12.3.2012

Pardubice byly deset sekund od výhry, opět ale padly v nájezdech

OSTRAVA — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice prohráli ve třetím čtvrtfinálovém utkání na ledě Vítkovic 2:3 po samostatných nájezdech. Východočeši dlouho ve třetí třetině drželi těsné vedení 2:1, Ostravané ale nahozením deset sekund před koncem vyrovnali a zápas podruhé za sebou urvali v penaltách.

Tipsport extraliga, ČF3, pondělí 12.3.2012, ČEZ Aréna

1:0, 0:1, 1:1 – 0:0 – 1:0
Branky a nahrávky: 14:16 Ujčík (Burger, J. Káňa), 59:50 Štefanka (Sloboda), rozhodující samostatný nájezd Burger – 20:27 Koukal (Starý, Kolář II), 42:07 Starý (Koukal, Kolář I). Rozhodčí: Fraňo, Hodek – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:2. Diváci: 9035. Střely na branku: 37:44. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2. Nejlepší hráči: Filip Šindelář – Petr Koukal. Stav série: 2:1.
Vítkovice: Šindelář – Punčochář, Kudělka, Ovčačík, Trnka, Sloboda, Voráček – Sýkora, Húževka, T. Káňa – Ujčík, Burger, J. Káňa – Pohl, Štefanka, Klimek – Šedivý, Strapáč, Szturc. Trenéři: Mojmír Trličík a Zdeněk Moták.
Dynamo Pardubice: Růžička – Píša, Kočí, Sičák, Borer, Havíř, Kolář II – Kolář I, Koukal, Starý – Cetkovský, Zohorna, Rákos – Bartek, Markovič, Somík – Radil (35. Nahodil), Kousal, Buchtele. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.

I do třetího zápasu nastoupili hokejisté Vítkovic s Filipem Šindelářem v brance, jemu kryl záda královéhradecký Jakub Čech. Pardubičtí sestavu nezměnili, podruhé ale na svého soupeře nestačili v samostatných nájezdech.

Útočník Jan Kolář neproměnil sólo, pak udeřila dvojice Burger – Ujčík

Takřka vyprodaná ostravská ČEZ Aréna sledovala svižný nástup obou celků. Vítkovice i Pardubice se předháněly v útočných akcích, třeba ve 4. minutě nebezpečně pálil Tomáš Káňa, o minutu později se pěkným střeleckým pokusem prezentoval Daniel Rákos.

Pardubičtí hokejisté pak měli v 7. minutě po Húževkově vysoké holi výhodu přesilové hry. Tu ale nevyužili. Podobně na tom byli domácí, když za držení pykal Vladimír Sičák. Během této početní nevýhody měli hosté největší šanci v prvním dějství. Do samostatného úniku se dostal útočník Jan Kolář, souboj tváří v tvář s Filipem Šindelářem ale prohrál.

Naopak Vítkovice svou nejvážnější příležitost zužitkovaly. V 15. minutě vyslal Jan Káňa za branku Jiřího Burgera, ten naslepo vyslal kotouč před kasu najetému Viktoru Ujčíkovi a ostravský kanonýr se trefil přesně pod víko – 1:0.

Závěr úvodní třetiny se nesl ve znamení pardubické snahy o vyrovnání, Východočeši byli ostatně v prvním dějství střelecky mírně aktivnější, ale do stoprocentní gólové šance se přes zvýšenou snahu nedostali.

Pardubice zvýšily aktivitu a zaslouženě vyrovnaly

Hokejisté Pardubic dohrávali v úvodu druhé části hry přesilovku, když v čase 19:40 byl vyloučen Ctirad Ovčačík za držení. Početní výhodu hosté využili ke srovnání stavu, do rychlé akce se po Starého pasu dostal Petr Koukal a pardubický kapitán překonal brankáře Šindeláře střelou pod víko – 1:1.

Tento gól Východočechům pomohl, hosté byli mírně aktivnější, svého soupeře přestříleli ve druhé třetině 14:10, ale další gól nepřidali. Ostravané hrozili zejména z rychlých akcí, třeba Viktor Ujčík ve 26. minutě nebezpečně pálil na připraveného brankáře Růžičku.

