25.05.2008

Analýza: Pardubice bohatým málo braly, chudým příliš rozdávaly

PARDUBICE — Uplynulá sezona neskončila pro hokejisty HC Moeller Pardubice úspěšně, Východočeši po dobu, kdy se hraje na tříbodová vítězství, nasbírali nejméně bodů, což v konečném účtování stačilo pouze na 12. místo, které nezměnila ani následná nadstavbová soutěž. Hokejové Pardubice spoustu bodů poztrácely s týmy ze spodních pater tabulky, naopak s některými mužstvy s horní poloviny mají z minulé sezony kladnou bilanci. Pardubicím se v minulé sezoně nepovedlo v základní části dva týmy alespoň jednou porazit: Slavii Praha a RI Okna Zlín.

Následující tabulka uvádí, kolik získaly hokejové Pardubice bodů s jednotlivými soupeři. Pro větší ilustraci obsahuje tabulka i zápasy Tipsport Hockey Cupu a následné soutěže o konečné 11.–14. místo.

HC Slovan Ústečtí Lvi 2 3 3 1 2 3 0 1 3 0

Z přehledu jasně vyplývá, že Východočeši dokázali poměrně zdatně obírat o body soupeře, kteří skončili na hony daleko v popředí, naopak s týmy ze spodní části tabulky měly Pardubice velké problémy a poztrácely s nimi mnoho bodů, které v konečném resumé chyběly.

HC Slavia Praha 0 0 0 4 7:19 0

Mistrovská HC Slavia Praha v poslední sezoně nebyla pro Pardubice oblíbeným soupeřem. Ve všech čtyřech zápasech Východočeši na rivala z hlavního města nestačili. V prvním vzájemném utkání v Praze prohrály Pardubice 3:7, ani v dalším utkání se Moelleru nevedlo, když podlehl pozdějšímu mistrovi 2:5.

Ani v domácích zápasech se Pardubicím nedařilo, přestože v obou duelech Východočeši svého soka přestříleli, dvakrát prohráli: ve 20. kole 1:3, v závěru základní části 1:4. Oba tyto zápasy sledovalo v pardubické ČEZ Areně více než 10 000 diváků.

HC Energie Karlovy Vary 2 1 0 1 13:13 8

S celkem HC Energie Karlovy Vary mají Východočeši dlouhodobě kladnou bilanci, která se nezlomila ani v poslední nepovedené sezoně. Vstup do sezony se sice Pardubicím nepovedl, v 1. kole v Karlových Varech prohrály vysoko 2:7, v dalších utkáních to ale bylo z červenobílého pohledu daleko lepší.

Pardubice porazily nejzápadnější celek naší nejvyšší soutěže doma dvakrát o dva góly: 4:2 a 2:0, v poslední čtvrtině vyhrály i v Karlových Varech 5:4 po samostatných nájezdech. Celkem tedy Moeller utrhl proti finalistovi 8 bodů při vyrovnaném skóre 13:13.

HC Mountfield České Budějovice 1 1 0 2 14:15 5

Hokejistům HC Mountfield České Budějovice se dlouhodobě nedaří v Pardubicích a Východočeši tento trend udrželi i v minulé sezoně. Naopak v Budvar aréně se dařilo Jihočechům, kteří v prvních dvou zápasech sezony doma vyhráli 5:3 a 6:3.

Dohromady téměř 19 000 diváků vidělo v obou „pardubických odvetách“ možná nejkrásnější zápasy v minulé sezoně, které dokázaly Pardubice dovést do vítězství: dva body z 29. kola za výhru 3:2 jistil penaltový specialista Tomáš Blažek, ve 42. kole uspěl Moeller po výhře 5:2, kdy po dvou gólech vstřelili Petr Sýkora a Tomáš Rolinek.

Bílí Tygři Liberec 2 0 1 1 15:15 7

Pohledná utkání přinášejí zápasy s klubem Bílí Tygři Liberec. I s tímto špičkovým celkem se Pardubicím povedlo uhrát vyrovnané a povedené zápasy při celkové kladné bodové bilanci. První vzájemný zápas, který sledovala vyprodaná Tipsport arena, přinesl 11 gólů a pardubickou porážku 5:6 v prodloužení, ve druhém utkání na severu Čech se radovali domácí po výhře 4:1.

V domácích zápasech dokázali Pardubičtí tohoto dvakrát porazil, výhru 4:3 ve 24. kole vidělo 10 117 diváků, v posledním domácím utkání základní části vyhrál Moeller 5:2.

HC Litvínov 1 1 0 2 6:6 5

Naopak s týmem HC Litvínov se Pardubicím moc nevedlo. V úvodním zápase na severu Čech sice Pardubice vyhrály 2:1 po samostatných nájezdech, ale podruhé už Zimní stadion Ivana Hlinky nedobyly – prohrály 0:3.

První domácí zápas s tímto soupeřem přinesl stejné vítězství domácí hokejistů (3:0), ale možná rozhodující mač o play off Moeller prohrál 1:2 před televizními kamerami. Zajímavostí vzájemných zápasů s Litvínovem je fakt, že čtyři zápasy těchto ofenzivních celků přinesly v minulé sezoně jen 12 branek.

HC Sparta Praha 2 0 0 2 10:11 6

Zápasy s celkem HC Sparta Praha vždy přinášejí nádherné hokejové bitvy se zajímavými zápletkami. A nejinak tomu bylo i v uplynulé sezoně. Každý z obou tradičních klubů si ale nakonec uhájil domácí neporazitelnost. Pražané v domácí aréně vyhráli 4:0 a 5:2.

