22.12.2017
David Záruba

Obrovská bitva! Dynamo udolalo Duklu 3:2

PARDUBICE — To bylo drama! Hokejisté Dynama dokázali počtvrté v řadě porazit Duklu, před osmi tisíci fanoušky ji zdolali 3:2. Jihlava vedla, David Tomášek a Matěj Beran otočili vývoj utkání. Jenže hosté srovnali a utkání spělo do prodloužení. To odmítl Sacha Treile 86 sekund před koncem třetí třetiny!

Tipsport extraliga, 32. kolo, pátek 22.12.2017, Tipsport arena

Dukla Jihlava

3:2
1:1, 1:1, 1:0
Branky a nahrávky: 12:34 Tomášek (Mojžíš; 5/5), 24:08 Beran (Tomášek; 5/5), 58:46 Treille (Hrabal; 5/5) – 2:31 Hamill (Rabbit; 5/5), 36:45 Stříteský (Hamill, Čachotský; 4/5). Rozhodčí: Bejček, Lacina – Jindra, Zíka. Vyloučení: 3:6 (2:3, 1:1, 0:2). Využití: 0:1. Diváci: 8011. Střely na branku: 30:27 (6:8, 12:11, 12:8). Srážky: 17:6. Vhazování: 40:38. Blokované střely: 11:15. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2. Nejlepší hráči: Sacha Treille – Robert Hamill.
Dynamo Pardubice: Kacetl – Trončinský, Čáslava, Wishart, Cardwell, Mojžíš, Hrabal, Holland – P. Sýkora, Marosz, Rolinek – Perret, Tomášek, Treille – J. Sýkora, Poulíček, Beran – Bojko, Dušek, Vondráček.
Dukla Jihlava: Vejmelka – De la Rose, Suchánek, Stříteský, D. Kajínek, Bryhnisveen, Šidlík, Ulrych – Čachotský, Hamill, Rabbit – Žálčík, Skořepa, Seman – T. Kubalík, Zeman, Anděl – Rys, Hubáček, Hlinka.

Předposlední domácí zápas v roce 2017 sehráli pardubičtí hokejisté proti v poslední době dobře známému soupeři. S Jihlavou bojovali na jaře o účast v extralize a právě proti Dukle si ve 12. kole baráže definitivně zajistili setrvání v nejvyšší soutěži. Oba předchozí vzájemné zápasy v této sezoně vyhrálo Dynamo.

Jihlava zaskočila aktivním úvodem, za Dynamo srovnal navrátilec

Jihlava před utkáním figurovala na poslední příčce tabulky, přesto do zápasu vstoupila hodně sebevědomě a aktivně. Zaslouženě také šla po dvou a půl minutách do vedení. Zachary Hamill si při přesilovce narazil s Rabbitem a zblízka prostřelil Kacetla – 0:1.

Dynamo se rozjíždělo pomaleji a poprvé vážněji zahrozilo až po deseti minutách, kdy musel Vejmelka krotit tečovanou střelu Hrabala. Výkon domácího týmu se ale zvedl a ve 13. minutě bylo srovnáno. Mojžíšovu ránu od modré čáry umně tečoval navrátilec do sestavy David Tomášek – 1:1.

Pardubice byly od té chvíli o něco lepší, ale přes obětavou obranu Dukly se do velkých šancí nedostávalo. Výjimkou byla příležitost Jána Sýkory, kterou zastavil Vejmelka svou maskou. Remízový stav vydržel i přes pardubickou přesilovku, při níž hosté ani neměli moc práce.

Pardubice těsný náskok neudržely

Dukla se málem i na začátku druhé třetiny radovala z rychlého gólu. Čachotského střela z pravého křídla cinkla o jednu z tyčí a hosté se domnívali, že uvnitř branky. Hlavní rozhodčí však po poradě s kolegou u videa rozpažil.

A tak se z gólu znovu radovalo Dynamo. Velkou šanci Petra Sýkory ještě Vejmelka zneškodnil, na důrazné vyjetí zpoza branky v podání Matěje Berana už nestačil – 2:1.

Srovnání měl za chvíli na hokejce Stříteský, který pálil do protipohybu Kacetla, a domácí brankář musel vytáhnout svižný zákrok lapačkou. Solidně sehráli hosté i následnou přesilovku, při které měl dvě šance Anděl. Jihlavský forvard nejprve minul branku z hranice kruhů, poté po jeho teči skákal kotouč jen těsně vedle tyčky.

Jihlava zlobila i nadále a ještě před koncem druhé třetiny se dočkala zaslouženého vyrovnání. De la Rose ještě v mlýnici před brankou neuspěl, ale za okamžik už po parádní přihrávce Hamilla skóroval do prázdné branky Matěj Stříteský – 2:2. A to nemuselo být vše, další dobrou příležitost neproměnil Kubalík. Bylo jasné, že o tři body svedou týmy ještě velký boj.

Treille rozhodl v čase 58:46!

Pardubice se snažily svého soupeře zatlačit aktivní hrou, ale do velkých šancí se nedostávaly. Naopak na druhé straně se dalším hezkým momentem blýskl Zachary Hamill, který svým pohybem zmátl Kacetla a pak málem zametl kotouč do branky. Domácí brankář uhájil remízu jen se štěstím.

Dění na ledě se po tomto momentu rozproudilo. Ve velké šanci byl Petr Sýkora a nadvakrát musel zasahovat také Vejmelka. Jen co se Dukla vymanila z tlaku, tak vyrazil do protiútoku Suchánek a Kacetl vytáhl skvělý zákrok lapačkou. Oba brankáři se překonávali, neméně dobře si totiž při další gólové příležitosti Petra Sýkory vedl znovu i jihlavský brankář.

Šest minut před koncem opět zahrozil Hamill, který se protáhl mezi obránci a mířil pouze centimetry vedle branky. Pak přišla velká možnost pro Dynamo, a sice 78 vteřiny v pěti proti třem. Domácí nesehráli situaci špatně, ale střely Sýkory, Trončinského ani Treilleho si cestu do branky nenašly. Kredit je třeba přiznat i obránci Suchánkovi, který jednu ránu schytal do nechráněných míst.

Už se zdálo, že utkání bude muset rozhodnout nastavení, ale prodloužení zápasu odmítl Sacha Treille. Ten si na modré čáře zpracoval těžkou přihrávku a krátký únik zakončil přesnou střelou k tyči – 3:2. Do konce zápasu v tu chvíli zbývalo přesně 1:14 a domácí už si tři body nenechali vzít.

Miloš Holaň (HC Dynamo Pardubice): „Musím hráčům poděkovat za vybojované a vydřené vítězství, kdy neskládali zbraně a věřili až do konce. Zápas jsme nerozehráli dobře, hned v prvním oslabení jsme dostali gól a výsledek jsme dotahovali. Možná se na nás projevila únava z cestování do Vítkovic a zpátky, navíc se při blokování střely zranil lídr Rolinek, takže vznikl problém se sestavou. Všichni hráči do toho dali srdce a o to více si vítězství ceníme, protože se nám některé věci nedařily, neproměnily jsme přesilovku pět na tři.“

František Zeman (HC Dukla Jihlava): „Utkání se mi hodnotí velice těžko. Za předvedený výkon si hráči zaslouží poděkování, a kdo ten zápas viděl, tak si udělá hodnocení sám pro sebe. Hráčům jsme řekli, že jim musíme poděkovat a že takové zápasy máme vyhrávat o dva tři góly, pak do toho nebude moci vstupovat další artikl.“