13.3.2012

Srovnáno! Pardubice obrovskou vůlí vydřely čtvrté čtvrtfinále

OSTRAVA — 2:2 na zápasy. Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice dokázali vyhrát ve čtvrtém čtvrtfinále na ledě Vítkovic 3:2. Východočeši urvali zápas srdcem, v utkání čněl kromě celého týmu dvougólový útočník Jan Starý. Z Ostravy se tak Pardubice vrací za srovnaného stavu, série pokračuje v pátek v pardubické ČEZ Areně. Bude poprvé v sezoně vyprodána?

Tipsport extraliga, ČF4, úterý 13.3.2012, ČEZ Aréna

2:3
0:2, 2:1, 0:0
Branky a nahrávky: 30:43 Pohl (Húževka), 38:41 Klimek – 0:28 Starý (Koukal, Píša), 8:34 Starý (Kolář I, Havíř), 39:06 Kočí (Starý). Rozhodčí: Hradil, Šindler – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 8570. Střely na branku: 36:35. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3. Nejlepší hráči: Viktor Ujčík – Jan Starý. Stav série: 2:2.
Vítkovice: Šindelář – Punčochář, Kudělka, Ovčačík, Sedlák, Sloboda, Voráček – Ujčík, Burger, J. Káňa – Pohl, Strapáč, Klimek – Sýkora, Štefanka, T. Káňa – Šedivý, Húževka, Walker (22. Hlinka). Trenéři: Mojmír Trličík a Zdeněk Moták.
Dynamo Pardubice: Růžička – Píša, Kočí, Sičák, Borer, Havíř, Kolář II – Kolář I, Koukal, Starý – Cetkovský, Zohorna, Rákos – Bartek, Elkins, Somík – Semorád, Kousal, Buchtele. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.

Pardubický celek změnil pro čtvrté čtvrtfinále sestavu, v brance zůstal Martin Růžička, naopak poprvé v letošních vyřazovacích bojích nastoupili Corey Elkins a Jan Semorád.

Jan Starý vyslal Pardubice do dvoubrankového vedení

Nástup do zápasu se hokejistům HC ČSOB Pojišťovna Pardubice povedl na podtrženou jedničku. Už v čase 0:28 se poprvé v utkání prosadil Jan Starý. Pardubický střelec se trefil ze strany ideálně nad Šindelářovu lapačku přesně do horního růžku – 0:1.

Východočeši pak mohli navýšit své vedení po vyloučení Juraje Sýkory. Vítkovický útočník si ale za hákování odseděl kompletní dvě minuty. Totéž se stalo i v případě Aleše Píši, který sekl unikajícího Jana Káňu.

Do dvougólového vedení poslal hostující celek opět hráč s číslem 23. Jan Starý dostal od útočníka Jana Koláře ideální pas do jízdy, a švihem ze strany podruhé překonal Filipa Šindeláře – 0:2.

Nabyté vedení hostující celek řádně uklidnilo. Vítkovičtí se sice tlačili do šancí, ale Pardubice víceméně v prvním dějství kontrolovaly hru, svého soupeře přestřílely 10:7. Východočeši mohli navýšit vedení, když Nathan Walker vyhodil kotouč mimo hrací plochu, faul Ctirada Ovčačíka také hosté nepotrestali.

Vítkovice srovnaly krok, Pardubicím vrátil vedení Václav Kočí

I druhá třetina přinesla velmi zajímavou podívanou. Pardubice se soustředily na zodpovědnou hru. Vystavěly hráz ve střední třetině, přes kterou se domácí hokejisté jen ztěžka dostávali. I když ve 27. minutě ujela dvojice Lukáš Klimek – Petr Pohl, ránu prvně jmenovaného vytěsnil pardubický gólman.

O chvíli později se Vítkovice dočkaly snížení. Petr Pohl nabral rychlost, obelstil rychlou kličkou Caseyho Borera a bekhendem se pak trefil přesně pod horní tyčku. Martin Růžička na kotouč nedosáhl – 1:2.

Pardubice měly obrovskou příležitost vrátit zápas do dvougólového náskoku při hře čtyři na čtyři. Za hrubosti byli vyloučeni domácí Sýkora a pardubický Cetkovský. V této pasáži hosté dominovali, sevřeli Vítkovice v jejich obraně, ale tento značný tlak nevyužili.

A tak udeřilo na opačné straně! Lukáš Klimek, poté co Vítkovice nepotrestaly Rákosovo nedovolené bránění, nahodil kotouč na branku a ten si bruslí po předchozím Růžičkově zákroku srazil za čáru Radovan Somík – 2:2.

Vyrovnaný stav ale trval pouze pětadvacet sekund. Jan Starý našel v útočném pásmu v palebné pozici najetého Václava Kočího a ten svým druhým gólem v sezoně prostřelil ostravského gólmana – 2:3!

Déjà vu? Nakonec ne!

Hosty mohl v úvodu třetí části hry uklidnit Robert Kousal. Ten si ve 47. minutě hezky nabruslil přes ostravskou obranu do zakončení, to mu ale překazil výborným zákrokem Filip Šindelář.

Posunout Pardubice ke druhé výhře v sérii mohl i Martin Bartek. Slovenský útočník získal kotouč poté, co jej v rohu vybojoval Corey Elkins, trefil ním ale pouze tyč Šindelářovy branky!

Čtvrtý zápas čtvrtfinále play off České pojišťovny dost připomínal ten třetí. Pardubice držely Vítkovice na uzdě, ty se jen ztuha dostávaly do pásma. Východočeši naopak ujížděli do brejků, co to jen šlo. Obrovské štěstí měli hosté dvě a půl minuty před koncem, Tomáš Káňa střílel přes obránce Borera a puk trefil tyč Růžičkovy branky!

V čase 59:25 poté, co Vítkovice získaly buly v útočném pásmu, odvolali domácí gólmana. Hodně dramatický závěr ale Pardubice zvládly a získaly velice důležité čtvrté utkání!

Mojmír Trličík (HC Vítkovice Steel): „Levně jsme pustili soupeře do dvoubrankového vedení. Nakonec se nám to podařilo vyrovnat, ale strašně důležitý byl moment, kdy hosté odpověděli na naše vyrovnání třetím gólem. Pak se Pardubice mohly zaměřit na bránění. Přestože jsme dřeli a snažili se a možná jsme si dnes nezasloužili prohrát, štěstí se přiklonilo na stranu soupeře.“

Pavel Hynek (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Klobouk dolů před tím, co obě mužstva v sérii předvádějí. Měli jsme dobrý vstup do utkání a dobře jsme odehráli první třetinu. Druhých dvacet minut nás ale Vítkovice dostaly pod velký tlak a srovnaly. Důležité bylo, že jsme hned odpověděli gólem. Ve třetí třetině jsme se zaměřili na obranu a znovu to dospělo až do power play, kde jsme měli více štěstí než včera.“