Naopak Pardubicím se povedlo udržet hájemství ČEZ Areny. V 18. kole po tuhé bitvě svého soupeře udolali v poměru 3:2, v dalším utkání po všeobecně povedeném utkání vyhráli jasně 5:0, přestože poměr střel na branku byl vyrovnaný.

HC Oceláři Třinec 2 1 0 1 17:11 8

Nejvíce gólů nastřílely Pardubice v uplynulé sezoně týmu HC Oceláři Třinec. Celkem sedmnáctkrát se ve čtveřici zápasů s tímto soupeřem z východu gólově prosadili pardubičtí hráči. Moelleru se povedlo vyhrát oba zápasy na třineckém stadionu: v první čtvrtině 3:2 po samostatných nájezdech, kdy rozhodující penaltu proměnil Libor Pivko, a 6:2 v předvánočním duelu.

Doma nebyli Východočeši s tímto soupeřem tolik úspěšní, po přestřelce v 17. kole prohrál Moeller 4:5, přestože Petr Sýkora vsítil hattrick, ve 43. dějství základní části ale svého soupeře porazil 4:2.

HC Geus Okna Kladno 1 1 1 1 9:9 6

S celkem HC Geus Okna Kladno bojovali Pardubičtí o play off. Bilance se Středočechy byla v minulé sezoně zcela vyrovnaná. Oba celky vyhrály jednou v základní hrací době a jednou v prodloužení.

Kladenští si pohlídali domácí zápasy – vyhráli 3:2 v prodloužení a 3:0. Naopak z ČEZ Areny si Středočeši odvezli pouze jediný bod, když Pardubice vyhrály 3:2 v prodloužení, pak Východočeši slavili vítězství 4:1.

HC Lasselsberger Plzeň 1 0 1 2 10:13 4

Klub HC Lasselsberger Plzeň nepatří v posledních letech za oblíbené pardubické destinace. Západočeši praktikují nepříjemný agresivní hokej, se kterými mají Pardubice zřejmé problémy. V prvních třech vzájemných duelech Moeller prohrál, až v tom posledním dokázal Lasselsberger porazit.

První zápas v Plzni vyhráli Západočeši 2:0 díky gólům ve třetí třetině, druhý duel na svém stadionu urvala Plzeň až v prodloužení po výsledku 3:2. První zápas na pardubické půdě přinesl nejbláznivější přestřelku v minulé sezoně a výsledek 5:7 z pardubického pohledu a zmíněné vítězství 3:1.

HC Znojemští Orli 2 0 0 2 14:8 6

Na body vyrovnaná bilance a na skóre jednoznačná záležitost – takové byly pardubické zápasy s celkem HC Znojemští Orli. Jihomoravané dokázali urvat oba domácí duely o gól: ve 2. kole nestačila Moelleru dvoubranková vedení 2:0 a 3:1, když Orli vyhráli 4:3. Ve třetí čtvrtině vedly Pardubice v Hostan areně 1:0, ale prohrály 1:2.

Naopak první domácí duel se Znojmem přinesl rekordní vítězství Pardubic v minulé sezoně – 7:0. Druhý mač v ČEZ Areně přinesl napínavější bitvu, po které se ze tří bodů radovali domácí po výhře 3:2.

HC Vítkovice Steel 2 0 0 2 12:11 6

Podobná je situace ve vzájemných zápasech s celkem HC Vítkovice Steel. Ostravané si dokázali uhájit hájemství svého stadionu, totéž se povedlo Pardubicím, které si ze zápasů s tímto soupeřem odnesly aktivní skóre 12:11.

První duel v Ostravě vyhráli domácí 4:2, v dalším utkání doma byly Vítkovice úspěšnější po výhře 3:0. Úvodní duel v Pardubicích přinesl obrovskou bitvu a poměrně šťastné vítězství 3:2 pro pardubické barvy, které svého soupeře zcela předčily ve 49. kola po vítězství 6:1.

RI Okna Zlín 0 0 0 4 5:16 0

Na koho nebudou Východočeši za minulou sezonu vzpomínat v lásce a radosti, bude soupeř RI Okna Zlín. Ten dokázal získat v zápasech s Pardubicemi plný počet, tedy 12 bodů! To je tuze velká ztráta pro Východočechy!

Zápas se Zlínem otevíral dostavěnou ČEZ Arenu, přinesl však porážku 1:2, podobné s rozdílem ještě vyšší produktivity Jihomoravanů to bylo ve druhém domácím utkání Pardubic: Zlín vyhrál 5:1. Ševci si pohlídali oba zápasy na Zimním stadionu Luďka Čajky – vyhráli 4:0 a 5:3.

HC Slovan Ústečtí Lvi 2 1 1 0 15:10 9

Nováček HC Slovan Ústečtí Lvi, který neudržel svou extraligovou příslušnost, také obral Pardubické o několik cenných bodů. V prvním vzájemném duelu sice Moeller vyhrál 4:1 v Ústí nad Labem, stejně tak se Pardubicím povedlo vyhrát 4:2 v předposledním kole základní části ve Zlatopramen aréně, doma se ale Východočechům proti tomuto soupeři nevedlo.

ČEZ Arena zhlédla v obou případech napínavý souboj, které musely rozseknout až nastavení, v prvním duelu vyhráli Severočeši 5:4 v prodloužení, druhý mač rozhodl vítězný samostatný nájezd Tomáše Blažka, který zařídil výhru 3:2.