17.3.2010
David Záruba, Jan Hrabal

Srovnáno! Pardubice druhý duel zvládly

PARDUBICE — Dva góly Radovana Somíka a Jana Starého nasměrovaly hokejisty HC Eaton Pardubice k prvnímu vítězství ve čtvrtfinálové sérii s Třincem. Východočeši sice prohrávali 0:1, obrovskou vůlí dokázali nervózní duel otočit. Pátý gól vsítil v přesilovce Petr Sýkora. Čtvrtfinále pokračuje o víkendu v Třinci.

O2 extraliga, ČF2, středa 17.3.2010, ČEZ Arena Pardubice

5:3
2:2, 1:0, 2:1
Branky a nahrávky: 10:37 Somík (Kolář II, Špirko), 11:07 Starý (Koukal, Nakládal), 30:29 Starý (Koukal, Kolář I), 45:27 Somík (Píša, Pineault), 49:35 Sýkora (Koukal, Píša) – 8:13 Květoň (Malec), 17:29 Balej (Platil), 59:47 Růžička (Kohn, Bonk). Rozhodčí: Homola, A. Jeřábek – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 9:11, navíc Květoň a Kanko (oba Třinec) 10 minut osobní trest. Využití: 1:0. Diváci: 9420. Střely na branku: 38:21. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 2:1, 2:2, 5:2, 5:3. Nejlepší hráči: Jan Kolář I – Radek Bonk. Stav série: 1:1.
Dynamo Pardubice: Hašek – Nakládal, Havíř, Jillson, Kolář II, Píša, Kočí, Mitchell – Kolář, Koukal I, Starý – Pineault, Špirko, Somík – Sýkora, Zohorna, Pivko – Rákos, Kousal, Buchtele – Nahodil. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.
Oceláři Třinec: Hamerlík – Hrabal, Seman, Malec, Zíb, Cartelli, Platil, Andersons, Lojek – Růžička, Bonk, Kohn – Květoň, Peterek, Martynek – Polanský, Pospíšil, Kanko – Polák, Tomas, Balej. Trenéři: Pavel Marek a Břetislav Kopřiva.

trenéři obou týmů nasadili do druhého čtvrtfinále téměř totožné sestavy jako v prvním klání, jen v v té pardubické nahradil Cetkovského Jan Buchtele.

Pardubice rychle smazaly jednobrankovou ztrátu

Již po necelé půlminutě se uvolnil k zakončení útočník Kolář, za nedlouho si hledal před Hamerlíkem lepší pozici ke střele Sýkora, načež trefil po zemi tyč. Očekávaný tlak domácích však brzy uvadl. Před Haškem se osmělil poprvé Martynek, po něm neuspěl proti pardubickému gólmanovi a jeho vyrážečce Pospíšil.

Hamerlíkovu branku poté netrefil po individuální akci Somík, a tak se zadařilo na druhé straně. Druhá lajna Ocelářů využila nedůslednosti domácích a David Květoň se po otočce trefil přesně nad Haškovo rameno – 0:1.

Pardubice přispěchaly s odpovědí velmi rychle. Nejprve Somík umně vložil hůl do střely obránce Koláře od mantinelu – 1:1, a po třiceti vteřinách přenechal Kolář I kotouč Starému, který nenápadnou střelou z kruhu mezi betony brankáře otočil skóre - 2:1.

Druhou polovinu první části poznamenala početná vyloučení, a tak se spíš diskutovalo, než hrálo. O to víc překvapila vyrovnávací branka Jozefa Baleje, jenž od modré spíše nahodil na Haška a kotouč k překvapení všech propadl mezi betony pardubického gólmana do branky – 2:2.

Obrany zpevnily, vedení domácích vsítil Starý

Úvodní okamžiky druhé části si pro své příležitosti rezervovali domácí, ale především útočník Kolář nemel při svých pokusech potřebné štěstí, což posvětil při jedné situaci i videorozhodčí.

Boj o vedoucí branku prokládali aktéři na ledě tvrdými souboji a důraznou hrou hodnou play off. Vedení Ocelářů nedovolila vychýlená muška Martynka, jenž schován na zadní tyči minul, poté domácí zachránilo pro změnu břevno po pěkné a překvapivé střele Květoňe.

Téměř z protiútoku se domácí dostali do vedení. Kapitán Koukal podržel za brankou kotouč, obtočil se kolem svého hlídače a vybídnul ke skórování Starého, jenž pod břevno trefil svou třetí branku v play off – 3:2. Vedení si Eaton navíc osladil o další přesilovku, když Květoň k menšímu trestu vyfasoval i desetiminutový flastr.

Zvýšení skóre měl na hokejce kanonýr Sýkora, ale sám před brankou na Hamerlíka nevyzrál. Třinec se poté vymanil z dalšího oslabení a v závěru třetiny měl možnost si zahrát v početní výhodě, k ohrožení Haška se však nedostal. Výmluvná je i statistiky střel na branku, kterou domácí vyhráli 12:3.

Eaton si bez potíží pohlídal vyrovnání série

Oceláři si do třetí části přenesli část přesilovky a v jejím závěru málem kuriózně srovnali. Nahození před branku málem srazil za Haška Starý, pardubický brankář však prokázal pohotovost. Následně fauloval u mantinelu Zohorna a Oceláři opět střádali plány na sehrání početní výhody. Růžička zapomenutý na zadní tyči promáchl, což mohl potrestat v brejku Kolář I, ale přestřelil.

Po srovnání sil na ledě zavelela k útoku druhá formace Východočechů. Od modré čáry vypálil Aleš Píša, vyjetý Hamerlík vyrazil kotouč pouze před sebe na Radovana Somíka, který uplatnil důraz a zvýšil – 4:2

Třinečtí pykali za svojí nedisciplinovanost. V jednu chvíli se sešli dokonce tři hráči v červeném na trestné lavici a Eaton trestal. Koukal nahrál k palbě připravenému Sýkorovi a ten z první rozvlnil síť popáté – 5:2.

Posledních deset minut se opět spíše vylučovalo a domácí si hlídali třígólový náskok v poklidu. Zvětšit náskok mohl po krásné kombinaci Špirko, ale branku minul, podobně jako Sýkora dvakrát od modré čáry. V poslední minutě korigoval stav Martin Růžička, který při signalizované výhodě dorazil Kohnovu střelu – 5:3. Do Třince se tak série stěhuje za stavu 1:1.

Jan Votruba (HC Eaton Pardubice): „Uvědomovali jsme si důležitost zápasu, jet do Třince za stavu 0:2 by bylo hodně špatné. Hráči k utkání přistoupili velmi zodpovědně, bylo tam výborné nasazení, měli jsme i více důrazu do brány. Nepřehrávali jsme tolik situace a vstřelili nějaké góly. V dalších zápasech se musíme ukáznit a neoplácet fauly, které stejně nic neřeší. Emoce budou jistě ještě stoupat, v tom se také musíme udržet, protože těch vyloučení je zbytečně moc.“

Břetislav Kopřiva (HC Oceláři Třinec): „Chtěli jsme využít vítězství v prvním zápase, věděli jsme, že Pardubice nebudou v optimální pohodě. V první třetině jsme ale inkasovali dva rychlé góly. Pak jsme sice vyrovnali a věděli jsme, že druhá třetina bude pro vývoj duelu rozhodující. V polovině zápasu jsme ale inkasovali, pak jsme už nebyli schopni vyrovnat, z naší strany rostly emoce, byli jsme často vylučováni a to ovlivnilo zápas z naší strany.“