12.10.2007

Pardubice o gól prohrály, přesto fanoušci jejich výkonu tleskali

AKTUALIZOVÁNO O FOTOGRAFIE! Zápas, který splňoval náročné extraligové parametry, sehráli hokejisté HC Moeller Pardubice. Východočeši prohráli v Liberci 5:6 po prodloužení. Pardubice sehrály výborný zápas, hráči doslova nechali na ledě duši, bojovali udatně a srdcem. První branku zápasu vstřelil už v 1. minutě Michal Tvrdík, který ještě vracel Moelleru vedení 5:4. Další góly Pardubic přidali Tomáš Zohorna, Radovan Somík a Tomáš Blažek. Liberec vyrovnával na 5:5 v power play, rozhodující gól vsítil v prodloužení při pardubické přesilovce Pavel Kašpařík.

O2 extraliga, 11. kolo, pátek 12.10.2007, Tipsport arena

6:5p
1:2, 3:2, 1:1 – 1:0
Branky a nahrávky: 2:39 Čermák (Pabiška), 26:57 Plodek (Čermák), 36:53 Nedorost (Hunkes), 38:00 Moravec (Jiruš), 58:45 Kašpařík (Čermák), 61:21 Kašpařík – 0:44 Tvrdík (Sýkora), 10:58 Zohorna (Klejna), 28:38 Somík (Pivko), 33:47 Blažek (Sýkora), 42:40 Tvrdík (Koukal). Rozhodčí: Minář – Bryška, Chytil. Vyloučení: 8:5, navíc Žabka 10 minut osobní trest – Rákos 5 minut a do konce utkání. Využití: 1:2. V oslabení: 1:1. Diváci: 7500 (vyprodáno). Střely na branku: 36:31. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:4, 4:4, 4:5, 6:5.
Bílí Tygři Liberec: Hnilička – Moravec, Jiruš, Hunkes, Krstev, Žabka, Zíb, Holub – Čermák, Kašpařík, Nedorost – Klimenta, Plodek, Víšek – Vantuch, Pabiška, Procházka – Hruška, Dušek, Špaček – Šachl. Trenéři: Dušan Gregor, Vladimír Čermák a Miroslav Kapoun.
Dynamo Pardubice: Lašák – Richter, Kolář II, Snopek, Havíř, Posmyk, Linhart, Píša – Sýkora, Blažek, Tvrdík - Somík, Pivko, Ondřej – Starý, Koukal, Cetkovský – Klejna, Rákos, Zohorna. Trenéři: Miloš Říha a Pavel Rohlík.

On line přenos Statistiky zápasu Zápis o utkání Referát ČTK

Moeller vyhrál první třetinu 2:1. Naprosto zaslouženě

Diváci ani nestačili dosednout a hostující tým se ujal v zápase vedení. O přesný zásah hostujícího Moelleru se postaral Michal Tvrdík, jenž parádně z voleje propálil Milana Hniličku, asistenci si připsal Petr Sýkora – 0:1.

Po vstřelené brance podrazil Zdeněk Ondřej domácího obránce a Liberec tak měl jako první možnost početní výhody. A tu také dokázal využít. V čase 2:39 dostal přesnou přihrávku mezi kruhy ostrostřelec Leoš Čermák a propasíroval puk do branky mezi Lašákovými betony – 1:1.

Ve čtvrté minutě dostali i hosté první příležitost přesilové hry. Po faulu Nedorosta si zahráli dvě minuty v početní výhodě, ale nedokázali je využít k žádnému nebezpečnějšímu pokusu. Po rychlých změnách skóre na obou stranách se hra uklidnila. Oba týmy si začaly dávat pozor na zbytečné chyby v obraně, a tak měli útočníci problémy se zakončením a ohrožováním gólmanů.

V jedenácté minutě se do samostatného nájezdu dostal hostující Tomáš Zahorna a po překontrolování výroku sudích videorozhodčím se hosté dostávají opět do vedení. Pardubickému mladíkovi se blafák do bekhendu povedl náramně – 1:2.

Po druhé inkasované brance byli domácí Tygři mírně aktivnější, ale v pohodě hrající hosté je do vážnějšího ohrožení Lašáka nepouštěli. Naopak sami vyráželi do nebezpečných protiútoků. Aktivní byl hlavně pardubický expres Petr Sýkora, který přidělával domácím velké starosti.

Úvodní část hry vyhráli na gólové šance jasně hostující Pardubice, Liberec dokázal využít z minima maximum. Domácí mohli poděkovat opět skvěle chytajícímu Milanu Hniličkovi, který předvedl několik fantastických zákroků.

Pardubice vedly 4:2, Liberec ale dokázal šťastně vyrovnat

Druhá třetina začala velmi zostra. Do šance se dostal nejprve domácí Jan Plodek, ale hostující gólman mu v poslední chvíli vypíchl puk. Hned z následného protiútoku nebezpečně střílel Petr Sýkora, ale i Hnilička byl pozorný.

Po této akci došlo k potyčce za brankou domácích a sudí Minář vylučoval na obou stranách. Ve hře čtyři na čtyři se do šance dostal Jan Víšek, jeho pokus ještě Lašák pokryl, ale při následné dorážce Duška ho zachránila tyč. V čase 26:57 se již dokázali domácí prosadit. Po křížné přihrávce Leoše Čermáka si u pravé Lašákovy tyče chytře počkal Jan Plodek a přidal již svou osmou branku v této sezoně – 2:2.

