6.2.2017
Karel Málek

Mladší dorostenci podlehli Liberci, zkomplikovali si pozici v boji o play off

PARDUBICE — Zápas nadstavby ELIOD extraligy mladšího dorostu mezi Pardubicemi a Libercem už dlouho dopředu sliboval parádní podívanou. Šlo totiž o přímý souboj o první místo v tabulce, tedy o stoprocentní jistotu postupu do vyřazovacích bojů. Taktická a opatrná bitva byla dlouho vyrovnaná, na konci utkání se však po výhře 4:0 radovali Severočeši, kteří tím na čele soutěže navýšili svůj náskok na čtyři body. Dynamo má svůj osud stále ve vlastních rukou, kromě Liberce nyní ale bude muset po reprezentační přestávce odrážet atak brněnské Komety.

ELIOD extraliga mladšího dorostu, 32. kolo, neděle 5.2.2017, Tipsport arena

0:4
0:0, 0:1, 0:3
Branky a nahrávky: 38:37 Virág (Křepelka), 48:32 Dospěl (Kollert), 52:04 Virág (Liška), 54:17 Dospěl (Hampl, Rychlovský). Rozhodčí: Ondráček – Čížek, Potůček. Vyloučení: 2:4. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 60. Střely na branku: 27:39. Průběh utkání: 0:4.
Dynamo Pardubice: Nečas – Jelínek, Matěcha, Nedelka, Odehnal, Pejzl, Secký – Antoníček, Herčík, Hledík, Kloz, Koffer, Lašák, Novotný, Paleček, Rohlík, Rouha, Zeman.
Bílí Tygři Liberec: Zajíček – Adamec, Hampl, Kollert, Kovář, Nikolič, Starý, Žůrek – Cikhart, Dospěl, Drábek, Jiruš, Křepelka, Liška, Rychlovský, Strnad, Virág, Vomáčka.

Začátek zápasu přesně odrážel důležitost bitvy dvou předních celků tabulky. Ani jeden z celků nechtěl udělat chybu, trenéři drželi ofenzivní choutky svých svěřenců na uzdě a vycházelo se ze zabezpečených obran. Do první větší příležitosti se dostal až na začátku 9. minuty Lašák, liberecký brankář ale proti jeho ráně dobře zasáhl, stejně jako proti následné dorážce Matěchy. Další větší vzrušení v prostorech okolo branek už první třetina nepřinesla a nebylo tak divu, že se šlo do kabin za bezbrankového stavu.

I na začátku prostřední dvacetiminutovky byl obraz hry podobný. Nadále se hrál velmi fyzický hokej plný tvrdých střetů a dohraných soubojů se stoprocentní důsledností v obranné hře – pro tuto kategorii nepříliš typický výjev. Přesto se oba týmy dokázaly dostat do ojedinělých příležitostí. Na pardubické straně měl tu největší Rouha, který se po nezištné přihrávce agilního Lašáka ocitl ve velké rychlosti sám před brankou, gólman Liberce ale jeho bekhendový pokus se vší námahou vytáhl mimo tři tyče. První tutovka hostí přišla až chvíli po polovině utkání. Na Vomáčku zívala po odrazu kotouče úplně odkrytá branka, tíhu okamžiku ale liberecký útočník neunesl a poslal puk mimo. Když už to vypadalo, že se skóre ani po 40 minutách měnit nebude, dostal se k puku hostující Marcel Virág a nečekaným nahozením ze záporného úhlu poslal Tygry s pomocí Nečasova betonu do vedení.

Domácí mladíci nastupovali do poslední části s vědomím, že budou mít proti soustředěné defenzivě Liberce s otáčením stavu hodně práce. Konsolidovaná tygří obrana s jistým Zajíčkem v zádech Dynamo opravdu do ničeho nepouštěla. Ve 49. minutě se navíc z prostoru bodu pro vhazování trefil nechytatelnou střelou Luboš Dospěl a Severočeši šli do trháku. O čtyři minuty později už bylo o vítězi utkání rozhodnuto, to když Marcel Virág svým druhým gólem v zápase zužitkoval dobrou práci spoluhráčů z útočné formace. Na vrcholku brankoviště mu stačilo zamést puk do prázdné branky po předchozí Liškově střele. Domácí se ještě snažili alespoň o korekci skóre, Liberec byl však ve velké pohodě a s velkým sebevědomím na ledě panoval. Sebevědomí hostů pak podtrhl ještě jednou Luboš Dospěl, který ve vlastním oslabení pláchl pardubické obraně a po forhendové kličce dokázal nadvakrát procpat puk za Nečasův beton, čímž uzavřel skóre zápasu.

Svěřenci trenéra Milana Kusého si tak prohrou s přímým sokem zkomplikovali svou pozici v boji o playoff. Liberec nyní vede tabulku o čtyři body před Dynamem, to má však zápas k dobru. Po reprezentační přestávce čekají mladší dorostence dva zápasy ve třech dnech na ledě brněnské Komety, která je na třetím místě o pouhý bod zpátky.