heřman
  • Ing. Alexandr Krejčíř
  • MUDr. Štěpánka Fraňková
  • Mgr. Augustin Kohoutek
  • Zbyněk Kusý
  • Ing. Daniel Tamchyna
  • Ing. Jiří Beran
  • Ing. Vladislav Náhlík
Dozorčí rada klubu
  • Ing. Jiří Stříteský
  • Ing. Jaroslav Šuda
  • Vladimír Pitter
  • Ing. Rostislav Šindler
  • Vladimír Martinec
  • Ing. Jana Konvalinová

Kdy a proč jste se rozhodl takto vstoupit do pardubického hokeje?
„Od začátku kalendářního roku jsem sledoval různé zmínky a spekulace, zda by se klub měl prodat, nebo zůstat v rukou města. To mě přivedlo na myšlenku, společně diskutovanou s panem Heřmanem, podat nabídku na odkup 50,11 % akcií.“

Vy jste oslovil všechny zastupitele Statutárního města Pardubice s poměrně podrobnou nabídkou, kterou jste ale limitoval do konce dubna. Proč?
„Nová sezona začíná 1. května, už v průběhu jednání jsem říkal, že pro klub jako takový je lepší rychlé ne, než pomalé ano. To je důvod, proč tato má nabídka byla limitována do konce dubna.“

V té době probíhalo due diligence. O co se jednalo?
„To je standardní proces, který probíhá vždy při převodu vlastnických práv mezi společnostmi obecně a vlastně by mělo potvrdit údaje, které byly předloženy kupujícímu v průběhu jednání i z pohledů účetnictví a smluvních vztahů.“

Přinesl tento akt nějaká překvapení?
„Z due diligence nevyplynuly žádné skutečnosti, které by mě vedly ke změně mého názoru.“

Ekonomický audit již skončil, ten personální stále probíhá

Když se blížilo jednání zastupitelstva, které mělo rozhodnout o prodeji, tak se kolem prodeje strhl poměrně velký mediální humbuk. Překvapilo vás to?
„Určitě jsem vývoj diskuze ohledně prodeje nečekal tak dramatický, myslím si, že to celému procesu velmi uškodilo. Podle mě se pak už nemluvilo o hokeji, ale celá záležitost se politicky polarizovala.“

Má to nějaké následky do současnosti nebo blízké budoucnosti klubu?
„Diskuze tohoto typu nikdy klubu neprospějí, ale buďme rádi, že to je za námi. Nyní se můžeme soustředit na to, abychom pracovali.“

Když zastupitelstvo rozhodlo ve váš prospěch – oddechl jste si, nebo jste si naopak uvědomil, co vás čeká práce?
„Každopádně jsem byl rád, že zastupitelstvo schválilo můj návrh.“

Během jednání zastupitelstva jste i vy měl možnost prezentovat své záměry, během nichž jste hovořil o ekonomickém a personálním auditu…
„Ekonomický audit byl již proveden a přinesl kroky, které jsem plánoval a oznamoval před schválením. To je zavedení standardních procesů controllingu, třeba cash flow. To nepřineslo nic překvapivého, neboť due diligence mnohé ozřejmilo. Personální audit ve společnosti stále probíhá a pevně věřím, že bude ukončen do konce června.“

Zmínil jste kontrolu cash flow. Ta se hodně skloňovala, když se spekulovalo o dluzích HC Moeller Pardubice vůči Městskému rozvojovému fondu Pardubice a dále. Jak je na tom klub v této oblasti?
„Situace v klubu není jednoduchá, ale jsem přesvědčen o tom, že situaci zvládne, aby HC Moeller Pardubice měl nejlepší podmínky proto, aby se tu hrál výborný hokej.“

Kdo pracuje v klubu, musí respektovat pravidla, která jsou nastavena akcionáři

Roman ŠmidberskýPři své prezentaci jste mimo jiných zmínil, že dojde ke snížení počtu lidí v představenstvu společnosti…
„Již došlo k těmto změnám, poprvé se nové představenstvo společnosti sešlo minulý týden ve čtvrtek. V představenstvu je osm lidí a v dozorčí radě šest. Město má v představenstvu dva zástupce a předseda dozorčí rady je zástupce města. Složení těchto orgánů potvrzuje to, co bylo naplánováno. V dozorčí radě jsou zastoupeni i významní partneři pardubického hokejového klubu tak, aby mohli kontrolovat kroky, které jsou v klubu činěny, aby fungoval.“

Chystáte personální změny v řekněme nižším managementu společnosti?
„Mám představu o tom, jak společnost tohoto typu má fungovat. Budou nastaveny takové procesy, aby tomu tak bylo. Spíše bude záviset na jednotlivých lidech ze současné struktury, zda budou schopni a ochotni nastavená pravidla akceptovat.“

Jste velmi úspěšný podnikatel v oboru autodopravy. Odsud aplikujete své zkušenosti?
„Minimálně v oblastech obchodních a finančních je řízení velmi podobné. Kdo pracuje v hokejovém klubu nebo ve společnosti v autodopravě, tak musí respektovat pravidla, která jsou nastavena akcionáři.“

Dalším z bodů vaší prezentace byla vaše řeč o tom, že do třech let chcete v Pardubicích získat titul a hrát Ligu mistrů. Neupletl jste si na sebe trochu silný bič?
„Asi ano, ale budeme činit všechny kroky, aby se tak stalo. Tato sezona bude spíše stabilizační, protože změn, které se uskuteční, je poměrně hodně. Ale věřím tomu, že nám přinesou základy k příčkám nejvyšším.“