Ten prožíval těžké chvilky v polovině základní hrací doby. Domácí hráli třiasedmdesát sekund přesilovku čtyři na tři, svírali Pardubické v jejich defenzívě, ale ta i díky výbornému výkonu hráče s číslem 99 odolala jejich náporu.

Závěr druhé třetiny patřil Pardubicím. Ve 38. minutě ujela dvojice Jan Buchtele – Robert Kousal. První jmenovaný řešil brejk dvou na jednoho ostrou střelou, ta ale gólem neskončila, stejně jako následné dorážka ze vzduchu, jež minula vítkovickou branku. Velikou příležitost měl předtím i obránce Václav Kočí, svůj blafák do bekhendu úspěšně nedokonal.

Jan Starý proměnil přesilovku, Juraj Štefanka srovnal deset sekund před koncem

K nabytí vedení na začátku třetí třetiny pomohla Pardubicím přesilová hra. Jiří Burger za brankou hostí hákoval soupeře a ten dokázal jeho faul potrestat. Už po patnácti sekundách se radoval Jan Starý. Pardubický odchovanec hlídkoval před brankou, do nebezpečného prostoru dostal přesný pas od Petra Koukala a ten usměrnil do sítě – 1:2.

Vítkovice měly možnost srovnat stav ve třech po sobě jdoucích přesilovkách. Pardubická obrana ale prokázala v těžkých chvílích svoje kvality, v závěru třetího oslabení se navíc sekáním a vysokou holí provinil domácí kapitán Burger.

Pardubice držely těsný náskok, zápas mohl rozhodnout Petr Koukal. Ten se dostal dvě minuty před koncem třetí třetiny do samostatného úniku, ale střelou nad lapačku minul Šindelářovu klec.

Už se zdálo, že Pardubice dovedou zápas do výhry, někteří fanoušci už opouštěli arénu, jenže to neměli dělat. Hosté nevyhodili kotouč, na to v čase 59:50 nahodil od mantinelu puk Juraj Štefanka, gólman Růžička přes hradbu těl neviděl a puk mu prošel podél tyče do kasy – 2:2. Vítkovice se přitom k power play dostaly až dvacet vteřin před sirénou!

Samostatné nájezdy rozhodl Jiří Burger

Prodloužení se hrálo poměrně opatrně. Žádný z týmů nechtěl udělat chybu. V 68. minutě Východočeši zmáčkli svého soupeře, bombu Aleše Píši ale Filip Šindelář vykryl. Rozhodnout mohl na opačné straně Ctirad Ovčačík, ale padající bek Pardubic mu znemožnil přihrát Jiřímu Burgrovi, který byl sám před kasou.

Rozhodnout musely nájezdy. První jel vítkovický Ondrej Šedivý. Ten si rozhýbal brankáře Růžičku a po ledě jej překonal mezi betony. Za Pardubice odpověděl Martin Bartek, jeho střela nad vyrážečku byla přesná.

Vítkovický kanonýr Viktor Ujčík pak ztroskotal na brankáři Růžičkovi, ten mu střelu vyškrábl lapačkou. Radovan Somík na pardubické straně také nevstřelil gól.

Jiří Burger pak ukázal svoje kvality, natáhl si blafákem do bekhendu pardubického gólmana a procpal kotouč do sítě. Útočník Jan Kolář se rovněž neprosadil, Vítkovice tak urvaly druhou výhru opět v samostatných nájezdech.

Zdeněk Moták (HC Vítkovice Steel): „Z naší strany byla první třetina dobrá a vedení 1:0 bylo slušné. Ale druhá třetina nám nevyšla. Soupeře jsme pouštěli do přečíslení, bylo tam několik situací dva na jednoho a nás skvěle podržel Šindelář. Ve třetí třetině jsme dostali gól, kdy jsme nepokryli hráče, ale velkou bojovností a vůlí jsme si vynutili prodloužení. V nájezdech máme celou sezonu tři vyrovnané exekutory a byli jsme znovu šťastnější.“

Ladislav Lubina (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Do utkání jsme nastoupili trošičku hůře. V první třetině nám nešly nohy, ale od druhé třetiny jsme se dali do kupy a podali jsme velmi dobrý výkon. Prohrát jsme si nezasloužili, ale takový je hokej. Zítra se musíme snažit, abychom zápas dovedli k vítězství v normální době.“