9.1.2009
Michal Vilím, Jan Hrabal

Je to pravda: HC Moeller Pardubice vede extraligu!

PARDUBICE — Pátý vyhraný zápas v řadě vyhnal celek Pardubic na první místo extraligové tabulky! Východočeši dokázali před plnými ochozy přehrát hokejisty Plzně 5:2, dva góly Moelleru vsítil Libor Pivko, jenž tak bodoval po osmé v řadě!

O2 extraliga, 39. kolo, pátek 9.1.2009, ČEZ Arena Pardubice

5:2
1:1, 4:0, 0:1
Branky a nahrávky: 16:10 Pivko (Snopek), 21:14 Zohorna (Starý), 28:03 Kolář I, 34:19 Pivko (Cetkovský), 38:58 Cetkovský (Tvrdík) – 13:50 Adamský (Kracík, Matějovský), 45:27 Straka (Kracík, Vlasák). Rozhodčí: Fraňo – Kostka, Bláha. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. Diváci: 9475. Střely na branku: 46:27. Průběh utkání: 0:1, 5:1, 5:2. Nejlepší hráči: Libor Pivko – Jaroslav Kracík.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Čáslava, Nakládal, Havíř, Píša, Kolář II, Koma, Lojek – Cetkovský, Divíšek, Pivko – Kolář I, Koukal, Starý – Zohorna, Tvrdík, Somík – Klejna, Semorád, Rákos. Trenéři: Václav Seidl a Jiří Seidl.
Plzeň: Málek (34:19 Francouz) – Benák, Hudec, Cartelli, Pácal, Dresler, Smrek – Tomas, Straka, Vlasák – Adamský, Kracík, Matějovský – Dvořák, Kovář, Ludvík. Trenéři: Pavel Hynek, Milan Razým a Rudolf Pejchar.

Domácí přestříleli Plzeň v poměru 17:6, na skóre ovšem 1:1

Pardubický Moeller poslal do utkání s plzeňským Lasselsbergerem standardní sestavu podobnou té z minulých kol. Hosté nastoupili s Málkem v kleci a kapitánem Martinem Strakou jako útočným tykadlem v první formaci. Před úvodní sirénou dostal ještě Libor Pivko jubilejní dres s pětistovkou na zádech, který symbolizoval počet jeho utkání.

Celou ofenzivní paletu příležitostí si připravili domácí v prvních pěti minutách. A některé z nich byly poměrně nebezpečné. První si osvojil kotouč Cetkovský a střílel švihem z výhodné pozice. Po něm se mezi jinými dostali do šancí Píša a Tvrdík, kteří své pokusy realizovali příklepem.

Naopak Plzeň se dostala ke slovu až na konci páté minuty přes rychlou hokejku Kracíka a poté až v první převaze večera, kdy hezky pálil od modré obránce Smrek. Úspěšněji si počínali hosté na sklonku čtrnácté minuty. Po chvilkovém zaváhání obrany Moelleru obdržel vynikající příhru mezi kruhy od Matějovského Martin Adamský a nekompromisně proměnil – 0:1.

Veseleji pro Pardubice bylo v čase 16:10, kdy našlápl mezi kruhy Libor Pivko a ač hákovaný projel jako Pendolino kolem obrany Plzně a krásným bekhendovým blafákem odeslal svou navštívenku za Málka – 1:1. Poté hrál Moeller přesilovku a mohl se dostat i do vedení dorážkou Koláře a prací jeho řady, ale Málek byl pozorný.

Brankový ohňostroj doprovodil celé druhé dějství

Hned ve druhé minutě druhé třetiny se brankář hostů zlobil na své obránce, kdy mu dva z nich dokonale zastínili výhled na gól Tomáše Zohorny, který mezi jeho betony procedil puk. Zohorna dostal pečlivě nachystanou nahrávku od Starého zpoza branky – 2:1. Odpovědět mohl modrobílý Tomas, ale jeho teč nebyla tak rychlá, jak si zřejmě sám představoval.

S chutí hrající Pardubice měly ve 22. a poté ve 28. minutě výhodu jednoho hráče na ledové ploše. Při první přesilovce ale několika střelám domácích scházela větší přesnost. Ve druhé byli ovšem o mnoho úspěšnější. Starý adresoval famózní přihrávku před brankoviště, kde se ještě lepším zakončením blýsknul Jan Kolář – 3:1.

Ve 35. minutě dostal za svá záda Málek zcela nečekanou branku. Libor Pivko poslal od mantinelu puk na okraj brankoviště, kde se přes Cetkovského dostal puk za brankovou čáru – 4:1. To již bylo mnoho na brankáře hostů, jenž se po této akci nechal bez většího otálení vystřídat. Moeller pak hrál oslabení při vyloučení Snopka, ale poměrně dobře se ubránil. Navíc pak frustrovaní hosté o přesilovku přišli faulem Benáka.

Ve hře čtyři na čtyři pak našlápli před modrou Tvrdík a Jiří Cetkovský a druhý jmenovaný přesnou střelou ještě jednou navýšil brankový účet střetnutí, když překonal vystřídavšího brankáře Francouze – 5:1.

Moeller si zajistil první průběžnou extraligovou příčku

Po tomto brankovém uragánu se už utkání dohrávalo spíše z povinnosti, přesto bylo k vidění několik zajímavých momentů. Jedním takovým byl při vyloučení Starého únik Somíka a Tvrdíka, kdy Tvrdík nepropálil mezi betony gólmana hostů.

Naopak snížila Plzeň. V čase 45:27 dostal kapitán hostů Martin Straka přesnou přihrávku a výborně trefil odkrytou horní část branky nad Lašákem. Přihrávali Vlasák a Kracík – 5:2. V polovině poslední třetiny se mohl trefit ještě Petr Koukal, ale jeho střela tahem prolétla těsně na brankou.

V 53. minutě se mohla ujmout akce druhého pardubického útoku, kdy hezky zakončoval pardubický Kolář. Brankář Francouz byl ovšem pozorný. Následně byl vyloučen Nakládal a Kracík mohl při převaze překonat Lašáka. Ten se ovšem tečí zblízka zaskočit nenechal.

Moeller se tak uhlídanou třetí třetinou dostal na první místo tabulky hokejové extraligy a minimálně do nadcházející neděle tam setrvá.

Jiří Seidl (HC Moeller Pardubice): „Dneska se nám zápas podařilo odehrát hodně v pohybu, v pohodě a celkem bez nervů. A že jsme se dostali do vedení tabulky je hezké.“

Milan Razým (HC Lasselsberger Plzeň): „První třetinu jsme sehráli vcelku dobře, šli jsme do vedení, nakonec jsme udrželi nerozhodný stav do jejího konce. Jako tradičně se nám v Pardubicích stav zlomil ve druhé třetině, kterou jsme prohráli vysokým rozdílem, což rozhodlo o výsledku. Ve třetí třetině se dá říci, že domácí polevili a my rozložili síly mezi všechny hráče, dostali jsme do hry čtyři útoky a jsme rádi, že hráči nesložili zbraně a podařilo se nám snížit, ale to už nic neřešilo. Můžeme tak domácím jen pogratulovat k zaslouženému vítězství.“