04.05.2008
(HoH)

Famózní zápas proti Rusům přinesl Čechům pouze bod

QUEBEC — Veliké hokejové představení zhlédlo více než třináct tisíc diváků v quebecké hale. Souboj tradičních rivalů – Česka a Ruska – nabídl nevšední hokejovou podívanou plnou zajímavých zápletek, které muselo rozetnout až prodloužení. Oba celky se v základní hrací době vystřídaly v jednobrankových vedeních, rozdílový gól v nastavení vsítil Alexej Morozov. V českém týmu byl nejvíce vidět Patrik Eliáš, autor hattricku.

Do utkání nastoupili i oba pardubičtí hokejisté. Obránce Petr Čáslava v celkových 20 střídáních odehrál 13 minut a 5 sekund (průměrná délka pobytu na ledě 0:39), na branku soupeře však nevystřelil. Důrazný zadák zaznamenal jeden záporný bod v hodnocení +/−.

Útočník Tomáš Rolinek pobyl na ledě 8 minut a 32 vteřin při 15 střídáních (průměr 0:34), ve třetí třetině jednou vystřelil na branku Ruska, v téže části hry byl jednou (velmi přísně) vyloučen za podražení.

Největší hvězda ruského výběru: útočník Alexandr Ovečkin.

Druhý zápas české reprezentace na mistrovství světa:
ČESKÁ REPUBLIKA – RUSKO 4:5 po prodloužení (2:2, 1:1, 1:1 – 0:1).
Branky a nahrávky: 9:08 Eliáš (Hlinka, Židlický), 12:05 Kotalík (Fleischmann, Kuba), 33:47 Eliáš (Židlický, Kaberle), 42:51 Eliáš (Hlinka, Kaberle) – 3:47 Zinovjev (Morozov, Kovalčuk), 19:59 Gorovikov (Vorobjev), 27:44 Morozov (Markov, Kalinin), 46:47 Kornějev (Semin, Kovalčuk), 63:10 Morozov (Zinovjev, Kalinin). Rozhodčí: Pellerin, Savage (oba Kan.) – Eglitis (Lot.), Fonselius (Fin.). Vyloučení: 10:11. Využití: 4:3. Diváci: 13 109. Střely na branku: 43:27. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3, 4:3, 4:5.
Česká republika: Hnilička – Židlický, T. Kaberle, Kuba, Hejda, Z. Michálek, Čáslava - Eliáš, J. Hlinka, Erat – Vrbata, Hanzal, Fleischmann – Kotalík, Novotný, Klepiš – Irgl, Krejčí, Rolinek. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.
Rusko: Jerjomenko (26. Birjukov) – D. Markov, Kalinin, Grebeškov, Kornějev, I. Nikulin, Proškin, Vorobjev – Morozov, Zinovjev, Kovalčuk – Sjomin, S. Fjodorov, Ovečkin – Sušinskij, Gorovikov, Mozjakin – Radulov, Těreščenko, Zaripov. Trenéři: Vjačeslav Bykov a Igor Zacharkin.