21.3.2018
Michal Samiec

Dynamo srovnalo dvoubrankové manko, pátý duel ztratilo v závěru

TŘINEC — Dramatickou podívanou přineslo páté utkání čtvrtfinálové série Dynama s Oceláři. Třinec vedl o dvě branky, Pardubice dokázaly zásluhou Tomášů Svobody a Rolinka srovnat, rozdílový gól inkasovaly v 55. minutě.

Tipsport extraliga, ČF5, středa 21.3.2018, Werk arena

Oceláři Třinec

3:2
1:0, 1:1, 1:1
Branky a nahrávky: 16:22 Marcinko (Petružálek, Krajíček; 5/4), 32:13 Doudera (Dravecký, Vlach; 5/5), 54:19 Marcinko (Rákos; 5/5) – 35:19 Svoboda (Dušek; J. Sýkora; 5/5), 43:46 Rolinek (Perret; 5/4). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Pešina – Brejcha, Jelínek (všichni ČR). Vyloučení: 3:4 (1:2, 2:0, 0:2). Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 5054. Střely na branku: 37:31 (11:12, 13:7, 13:12). Srážky: 12:10. Vhazování: 36:38. Blokované střely: 12:10. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2. Nejlepší hráči: Tomáš Marcinko – Tomáš Rolunek. Stav série: 3:2.
Oceláři Třinec: Hrubec – Krajíček, Doudera, D. Musil, Roth, Linhart, Matyáš – Petružálek, Marcinko, Martin Růžička II – Rákos, Vlach, Dravecký – Adamský, Polanský, Svačina – Cienciala, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Kvasnica.
Dynamo Pardubice: Kacetl – Wishart, Cardwell, Čáslava, Trončinský, Mojžíš, Ščotka, Holland – Beran, Tomášek, Rolinek – P. Sýkora, Marosz, Treille – M. Kaut, Poulíček, Perret – J. Sýkora, Dušek, Svoboda.

Dynamo přijelo do Třince opět s jednodenním předstihem. Fanoušci Pardubic zcela zaplnili svůj sektor a místy vytvářeli Východočechům takřka domácí prostředí.

Oceláři využili přesilovku

První třetinu pátého čtvrtfinále z hlediska šancí začali hosté. Marosz totiž ve druhé minutě vložil hůl do Treillovy lehké žabičky, ale nebyl úspěšný. Stejně jako o dvě minuty později Beran, který byl na hraně brankoviště první u Hrubcem vyraženého kotouče. V páté minutě byl poprvé vyloučen hráč jedné či druhé strany – za podražení brankáře Hrubce v jeho brankovišti šel za katr Perret. Domácí v první početní převaze potvrdili, že přesilové hry zatím nejsou v této sérii jejich doménou. Jediné vzrušení přinesla akce Ondřeje Kovařčíka, jenž nahrnul do brankoviště puk zpoza branky. Po polovině třetiny viděla Werk arena několik velmi pěkný akcí. Nejprve po chybě Ocelářů v útočném pásmu zatáhl útok Tomášek, našel Cardwella, který jel sám na domácího brankáře, ten jej ale dokázal vystát. Na druhé straně se zjevil zcela sám mezi kruhy Svačina, přestřelil však Kacetlovu branku. Přečíslení na obou stranách neúspěšně zakončovali Růžička s Kautem.

V šestnácté minutě střílel z kruhu na Hrubce Tomášek, posléze dorážel Rolinek s Beranem, celá akce rezultovala z pohledu hostí pouze ve vyloučení Wisharta za útočný faul. Třinečtí v tomto případě prokletí přesilových her odčarovali, po 59 sekundách totiž vložil hůl do Petružálkovy pobídky Tomáš Marcinko a rozradostnil třinecké publikum – 1:0.

Hned po brance mohli Slezané navýšit vedení, ale puk z hole Svačiny, který byl v podobné pozici jako zhruba pět minut předtím, byl zblokován nad branku. Posledních 94 sekund úvodní třetiny hráli hosté přesilovku, ale nezrodilo se v ní nic než osekávaná Marosze, který neustál atak Musila, s třineckým obráncem a před Kacetlem velká šance Ciencialy s Douderou. Úvodní část tak jediným gólem vyhráli domácí.

Třinec vedl o dvě branky, Tomáš Svoboda snížil

Dynamo svou první přesilovku nevyužilo ani na počátku druhé třetiny, necelé dvě minuty po začátku prostřední hrací doby dostali druhou možnost, ale ta také skončila bez gólu v síti Šimona Hrubce. Naopak nechybělo moc a sami hráči Dynama mohli inkasovat. Dvě velké šance si připravili Oceláři – nejprve pohotově pálil po Adamského odražené střele Cienciala, do mezikruží dostal výborný puk od Draveckého k ráně z první Doudera. Do velké šance se v šesté minutě druhé části hry dostal Svačina, ale nebylo mu souzeno ani tentokrát. S kolegy z útoku se prokombinoval ke střele z úrovně kruhu. Následovala další přesilovka Pardubic – z těch tří, které hosté do konce druhé třetiny hráli, byla určitě nejlepší, ale Pardubice neproměnily ani tuto šanci srovnat stav.