Takže by měl být vzestup spíše postupný?
„Je pravdou to, že nyní se soustředíme spíše na oblasti, které jsem jmenoval – obchodní, finanční a provozní. Ale znova zopakuji, že nyní chceme položit pevné fundamenty, abychom hráli o co nejvyšší příčky. Rozhodně se nezříkáme titulu v dalším roce. Je ale mnoho práce před námi v oblasti stabilizace.“

Hovořil jste o fundamentech – co jsou takové fundamenty?
„To je celková stabilizace klubu ve všech oblastech, které jsem jmenoval. Pokud bude klub finančně stabilní, tak bude mít určitě větší prostor pro investice v oblasti sportovní.“

Chceme s partnery celoročně pracovat tak, aby byli pyšní, že jimi jsou

Pardubice patří mezi kluby s nejvyššími rozpočty. Pokud se jejich výše bude měnit, tak jakým směrem?
„Určitě bychom chtěli nadále rozpočty navyšovat tak, abychom měli prostor podávat co nejlepší sportovní výkony. Ty jsou spojeny s kvalitními hráči a zázemím. Rozpočet by určitě neměl klesat. Chceme s našimi partnery vytvořit dlouhodobější vztahy a pocit sounáležitosti.“

Čili prohloubit vzájemné vztahy?
„Většina partnerů našeho klubu má smíšenou motivaci být partnerem: první věc je ta, že si kupují reklamní produkt, který je podle mého názoru kvalitní, Pardubice jsou velkým klubem s výborným diváckým zázemím. Druhou částí je patriotismus k pardubickému hokeji, já si myslím, že to by mělo partnery stmelovat a my bychom se měli postarat o to, aby měli pocit sounáležitosti ke klubu, aby to nebylo tak, že je oslovíme na začátku sezony s tím, jestli nám dají peníze a pak se o ně nebudeme starat. My chceme s ním po celý rok pracovat, aby byli pyšní, že jsou partnery hokejového klubu.“

To, o čem hovoříte, se asi snadněji buduje s partnery z východočeského regionu. Ale co ti, kteří nejsou odsud? Bude fungovat tato filozofie?
„Pardubice patří do špičky extraligy, tudíž nemají pouze partnery z východních Čech. Z tohoto pohledu to nevidím kontraproduktivně, vztahy se musí dobře nastavit i s partnery mimo region.“

To bude asi běh na dlouho, nemyslíte?
„Já pevně věřím, že učiníme velké kroky v průběhu této sezony.“

Trenéři mládežnických družstvech musí sehrávat klíčovou roli

Během své prezentace jste se hodně informoval o práci s mládeží. Během prodeje majoritního balíku akcií společnosti se ozývaly i hlasy, že se s pardubickou mládeží nepracuje nejlépe. V jakém stavu je podle vás současné oddělení mládeže?
„Platí to, co jsem říkal. I zde je třeba udělat kus práce jako v jiných oblastech. Děláme analýzu a připravujeme kroky v této oblasti. Zatím těžko mohu prozradit více.“

Lední hokej má ale velikou konkurenci u „levných sportů“ a dnešní mládež je, řekl bych, více zpohodlnělá. Jak chcete zatraktivnit lední hokej v Pardubicích, aby se do přípravek hlásilo více dětí? Aby radši šli na trénink, než se dívali doma z kavalce na televizi?
„Tady musí trenéři sehrávat naprosto klíčovou roli. Je důležité, aby dokázali děti zaujmout a pracovat s nimi nejen úzce v hodinách tréninku. Aby pro ně byli vzorem, nebo jak to mám lépe definovat. To vidím jako zásadní. Chystáme se dát trenérům větší kompetence v jednotlivých oblastech, ale budeme od nich očekávat výsledky.“

To znamená, že by se o děti starali více mimo led. Že by sem chodily jako do družiny…?
„Tak ty určitě ne. Nerad bych předbíhal, chystáme totiž koncept, že by každé mládežnické družstvo mělo nějaký svůj rozpočet a trenér by do určité míry samostatně rozhodoval o tom, jak by ho využil. Jestli třeba osloví rodiče v mančaftu, aby mohli jet v létě na přípravu někam, nebo jestli je vezme na čtyři dny na hory, či jim koupí nové bundy. To bude na jeho rozhodnutí, které budeme nějakým způsobem kontrolovat. On by ale měl sehrát klíčovou roli v motivaci dětí. Tento koncept nyní diskutujeme a probíráme.“

Chystáte reorganizaci v mládežnickém úseku?
„To je nyní naprosto předčasné. Z věcí, které nás čekají, je cesta prosazení představy mládežnického hokeje bude nejdlouhodobější. To nemá řešení v krátké době.“

Tak pojďme k té nejkratší. Co bude cílem HC Moeller Pardubice v následující sezoně, kterou jste označil za stabilizační? Dvanácté místo z té poslední se těžko může v Pardubicích opakovat…
„To by nemělo, to máte pravdu. Můžeme říci, že naším cílem je hrát důstojně v play off.“

Chystáte se výrazněji zasahovat do složení kádru nebo realizačního týmu?
„V současné době určitě ne. Pro tuto oblast jsou tu určeni lidé, kteří mají svou zodpovědnost a mají tuto činnost vykonávat.“