24.1.2014

Kočího gól nestačil, Pardubice neprotrhly litvínovskou šňůru

LITVÍNOV — Pouze jediný gól vstřelili hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice v důležitém utkání v Litvínově. Severočeši potvrdili, že se jim na východočeský celek, doma ho porazili poosmé v řadě. V pátek vedli 2:0, poté sice ve třetí třetině přesilovkou ranou snížil Václav Kočí, ale na bod hosté nedosáhli.

Tipsport extraliga, 41. kolo, pátek 24.1.2014, Zimní stadion Ivana Hlinky

2:1
1:0, 1:0, 0:1
Branky a nahrávky: 15:45 Martynek (Trávníček, Gula; 5/5), 30:34 Lukeš (Pavlík, Šlégr; 5/4) – 47:09 Kočí (Píša, Cetkovský; 4/5). Rozhodčí: Hradil, Minář – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 5:3 (1:1, 2:2, 2:0). Využití: 1:1. Diváci: 5086. Střely na branku: 32:22 (12:4, 12:11, 8:7). Srážky: 25:15. Vhazování: 41:21. Blokované střely: 10:12. Průběh utkání: 2:0. Nejlepší hráči: Rostislav Martynek – Július Hudáček.
Litvínov: Francouz – Pavlík, Šlégr, Stříteský, Chaloupka, Posmyk, Gula – Jánský, Hübl, Ručinský – Černý, Skuhravý, Lukeš – Martynek, Piroš, Trávníček – Majdan, Jurčík, Gerhát. Trenéři: Radim Rulík a Miloslav Hořava
Dynamo Pardubice: Hudáček – Píša, Kočí, Benák, Ďaloga, Gregorc, Vašíček – Sýkora, Cetkovský, Somík – Radil, Nosek, Pianov – Kolář, Zohorna, Tybor – Číp, Moučka, Mozer. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.

Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice nevyhráli v Litvínově čtyři roky a toužili tuto nepříjemnou bilanci změnit. Vyjma nemocného Lukáše Endála se mohli opřít o plnou sestavu, v ní si svou premiéru v červenobílém dresu odbyl útočník Jevgenij Mozer.

Litvínov přestřílel Pardubice a ujal se vedení

První dějství se herně i výsledkově lépe povedlo Litvínovu. Domácí hokejisté byli aktivnější a častěji se dostávali do střeleckých pozic. Tu první vážnější měl Ondřej Jurčík ve 3. minutě, ale pouze prověřil Hudáčkovu pozornost. Chvíli po něm nebezpečně pálil Viktor Hübl, ale ani on neuspěl.

Pardubice zatlačily Litvínovské do jejich třetiny při přesilovce, vyloučení Martina Ručinského za hrubost ale nepotrestaly, ač Píšovy a Sýkorově rány měly potřebné rychlostní parametry.

Velikou příležitost měl při následné hře pět na pět domácí Trávníček, v samostatném úniku ale nezamířil přesně při souboji s gólmanem Hudáčkem. V 16. minutě se Verva dočkala: Trávníčkův pokus pardubický gólman vyrazil před sebe a Rostislav Martynek se k puku dostal nejdříve a poslal jej bez větších problémů do brány – 1:0.

Minutu a půl před koncem první části hry měl střelec první litvínovské branky další tutovou šanci, byl sám mezi kruhy, ale přestřelil pardubickou kasu, kterou v poslední minutě uchránil Július Hudáček po ostré Stříteského ráně.

Pardubice srovnaly hru, Litvínov ale navýšil vedení

Zatímco první třetina se nesla ve znamení převahy domácího celku, výkon Pardubic se poté zlepšil. Východočeši se soupeři vyrovnali ve hře, ale mohli žehrat na neproduktivní koncovku. Hned v úvodu prostředního dějství Pardubice zamkly protivníka, v následném střídání nebezpečně z mezikruží pálil Marek Ďaloga.

Východočeši se pak ubránili po Pianovově držení, další přesilovku hrála Verva v polovině hrací doby. Vyloučen byl Marek Ďaloga, jenž ale na trestné lavici pobyl pouze 71 vteřin. V závaru před pardubickou brankou se nejlépe zorientoval František Lukeš a s potvrzením videorozhodčího dotlačil puk do brány v souladu s pravidly – 2:0.

Pardubicím mohlo pomocí dvojí vyloučení domácího kapitána Trávníčka v časech 33:48 a 38:20. Hlavně druhý faul byl velmi hrubý: litvínovský forvard nevybíravě trefil Marka Ďalogu bez držení puku, pardubický zadák musel za pomoci spoluhráčů do kabiny, ze které se pak ve třetí dvacetiminutovce vrátil do hry a byl v ní druhým nejvytíženějším „Pardubákem“. Početní výhody ale Pardubice ne a ne využít…

Václav Kočí snižoval, hosté se nedostali k power play

Východočeši snížili v další početní výhodě, když za hákování byl vyloučen veterán Ručinský. Václav Kočí překonal litvínovského brankáře přesnou přízemní ranou k tyči – 2:1.

V 55. minutě byl blízko ke srovnání Tomáš Nosek, po vyloučení Viktora Hübla za sekání prošel sám, ale nezakončil bekhendem dle svých představ.

V poslední minutě se Východočeši sice nakonec usadili v pásmu soupeře, ale k power play se nedostali. Pardubice si odvezly z Litvínova těsnou prohru 1:2 a nechaly se Vervou přeskočit v tabulce, ve které klesly na desátou pozici.

Radim Rulík (HC Verva Litvínov): „Dobře, že jsme se dostali do vedení, i když po první třetině mohlo být vyšší, šancí jsme na to měli dost. Ve druhé části se hra vyrovnala, byli jsme rádi, že se nám podařilo zvýšit na 2:0. Po soupeřově snížení jsme se snažili hrát tak, abychom už neinkasovali, což se nám i se štěstím podařilo. Bylo to ubojované vítězství.“

Zdeněk Venera (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Domácí se prezentovali důrazem v předbrankovém prostoru, v tom nás předčili. Ve třetí třetině jsme měli více šancí než za předcházející dvě dohromady, ale podařilo se nám jen snížit. K power play jsme nesáhli, abychom si s Litvínovem udrželi lepší vzájemnou bilanci, o kterou bychom v případě inkasovaného gólu přišli.“