Neprosadili se v početních výhodách svěřenci trenéra Holaně, podařilo se to tedy domácím hráčům. Ve 33. minutě nabil Milanu Douderovi stojícímu na modré čáře opět Dravecký a jeho střelu šikovně Kacetlovi schovali projíždějící třinečtí hráči. Oceláři 2:0.

Opět vzápětí, stejně jako po prvním gólu, mohli Třinečtí vedení navýšit. Polanského bombu z jízdy a Adamského dorážku Kacetl pokryl. Hosté se gólu ve druhé třetině přece jen dočkali – v předbrankovém prostoru se nejlépe zorientoval Tomáš Svoboda a pověsil puk za Hrubce – 2:1.

Do konce třetiny už gól nepadl, byť několik nadějných příležitostí ještě k vidění bylo. Po čtyřiceti minutách tak Werk arena byla svědkem stejně jako po první třetině jednogólového vedení Ocelářů.

Na Rolinkovo srovnání v oslabení bohužel odpověděl Marcinko

Úvod třetí periody přinesl dva tresty pro Dynamo, které zahýbaly s průběžným výsledkem zápasu. Nejprve byl vyloučen Perret – Třinečtí sehráli přesilovku v pásmu Pardubic, dvakrát se v dobré pozici objevil Marcinko. Sekundu před koncem prvního trestu byl vyloučen ještě navíc Cardwell. Oceláři měli kratičkou přesilu pět na tři, ale s návratem Perreta na led vyrobili hrubku v rozehrávce, puk v akci dvou na jednoho vedl Tomáš Rolinek, situaci vzal na sebe a prostřelil Hrubce – 2:2.

Stejně jako po třineckých gólech si vzápětí vyrobili šanci i hostující hráči. Byl to opět střelec gólu na 2:2 Rolinek, ale tentokrát přestřelil. Na konci nepovedené početní výhody ještě mohl z hrany brankoviště dát vedení Ocelářům zpět Polanský, Kacetl stihl včas přisednout volný touš.

Kolem poloviny třetí třetiny se Oceláři vzpamatovali po ledové sprše a dvakrát se dostali do dobré gólové pozice. Nejprve si až před Kacetla nabruslil Vlach, poté vznikla situace po střele Ciencialy a následně pokusech Linharta a Matyáše. Hrozilo ale také Dynamo – velké šance měli Treille s Rolinkem a později při dorážce Perret. Třineckým hokejistům se podařilo vzít si vedení zpět zhruba pět a půl minuty před koncem, když se dorážkou z předbrankového prostoru prosadil Tomáš Marcinko – 3:2.

Hosté po této ráně vrhli veškeré síly do útoku a hrozili před Hrubcem. Mojžíš nebezpečně pálil od modré, Cardwellova střela, do níž lemem lapačky sáhl Hrubec, skončila těsně vedle. 130 sekund před koncem třetí části odvolali trenéři Pardubic brankáře Kacetla a odhodlali se k power play. Zbylý čas třetí třetiny přinesl nervy drásající pasáž utkání, ale Dynamu se již vyrovnávající branku vstřelit nepodařilo. Šesté utkání se hraje v pátek 23. března v pardubické Tipsport areně.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): „Po dvou zápasech v Pardubicích jsme do utkání chtěli vletět. Hosté měli velké problémy s naším nasazením a vůlí ukázat všem, v do play off patříme a zasloužíme si postoupit dál. Po celý průběh utkání jsme byli lepším týmem, já neměl pochyb o tom, že tu vítěznou branku vsítíme. Kluci padali do střel, blokovali hráče, hráli úporně. Ač nás to stálo spoustu sil, tak si velmi ceníme třetího bodu. K šestému utkání do Pardubic jedeme ukončit sérii, pokud se nám to nepodaří, tak sérii ukončíme doma. Jsem pyšný na tým, jak to parádně zvládl po těžkých zápasech v Pardubicích. Věřím, že v šestém utkání bude náš výkon obdobný.“

Miloš Holaň (HC Dynamo Pardubice): „Byli jsme posilněni dvěma domácíma výhrami, zdálo se mi ale, že jsme měli až moc velké sebevědomí. Za první polovinu zápasu musím být na hráče hodně kritický. Hráli jsme špatně, nedohrávali souboje, nebyli jsme to my, ti buldoci, kteří chtějí proti Třinci hrát tak, jak sami moc dobře víme. Nevypadalo to jako správně play off, tím jsme si položili základ k třineckému vedení 2:0. V té době by si na nás nikdo nevsadil, druhou polovinu utkání jsme naopak měli fantastickou a já musím hráče pochválit. Výkon gradoval ve třetí třetině, podařilo se nám proti silnému soupeři srovnat. Byly tam navíc dvě, tři šance, při kterých jsme mohli výsledek pojistit na svou stranu. Po drobném zaváhání jsme ale Třinci darovali vítězství. Je to boj, my nic nevzdáváme. Teď jedeme domů, za sebou máme silné publikum. Musíme udělat vše pro to, abychom se do Třince ještě vrátili.“