23.12.2015

Dynamo prohrálo v Chomutově 1:4

CHOMUTOV — Poslední zápas před vánočními svátky se hokejistům Pardubic nepovedl. Východočeši sice v Chomutově vedli po Gregorcově trefě ze 3. minuty, pak ale pálili ostrými pouze Piráti. I třetí vzájemný zápas v letošní sezoně skončil výhrou domácího týmu – Severočeši zvítězili 4:1.

Tipsport extraliga, 29. kolo, středa 23.12.2015, SD Aréna

Piráti Chomutov

4:1
1:1, 2:0, 1:0
Branky a nahrávky: 7:45 Rutta (Vondrka, Růžička; 5/5), 27:12 Ölvecký (Sklenář; 4/5), 36:32 Růžička (Červenka, Vondrka; 5/4), 40:37 Pospíšil (Harant; 5/5) – 2:04 Gregorc (Kolář, Kaut; 5/5). Rozhodčí: Hejduk, Pavlovič – Hynek, Ondráček. Vyloučení: 7:5 (1:1, 3:3, 3:1), navíc Cetkovský (Dynamo Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 5167. Střely na branku: 33:29 (11:10, 15:7, 7:12). Srážky: 12:10. Vhazování: 36:32. Blokované střely: 11:10. Průběh utkání: 0:1, 4:1. Nejlepší hráči: Michal Vondrka – Blaž Gregorc.
Piráti Chomutov: Kopřiva – Rutta, Skinner, Harant, Jánošík, Šidlík, Pereťagin, Tejnor – Pospíšil, Červenka, Tomica – Květoň, Růžička, Vondrka – Hřebejk, Ölvecký, Sklenář – Chlouba, Dušek, Sklenář. Trenéři: Vladimír Růžička st., Břetislav Kopřiva a Jan Šťastný.
Dynamo Pardubice: Kristan – Štajnoch, Gregorc, Nedbal, Čáslava, Bokroš, Šeda – Orsava, Nahodil, Rolinek – Sýkora, Redenbach, Marcinko – Rapáč, Cetkovský, Poulíček – Kolář, Kaut, Moučka – Pipek. Trenéři: Richard Král a Marek Zadina.

Pardubice vstoupily do zápasu výborně. Miroslav Kopřiva lovil puk ze sítě už ve druhé minutě, ale sudí okamžitě rozpažil a gól nebyl uznán. Regulérní branka padla o minutu později. Blaž Gregorc napřáhl na modré a propálil všechno před sebou včetně chomutovské jedničky a poslal Dynamo do vedení – 0:1.

První větší šance domácích přišla až v sedmé minutě. Jakub Sklenář se s pukem prodral zpoza branky až před ni, odkud to zkoušel bekhendem, ale neuspěl. V úvodu osmé minuty se před Robertem Kristanem objevil útočník Pirátů Vladimír Růžička mladší, ale samostatný únik v gól nepřetavil.

Vyrovnávací branku vstřelil čerstvý chomutovský reprezentant Jan Rutta. V čase 7:45 Michal Vondrka poslal kotouč před bránu, kde ho Robert Kristian jen posunul. Vyražený puk našel již zmíněný obránce Jan Rutta, jenž prostřelil ležícího gólmana – 1:1.

Domácí se po vstřeleném gólu probrali a vypracovali si několik zajímavých šancí. Hodně výrazným hráčem byl třiatřicetiletý útočník Štěpán Hřebejk. Nejprve se zbavil tří bránících hráčů a vybojoval nahozením na branku pásmo pro Piráty. O dvě minuty později to zkoušel hned dvakrát v krátkém sledu po sobě. V první šanci se pokoušel vymést šibenici pardubické branky, ale růžek o pár centimetrů minul, podruhé se natlačil až před branku, odkud také nezakončil ideálně.

Ve čtrnácté minutě se do šance dostal Roman Červenka. Tísněný Tomášem Kautem zakončil nepřesně, ale vybojoval pro Piráty dvouminutovou přesilovku, kterou domácí nevyužili. Poté se do šance dostal David Květoň, který v samostatném úniku nechal vyniknout pardubického brankáře.

Na začátku osmnácté minuty po delší době útočilo Dynamo. Tomáš Marcinko z otočky vypálil od modré čáry, ale jeho střelu Miroslav Kopřiva ukryl v lapače stejně jako předchozí i následující pokusy. V samém závěru třetiny Piráti darovali Pardubickým přesilovou hru, z které se ještě minuta přenesla do prostředního dějství. Do šaten oba celky odešly za varovaného stavu 1:1.

