7.12.2012
David Záruba

V Plzni se daří. Pardubice vydřely tři body na ledě lídra

PLZEŇ — Pardubičtí hokejisté potvrdili, že jim letos plzeňský led vyhovuje a podruhé zde vyhráli. Dokázali tak potvrdit středeční výhru nad Chomutovem a poprvé od 23. října zvítězili ve dvou utkáních po sobě. Cenný skalp režíroval Aleš Hemský, který připravil všechny tři branky Východočechů, poprvé v extralize se trefil Tomáš Nosek.

Tipsport extraliga, 29. kolo, pátek 7.12.2012, ČEZ Aréna

Plzeň

1:3
0:0, 1:1, 0:2
Branky a nahrávky: 37:51 Kašpařík (Mazanec, Kovář; 5/4) – 21:13 Nosek (Hemský; 5/5), 45:51 Krejčí (Hemský, 5/5), 59:28 Bartek (Hemský, Krejčí; 3/5). Rozhodčí: Šindler, Trombík – Lederer, Gebauer. Vyloučení: 4:5 (1:1, 1:2, 2:2). Využití: 1:1. Diváci: 4967. Střely na branku: 37:29. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3. Nejlepší hráči: Marek Mazanec – Aleš Hemský.
Plzeň: Mazanec – Frolo, St. Pierre, Marušák, D. Růžička, Slavík, Mozík, Boháč – Kovář, Straka, Gulaš – Pletka, Kašpařík, Kratěna – Hollweg, Dvořák, Johnson – Havlíček, Petruška, Lev. Trenéři: Milan Razým a Michal Straka.
Dynamo Pardubice: Růžička – Kindl, Ďaloga, Kočí, Benák, Píša, Gawryletz – Hemský, Krejčí, Somík – Bartek, Nosek, Starý – Radil, Kousal, Buchtele – Semorád, Zohorna, Nahodil. Trenéři: Mojmír Trličík a Ladislav Lubina.

Pardubičtí hokejisté chtěli na ledě lídra potvrdit výhru nad Chomutovem a navázat tak na poslední vzájemný zápas v západočeské metropoli, který vyhráli 2:1.

V bojovné první třetině gól nepadl, šance pochytali gólmani

Plzeň se snažil od začátku potvrdit sílu na vlastním ledě a její hráči často drželi kotouč na svých holích. Růžičku v do permanence uvedl aktivní Kovář, více práce měl pardubický brankář se střelou Dvořáka, který vystihl nepřesnou rozehrávku a z mezikruží pálil.

Hosté se dostali ke slovu díky faulu Martina Straky a hned dvakrát nebezpečně zahrozili. Nejprve se před Mazance protáhl Krejčí, avšak nestihl s pukem vymyslet preciznější zakončení, poté byl na zadní tyči ukrytý Bartek, jehož střelu z ostrého úhlu skvělým přesunutím vylapal plzeňský brankář.

Pardubice se do útočného pásma dostávaly ztuha, Západočeši dobře bránili střední pásmo a akce hostů brzdili už v zárodku. Ve 14. minutě si zahráli přesilovku i domácí. Plzeňská pětka strávila výhodu skoro celou v útočném pásmu, avšak k zakončení se neměla. Sérii přihrávek utnuli jen zakončením zblízka vedle Gulaš a v závěru ranou z úhlu Kratěna.

Svou druhou šanci v zápase si v 17. minutě vypracoval Dvořák, který u zadního mantinelu obelstil Gawryletze a po vyjetí do střelecké pozice trefil Růžičku. K ráně připravený Hollweg si o puk klepal marně. Se stavem skóre nepohnul ani neodbytný Nosek, který se prorval kolem mantinelu až před Mazance, avšak nestačil zasunout puk do branky.

Premiérově se trefil Nosek, Růžička zlikvidoval trestné střílení

Východočeši odstartovali druhou část dvěma zakázanými uvolněními, ale z úzkých se dostali záhy. Hemský na vlastní polovině okradl plzeňského beka o puk, v útočné třetině si stahovačkou položil jeho kolegu a poté předložil před branku, kam si najel Tomáš Nosek a lehkou tečí mezi Mazancovy betony vstřelil svůj první extraligový gól – 0:1.

