29.12.2009
Tomáš Svoboda, Jan Hrabal

Hráči i fanoušci dobyli O2 arenu

PRAHA — Hokejisté HC Eaton Pardubice slaví čtvrtou výhru v řadě. V utkání 36. kola hokejové extraligy dokázali vyhrát na ledě Slavie Praha 2:1. Východočeši podporováni zhruba pětitisícovým davem příznivců předvedli konsolidovaný výkon bez větší chyb. Eaton tak posílil své postavení v elitní čtveřici.

O2 extraliga, 36. kolo, úterý 29.12.2009, O2 arena

Slavia Praha

1:2
0:1, 1:1, 0:0
Branky a nahrávky: 26:38 Svoboda (Čermák, Ondráček) – 19:18 Pineault (Nakládal, Zohorna), 35:46 Cetkovský (Jillson, Špirko). Rozhodčí: Mikula, Minář – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 10 469. Střely na branku: 21:35. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2. Nejlepší hráči: Robert Slipčenko – Dominik Hašek.
Slavia Praha: Slipčenko – Kadlec, Vašíček, J. Drtina, Žižka, Sloboda, Kolařík – Havel, Beránek, Tomica – Kůrka, Jelínek, Vondrka – Endál, Růžička ml. (20:00 Ondráček), Sklenář – Svoboda, Holec, Čermák. Trenéři: Vladimír Růžička st. a Jiří Čelanský.
Dynamo Pardubice: Hašek – Kolář II, Kočí, Nakládal, Havíř, Jillson, MacKenzie – Sýkora, Špirko, Pivko – Kolář I, Koukal, Starý – Pineault, Cetkovský, Zohorna – Klejna, Radil, Semorád. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.

Kdo se těšil na brankářský souboj dvou olympijských vítězů z Nagana, musel být trochu zklamán. Trenér Slavie Vladimír Růžička totiž nechal Hniličku jen na střídačce a do klece poslal Roberta Slipčenka. V domácí sestavě chyběl i útočník David Hruška, který krátce před utkáním přestoupil do prvoligového Chomutova.

Pineaultova obratná teč poslala Eaton do vedení

Úvod zápasu byl poměrně opatrný. Zlom nastal po devíti minutách, kdy byl vyloučen obránce domácích Kadlec. Hosté začali mohutně dorážet na domácí bránu, největší šanci si však paradoxně vytvořila Slavia. Michal Vondrka se nadechnul k parádnímu sólu a Dominika Haška musela zachránit levá tyč.

Ještě před tím zahrozily Pardubice - Koukalovu štiplavou ránu skvěle zachytil ležící brankář Slipčenko. Jenže v čase 19:18 už takové štěstí neměl. Tomáš Zohorna objel jeho bránu a naservíroval ideální nahrávku Jakubu Nakládalovi, který se s pomocí Pineaultovy teče z první trefil přímo pod víko – 0:1.

Slavia srovnala, i tak Pardubice měly utkání v režii

Ve 25. minutě stáli při Slavii všichni svatí. V přesilové hře zůstal u pravé Slipčenkovy klece neobsazený Špirko, jenž měl před sebou prázdnou bránu, trefil ale jen nastavenou hůl stínícího Žižky. Slavia poté přidala a odměnou jí bylo vyrovnání. Tomáš Svoboda převzal kotouč za hostující svatyní, rychle vyjel před Haška a pohotovou ránou mu nedal šanci zareagovat – 1:1.

Poté následovaly dva minisouboje mezi střílejícím Starým a Slipčenkem, v obou dominoval gólman domácích. Ten se měl stále co ohánět, na nedostatek práce si ostatně nemohl stěžovat ani Hašek. Avšak byl to gólman Slavie, kdo musel podruhé lovit puk ze své sítě. Čtyři minuty před koncem druhé části však Jiří Cetkovský v přesilovce vrátil tečí Jillsonovy střely Východočechů vedení – 1:2.

Červenobílé inkasovaný gól zaskočil, těsně před sirénou ale mohlo být opět srovnáno. Agilní Lukáš Endál se zjevil sám před Haškem, kotouč mu však na poslední chvíli sjel z čepele hole.

Pardubice s mohutnou podporou diváků dotáhly zápas do vítězství

Růžička zamíchal formace, domácí se však nemohli dostat do tempa. Kapitán Slavie si už po pár minutách třetí třetiny vypracoval velmi slušnou příležitost, puk ale na místo určení neprotlačil.

Fanoušci obou táborů se předháněli v mohutném povzbuzování a hráči jim na oplátku předváděli svižnou hrou s enormním nasazením. Více než deset tisíc diváků sledovalo parádní podívanou.

Jak čas přibýval, začala se na hokejky domácích vkrádat nervozita. Využít toho mohl Pivko, v dobré pozici však nechal vyniknout pouze levý Slipčenkův beton. Na druhé straně to táhlým pokusem od modré zkusil Karol Sloboda, ani jeho pokus ale za brankovou čáru neprošel.

V emotivním závěru se diváci dočkali i trestného střílení, s nímž si neporadil pardubický Koukal. Mrzet ho to ovšem nemuselo, neboť slávisté už vyrovnat nestihli. Pardubice tak zvítězily 2:1 a vezou si z Prahy všechny body. Hvězdami utkání byli vyhlášeni oba gólmani – Slipčenko s Haškem.

Jiří Čelanský (HC Slavia Praha): „Hrál se rychlý, atraktivní hokej. Bohužel nám se nehodnotí dobře, protože jsme opět doma prohráli. Nemohli jsme se dostat přes střední pásmo, které Pardubice dobře bránily a my jsme nebyli schopní přes ně přejít. Naše produktivita je druhý zápas mizerná. S tak malým počtem střel na branku ani nemůže být jiná.“

Jan Votruba (HC Eaton Pardubice): „Myslím si, že to byl od začátku svižný zápas, který se musel divákům líbit. Měli jsme štěstí, že jsme šli vždy do vedení. Z naší strany byla nejlepší třetí třetina, kterou jsme odehráli dobře ve středním pásmu. Je ale fakt, že Slavia se musela tlačit dopředu, protože chtěla vyrovnat, my jsme si dobře počkali ve středním pásmu a vytvářeli jsme si šance. Bohužel jsme ani jednu neproměnili, ale i tak jsme získali tři body, kterých si vážíme.“