V osmadvacáté minutě došlo k potyčce za brankou domácího Hniličky. Hostující Daniel Rákos dostal trest pět minut plus do konce utkání za nesportovní chování, když po odpískání píchl domácího útočníka Jana Plodka špičkou hole. Liberecké obraně poté ujel Petr Sýkora a domácím již nezbývalo nic jiného než faulovat. Dvě minuty dostal za hákování domácí kapitán Stanislav Procházka.

Hostující Pardubice si tedy zahrály přesilovku čtyř proti třem a dokázaly ji zužitkovat. Po přihrávce Libora Pivka se přesně k levé tyči trefil Radovan Somík – 2:3.

Po obdržené brance se Liberec nemohl přes dobře bránící hosty dostat do šance a ti tak znovu udeřili. Ve vlastním oslabení ujel Petr Sýkora, po jehož přihrávce zůstala před Tomášem Blažkem poloodkrytá branka. Pardubický útočník ji trefil bravurně – 2:4.

Liberec měl velký problém dostat se přes zformovanou obranu hostí k nějakému zakončení. V čase 36:53 se jim to ale šťastně podařilo. Po nahození se puk náhodně odrazil přímo před Václava Nedorosta a ten vymetl pavučiny v levém rohu Lašákovy branky – 3:4.

Liberec byl při chuti a v čase 38:00 srovnal krok. Po dalším nahození se puk odrazil od hostujícího Tomáše Blažka přímo před Lukáše Pabišku a ten odkrytou klec nemohl minout – 4:4. Další smolný gól v brance hostí. Liberec sice po faulu střelce čtvrté branky, obránce Moravce, dohrával v oslabení, ale po druhé třetině zůstal stav vyrovnaný.

Pardubice dřely do úmoru, Liberec v power play srovnal stav

Na začátku poslední části dohrávali hosté přesilovku, ale domácí Tygři se bez problémů ubránili. Ve dvaačtyřicáté minutě ale opět domácí faulovali. Provinil se Boris Žabka, který dostal dvě plus deset minut za úder do oblasti hlavy. Pardubičtí se dokázali usadit ve svém útočném pásmu a po střele Michala Tvrdíka se počtvrté v utkání dostali do vedení – 4:5.

Tygři se poté snažili o rychlou odpověď, ale Pardubice si dobře hlídali svou modrou čáru a tak se domácí často dostávali do ofsajdů. V jedenapadesáté minutě dostali domácí možnost přesilové hry, v ní sice párkrát nebezpečně ohrozili hostujícího gólmana, ale vyrovnání jim to nepřineslo.

Hostující Moeller si nekomplikoval situaci a v případě jakéhokoli nebezpečí před Lašákem neváhal s vyhozením na zakázané uvolnění. Na domácích byla vidět obrovská snaha po vyrovnávacím a ten nakonec i přišel.

V čase 58:45 nastřelil puk Leoš Čermák a Pavel Kašpařík ho nechtěně tečoval nohou do branky – 5:5. Sudí Minář se jel pro jistotu poradit s videorozhodčím, ale po chvilce rozhodování branku uznal. Pardubickým se ale nelíbilo, že liberecký hráč těsně před touto trefou vzal Tomáše Blažka do kravaty. Rozhodčí ale jasný faul nepískal.

Utkání tedy skončilo po základní hrací době nerozhodně a o dělbě bodu navíc se muselo rozhodnout až v prodloužení.

Rozhodující gól Pardubice inkasovaly ve vlastní přesilovce

Oba týmy ho začali pochopitelně s rozvahou. Domácí obraně v čase 61:09 ujel hostující útočník a Angel Krstev ho zastavil jen za cenu dvou minut za hákování. Tygři se dobře bránili a v čase 61:21 si na puk ve středním pásmu počkal Pavel Kašpařík, obelstil hostujícího obránce a zasunul Lašákovi puk do branky – 6:5.

Pardubičtí hokejisté sice prohráli, ale v Tipsport areně předvedli úžasný výkon. Každý z Říhovy družiny bojoval pro tým, Moeller sehrál na jednu stranu velmi smolný, ale zároveň zápas, na který jde stavět do příštích náročných bojů.

Vladimír Čermák (Bílí Tygři Liberec): „Očekávali jsme těžký zápas s tím, že Pardubice už se musí zvednout. Bylo to o to těžší, že daly zpočátku góly a my jsme jen dotahovali, ale já musím poděkovat hráčům, jak bojovali a dokázali zápas otočit.“

Miloš Říha (HC Moeller Pardubice): „Musím to zhodnotit slovy "kdo neviděl, neuvěří". Odehráli jsme výborný zápas, byli jsme tady v Liberci lepším týmem a kdyby nám někdo před zápasem nabídl bod, tak bychom ho brali, ale my jsme si dali tři góly v podstatě sami. Co jsme si řekli, to jsme plnili, ale zase mi tam chyběl ten závěr. Na ledě byli zkušení hráči a prohráli jsme si to sami. Vítězství ale už prostě někdy musí přijít, jestli se od takového výkonu odpíchneme.“