9.3.2012

Série je srovnána, Pardubice padly po samostatných nájezdech

PARDUBICE — Druhý zápas čtvrtfinále play off České pojišťovny zvládli lépe hokejisté Vítkovic. Ti dokázali v pardubické ČEZ Areně dvakrát vyrovnat tenký pardubický náskok a rozhodli zápas ve svůj prospěch v samostatných nájezdech.

Tipsport extraliga, ČF2, pátek 9.3.2012, ČEZ Arena Pardubice

2:3sn
1:0, 1:2, 0:0 – 0:0 – 0:1
Branky a nahrávky: 15:18 Koukal (Kolář I, Somík), 29:26 Zohorna (Rákos, Kolář II) – 22:04 Ujčík (Burger), 39:19 J. Káňa (Ovčačík), rozhodující samostatný nájezd Ujčík. Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 9847. Střely na branku: 33:34. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3. Nejlepší hráči: Tomáš Zohorna – Viktor Ujčík. Stav série: 1:1.
Dynamo Pardubice: Růžička (70:00 Salfický) – Píša, Kočí, Sičák, Borer, Havíř, Kolář II – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Markovič, Somík – Radil, Kousal, Buchtele – Cetkovský, Zohorna, Rákos. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
Vítkovice: Šindelář – Sloboda, Sedlák, Punčochář, Trnka, Ovčačík, Voráček – Sýkora, Húževka, T. Káňa – Ujčík, Burger, Klimek – Pohl, Štefanka, Szturc – Šedivý, Strapáč, J. Káňa. Trenéři: Mojmír Trličík a Zdeněk Moták.

První čtvrtfinálové utkání gólman Roman Málek nedochytal, ve druhém se vůbec neobjevil. Filipu Šindelářovi, který převedl výborný výkon, kryl záda brankář Jan Lukáš z olomoucké juniorky.

Pardubice využily přesilovku pět na tři

Zatímco v prvním čtvrtfinálovém klání se Pardubice ztěžka dostávaly od začátku do tempa, tak v pátek se snažili aktivním nástupem získat potřebnou iniciativu. Hned ve 4. minutě nebezpečně pálil Jan Starý. Východočeši pak po faulu Tomáše Káni měli výhodu přesilové hry, kterou nezužitkovali.

Ve 13. minutě měl gólovou šanci Jiří Cetkovský. Důrazný forvard dostal pas před bránu od Tomáše Zohorny, nedokázal ji ale usměrnit do gólového zakončení. Pardubický tlak kulminoval, o chvilku později byli vyloučeni Pavel Trnka za hákování a Ctirad Ovčačík po faulu kolenem na útočníka Koláře.

Pardubice obléhaly vítkovickou trojici, ta nakonec kapitulovala. Puk dorazil v nepřehledné situaci před brankou kapitán Petr Koukal – 1:0.

Vítkovice dokázaly dvakrát srovnat krok

Východočeši vstoupili do druhého dějství s plnou vervou, dostali soupeře do nesnází, ale ten odpověděl pro něj nejlepším možným způsobem. Když se Ostravané vymanili z tlaku, tak Jiří Burger přes celé hřiště poslal do úniku Viktora Ujčíka a ten přes Růžičkovu vyrážečku poslal kotouč do branky – 1:1.

Vítkovice cítily šanci, ve 25. minutě musel brankář Růžička řešit přečíslení Pohla a Štefanky, po následném buly nebezpečně pálil Jan Káňa. Pak si Vítkovice zahrály přesilovku, když dvě minuty za vysokou hůl obdržel David Havíř. Ostravané svírali domácí, hlavně Jiří Burger rozdával nebezpečné přihrávky do zakončení, ale Pardubice nejen odolaly!

V závěru početní nevýhody se totiž do akce dostala dvojice Daniel Rákos – Tomáš Zohorna. Souhra obou borců, byť unavených z dlouhého bránění, byla náramná: hráč s číslem 61 potáhl kotouč do bekhendu a naservíroval gólovou přihrávku svému kolegovi. Tomáš Zohorna se i v druhém čtvrtfinálovém utkání prosadil ve vlastním oslabení – 2:1!

