14.3.2008
Michal Vilím, Jan Hrabal

Jedenácté místo se vzdaluje, Pardubice nestačily na Vítkovice

PARDUBICE — Nepovedené utkání ve skupině o 11.–14. místo sehráli hokejisté HC Moeller Pardubice. Ti v dnešním utkání prohráli v pardubické ČEZ Areně s Vítkovicemi 1:3. První třetina branku nepřinesla, do té druhé vstoupili lépe Východočeši, Jiří Cetkovský dostal ideální pas od navrátilce do sestavy Libora Pivka a prostřelil brankáře Štěpánka. Za sedm minut bylo srovnáno, když se gólově prosadili Vítkovičtí. Slezané vstřelili rozdílový gól na počátku třetí třetiny. Pardubice se snažily, hrály v závěru power play, ale po pěti domácích výhrách v řadě na svého soupeře nestačili. Ten se prosadil ještě jednou do prázdné klece se závěrečným klaksonem.

O2 extraliga, UDR5, pátek 14.3.2008, ČEZ Arena Pardubice

1:3
0:0, 1:1, 0:2
Branky a nahrávky: 20:53 Cetkovský (Pivko) – 28:01 Vala (Mrázek), 40:56 Burger, 59:59 Szturc. Rozhodčí: Šír – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:5, navíc Snopek (Pardubice) 10 minut osobní trest. Bez využití. Diváci: 3105. Střely na branku: 39:27. Průběh utkání: 1:0, 1:3.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Nikolov, Šeda, Havíř, Linhart, Kolář II, Koma – Kolář I, Kousal, Rolinek – Pivko, Cetkovský, Somík – Tvrdík, Koukal, Starý – Ondřej, Radil, Dobiáš. Trenéři: Jiří Šejba a Ladislav Lubina.
Vítkovice: Štěpánek – Jurečka, Ovčačík, Heš, Mrázek, Gulaši, Trnka – Tomášek, Jánoš, Krenželok – Ujčík (40:00 Szturc), Burger, Hubáček – Klimek, Hruška, Kolařík - Svačina, Škoda, Vala. Trenéři: Ernest Bokroš a Petr Bolek.

Další střetnutí skupiny o celkové jedenácté místo bylo zároveň prvním ze dvou po sobě jdoucích domácích utkání s Vítkovicemi. Za HC Moeller nastoupila opět značně omlazená družina, z nichž si první vážné příležitosti vypracoval Koukal, jenž si švihem vyzkoušel střelu postupně z obou kruhů. Ke slovu se však dostali také Ostravané. Jmenovitě šlo o Tomáška a o mladého Jánoše, jejichž kličkovaná zamotala hlavy i hokejky domácích hokejistů.

Bezkrevné tempo zápasu se pokusil oživit skotačivý divák, který se za podpory kotle převlékl za roztleskávačku a několika dokonalými pózami pobavil znuděné diváky. Poté se již začalo také útočit. Hostující štírek Klimek pláchl svým protihráčům a řádně provětral betony jejich gólmana. Následně se v přečíslení dva na jednoho prezentoval pěknou střelou opět vítkovický Škoda. Lašák však oba pokusy spolehlivě zachytil.

Pardubice se do první tutovky dostaly až ve dvanácté minutě při vyloučení Mrázka. V této již třetí převaze si domácí vytvořili i určitý tlak. Ale největší příležitost spálil na brankovišti bekhendem Cetkovský. Naopak až v samotném závěru se Vítkovice zaradovaly ze vstřelené branky. Ta ovšem byla dosažena až po zaznění sirény, a tak nemohla být uznána.

Skóre se tak změnilo až 53 vteřin po začátku druhé třetiny. Pivko navrátivší se po dlouhodobém zranění do sestavy výborně načasoval přihrávku na dobře rozjetého Cetkovského, který přesným blafákem do bekhendu překonal jinak pozorného Štěpánka – 1:0. Dvě minuty na to se dopustil hrubky v rozehrávce domácí bek Havíř a do nájezdu se tak dostal agilní Škoda, ale svým zakončením v pádu pouze vysadil branku z předepsaného postavení.

Vítkovice se tak logicky pokoušely o odpověď. A povedlo se jim to. Po rychlém přechodu do útočného pásma doklepl Lášákem vyražený puk za jeho záda Petr Vala a vyrovnal na 1:1. Následně v polovině duelu dostal Moeller výhodu dvojnásobné přesilové hry, ale zle s ní naložil a kromě několika pokusů mimo kasu hostů svou převahu nezúročil.

Třetí třetinu opět poznamenal rychlý gól. Tentokrát uběhlo 56 vteřin a u svatyně Moelleru se nejrychleji zorientoval úderný centr Vítkovic Jiří Burger a získal pro svůj tým vedení 2:1. Hosté chtěli své vedení ještě zvýšit. A málem se jim to podařilo při vyloučení domácího Koukala, při kterém hosté velmi svěže kombinovali na celém území útočného pásma.

V dalším průběhu poslední třetiny hrál Moeller několikrát v oslabení. Ostravané ovšem kromě příležitostí Heše, či Tomáška nedokázali gólový náskok navýšit. Naopak v kombinaci na jeden dotek mohl vyrovnat Tvrdík, ale Štěpánek mu vynikajícím zákrokem radost překazil. Chvíli na to při vyloučení Ovčačíka napálil na Štěpánka nevídanou bombu domácí Somík, ale Štěpánek se po chvilkovém otřesu rychle postavil na své místo. V této přesilovce si tak domácí vytvořili drtivý tlak, ale pokusy Kousala, Pivka nebo Somíka branku nepřinesly. A tak Vítkovice v zápětí při power play domácích vsítily třetí branku prostřednictvím Romana Szturce a zvítězily 3:1.

Jiří Šejba (HC Moeller Pardubice): „Dneska byly Vítkovice hokejovější, měli podstatně víc šancí a dokázali si poradit v důležitých momentech zápasu. U nás ti mladí hráči, kteří zde hrají o místo v sestavě pro příští sezonu nebo o svou budoucnost, toho dneska předvedli málo. Takhle se o místa v sestavě nebojuje.“

Petr Bolek (HC Vítkovice Steel): „V první třetině jsme si vytvořili víc šancí než domácí, ale neproměnili jsme je. Domácí ve druhé části hru vyrovnali, ujali se vedení, nám se však podařilo skóre srovnat a za tohoto stavu to byla vlastně otevřená partie, kde rozhodovalo, kdo dá gól. Nám se to podařilo, a proto jsme vyhráli.“