Domácí po inkasované brance zvýšili důraz a brzy byli blízko vyrovnání. Kovář v útočném pásmu nic nevymýšlel a pohotovou ranou přes obránce trefil tyč. Mladý plzeňský forvard o sobě dával i nadále hodně vědět. O chvíli později hrála Škodovka přesilovku po faulu Kousala, avšak šance si připravila až s jeho návratem na led, kdy se hráči konečně odhodlali ke střelám. Unavená obrana Pardubic s námahou odolala.

Plzeňští si nadále drželi územní převahu, ale dlouho se nemohli dostat k pořádnému zakončení, střely z dálky Růžička zachytával bez problémů. Pardubický brankář nestačil až na blafák Pavla Kašpaříka, který v přesilovce využil špatného střídání soupeře a kratičký únik zakončil přesně do šibenice – 1:1.

S hosty mohlo být za okamžik ještě hůře. Hemský se pokusil ztrátu puku uhasit skokem po unikajícím Kratěnovi, který tak dostal od rozhodčích možnost si svůj nájezd zopakovat. Růžička však zakončení Kratěny mezi betony vystihl a udržel remízový stav.

Hemský dirigoval druhou výhru na plzeňském ledě

Pardubice si do třetí třetiny přenesly přesilovou hru, kterou v úvodu neúspěšně dohrály. Festival šancí nerozehrála ani jedna strana, když už se pálilo, tak zejména z dálky. Velkým překvapením tak byl bleskový protiútok Pardubic, do kterého se dostal David Krejčí, jenž nejprve trefil tyč, načež se štěstím dorazil puk za čáru – 1:2.

Plzeň mohla odpovědět v přesilovce. Domácí opět rozjeli svou strojovou kombinaci a blízko gólu byl Kratěna, ale Růžička se stihl proti jeho zakončení přesunout. Následně fauloval Buchtele a Škoda měla další výhodu. A děly se věci. Obrovskou šanci měl po nahrávce Starého Krejčí, ale v souboji s Mazancem podlehl. Hra se obrátila a z dobré pozice mezi kruhy pálil do Růžičky Kašpařík.

Domácím se čas krátil, a tak začínalo být před Růžičkou pořádně rušno. Nejlepší plzeňský hráč Kovář vyslal do tutovky Gulaše, ten však netrefil pardubickou branku. Na druhé straně mohl okénka v obraně využít Hemský, ale jeho zakončení akce tří proti dvěma v poslední chvíli zablokoval Marušák.

Plzeň zkusila dvě minuty před koncem hru bez brankáře, ale než se vůbec dostali domácí hokejisté do tlaku, fauloval Somíka Kašpařík. Pardubice tak mohly v klidu kombinovat, navíc na trestnou za chvíli putoval i Kovář a bylo rozhodnuto. Pojistku přidal po rychlé akci v pardubické přesilovce 5 na 3 Martin Bartek – 1:3.

Milan Razým (HC Škoda Plzeň): „První třetina byla vyrovnaná. Pravá hokejová bitva začala ve druhé části, ve které jsme soupeře přestříleli. Dokázali jsme zareagovat na pardubickou vedoucí branku, ale po našem gólu na 1:1 jsme bohužel před druhou přestávkou nevyužili trestné střílení. Třetí třetina byla o tom, že kdo dá gól, bude brát body. To se povedlo soupeři, my jsme si závěr zkomplikovali dvěma vyloučeními. Mrzí nás domácí ztráta. Kluci ale bojovali na maximum, ovšem na soupeře to dnes nestačilo.“

Mojmír Trličík (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Je to pro nás cenné venkovní vítězství. O výsledek se zasloužil celý tým, ale přesto bych dnes vyzdvihl výkon brankáře Růžičky. První třetina byla vyrovnaná. Ve druhé nás domácí předčili v pohybu a byli lepší. A třetí třetina byl o jednom gólu, který jsme dali my. Musíme se ale zamyslet nad tím, proč jsme měli tolik vyloučených.“