Vítkovice mohly záhy vyrovnat, gólman Růžička byl takřka překonán po závaru hostí, jeden z pardubických beků ale odpálil kotouč do bezpečí. Naopak veseleji v takřka vyprodané hale mohlo být ve 34. minutě. Obránce Havíř poslal jedovatý puk přímo do brankové konstrukce Vítkovic.

Ostravané dokázali v závěru prostřední třetiny vyrovnat po pardubickém zaváhání v předbrankovém prostoru. Zde lacino získal kotouč Ctirad Ovčačík, ihned jej naservíroval na osamoceného Jana Káňu a ten jej pověsil pod víko. Domácí se nedohodli a soupeř trestal – 2:2.

Zápas nenašel vítěze v šedesáti minutách

Hned po vhazování sekl svého soupeře Ctirad Ovčačík, a tak si Pardubice zahrály v početní převaze. Při něm ostře pálil Vladimír Sičák, ale neuspěl. V následné hře pět na pět dostal pas do úniku Jiří Cetkovský, ale ten vzájemný souboj s brankářem Šindelářem prohrál.

Obrovskou šanci měly Pardubice na začátku vlastního oslabení, když v čase 48:40 byl za krosček vyloučen Casey Borer. Na zteč se rozjela útočná dvojice Jan Kolář – Petr Koukal, ale kapitán Východočechů trefil pouze boční konstrukci Šindelářovy branky. V závěru početní nevýhody se zase pěkným bodyčekem ukázal bek Jan Kolář.

V závěru řádné hrací doby se Pardubice snažily vstřelit rozdílový gól, tlačily se do šancí. Ale všechny akce dokázala vítkovická obrana zachytit.

Vítkovice zvládly nájezdy lépe

V nastavení se hrálo velmi opatrně, i tak si pardubická ČEZ Arena párkrát povzdechla. Pardubice se sice snažily tlačit dopředu, Vítkovice naopak hrozily z rychlých kontrů. Remízový stav 2:2 trval i po sedmdesáti minutách hry. Největší šanci měl v 69. minutě útočník Jan Kolář. Ten se na moment zjevil sám před kasou, ale brankáře Šindeláře nepřekonal.

Aréna povstala. Do pardubické branky se postavil Dušan Salfický. Jako první proti němu jel Ondrej Šedivý. Pardubický gólman se nenechal prostřelit mezi betony, sklapl je včas. Petr Koukal si najel do forhendového zakončení, ale z ostřejšího úhlu trefil betony vítkovického gólmana.

Viktor Ujčík našel pak okénko pod Salfického vyrážečkou, Vítkovice šly do vedení. Srovnat mohl útočník Jan Kolář, jeho blafák do bekhendu ale holí vystihl gólman Vítkovic.

Definitivní pojistku vítkovickému vítězství dal Jiří Burger. Ten jel svižně a brankáře Salfického překonal podobně jako jeho kolega s číslem 11.

Pavel Hynek (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Bylo to kvalitní utkání, hodně fyzický hokej. V rovnovážném stavu pět na pět jsme se těžko prosazovali do obrany soupeře. O vítězství jsme se dneska připravili tím, že jsme nedokázali zrealizovat naše gólové šance, ať už to byly nájezdy, trefili jsme taky tyčku. Chyběl větší tlak do branky a penalty jsou vždycky loterie. Dneska se to přiklonilo k soupeři, musíme zabrat v dalším zápase ve Vítkovicích.“

Mojmír Trličík (HC Vítkovice Steel): „Bylo to vyrovnané utkání, kdy my jsme zlepšili obrannou hru, snížili jsme počet vyloučených a v závěru jsme měli lepší střelce než soupeř. Proto si vezeme jedno vítězství. Roman Málek nechytal poslední zápasy v závěru základní části, v posledním s Třincem chytal jen proto, že Filip Šindelář měl teplotu. To jeho zranění (třísla) je někdy horší a někdy lepší, teď se stav zhoršil. Uvidíme v sobotu a v neděli, jak bude účinná léčba. Pokud to půjde a bude cítit, že týmu pomůže, tak bude chtít chytat. Zkusí to v pondělí na rozbruslení a uvidí se. Šindelář podal skvělý výkon; nejenže chytil nájezdy v závěru, ale i dva v průběhu zápasu a další šance. Má velký podíl na dnešním vítězství.“