Pardubice zbytek přenesené početní výhody nevyužily a Jan Rutta se vrátil na ledovou plochu. V dalším vývoji hry byli domácí jasně aktivnější. Od modré to zkoušel Vladimír Růžička, ale jeho dělovka skončila jen nad brankou. Ve 23. minutě Petr Čáslava fauloval loktem Davida Květoně a vyfasoval dvouminutový trest. V přesilovce, která se přeměnila ve výhodu o dva hráče, se Piráti dostali do několika pěkných a nebezpečných možností. Tomáš Pospíšil dorážel nahození Romana Červenky, o pár okamžiků později se ve stejné situaci ocitli Adam Jánošík, který pálil od modré, a tečující Štěpán Hřebejk. Ani jedna z akcí za Roberta Kristana nepropadla. Ve 26. minutě Vladimír Růžička předvedl pohlednou akci, když si kotouč v těsné blízkosti pardubické branky prohodil za sebe a zakončil s hokejkou mezi nohama, neúspěšně.

Hned po skončení přesilovky Pirátů fauloval Adam Jánošík a vystřídal pardubického hráče na trestné lavici. Premiérový chomutovský gól si ve vlastním oslabení připsala nejčerstvější posila Pirátů Peter Ölvecký. Slovenský útočník dostal v přečíslení dva na jednoho přihrávku od Jakuba Sklenáře a tváří v tvář Kristanovi nezaváhal – 2:1.

Ve 30. minutě se střelec druhého gólu provinil vysokou holí a dostal čtyři minuty, jelikož na ledě zůstala krvavá stopa. Hostům se dlouhá přesilová hra vůbec nepovedla, nevypracovali si v podstatě žádnou šanci a ještě pustili Piráty k vážnému ohrožení vlastní klece. Marek Tomica ujel společně s Romanem Červenkou. Prvně jmenovaný přenechal kotouč zkušenému útočníkovi, který ale branku těsně minul. Peter Ölevecký se hned po návratu na led zapojil do hry a vybojoval pro domácí další početní výhodu, ve které byl vidět hlavně reprezentační obránce Jan Rutta.

Ve 36. minutě Tomáš Marcinko nedosáhl na puk a zbytečně najel do chomutovské jedničky. Slovenský útočník potrestán nebyl, ale Jiří Cetkovský dostal desetiminutový trest za nesportovní chování. Vteřinu před vypršením trestu Tomáše Kauta šli Piráti do dvoubrankového vedení. Krásná souhra tří útočníků začala u Michala Vondrky, který přihrál na Romana Červenku, jenž stál u pravé tyče Kristanovy branky. Třicetiletý útočník poslal kotouč ještě lépe postavenému Vladimíru Růžičkovi, jenž už s dorážkou do prázdného prostoru u levé tyče neměl problém – 3:1.

V závěru třetiny domácí hodně tlačili a dostali se do tří velkých šancí. Dorážka Romana Červenky skončila na tyči, Marku Tomicovi se u levé tyče nepodařilo přehodit beton pardubického brankáře a krátce na to Peter Ölvecký nastřelil břevno.

Do závěrečné třtiny Piráti vstoupili jak nejlépe mohli. Po 26 vteřinách hry Roman Červenka vyslal kotouč na Kristana, kterému puk vypadl. K dorážce se tlačil Marek Tomica, ale neuspěl. Jen o pár vteřin později v čase 40:37 Tomáš Harant vystřelil z pravé strany, jeho ránu Robert Kristan vyrazil pouze před sebe. Tam už číhal Tomáš Pospíšil, který trefil odkrytou klec a navýšil náskok Pirátů – 4:1.

V dalším průběhu zápasu byli domácí jasně aktivnějším týmem, který chtěl vyhrát. Po pravé straně se do pásma prodral David Květoň a zvolil neúspěšnou střelu, ač mu najížděli spoluhráči. V další šanci se ukázal střelec třetího gólu Vladimír Růžička, ale trefil pouze betony brankáře. Ve 44. minutě se Pardubice trochu pobraly a dostaly se do pár příležitostí. Neujaly se pokusy obránců od modré ani střela Branislava Rapáče z mezikruží. V polovině třetiny Jakub Orsava dostal pukem do obličeje, ale sudí odpískali Janu Ruttovi hru vysokou holí, čímž darovali Pardubicím přesilovou hru.

Hosté nebyli daleko druhé brance, radost jim zkazila tyč, kterou po objetí branky nastřelil Jiří Cetkovský. Jedenáct vteřin před vypršením trestu se přidal na trestnou lavici ještě Peter Ölvecký. Tentokrát zachránil domácí Miroslav Kopřiva, který nadvakrát zakročil proti dorážkám Pardubických.

V další přesilovce, kterou domácí sehráli od 54. minuty, se do šance dostali postupně Tomáš Pospíšil a Roman Červenka, na pardubického brankáře však nevyzráli. Do konce zápasu domácí jasně kontrolovali průběh hry a zvítězili 4:1.

Vladimír Růžička st. (Piráti Chomutov): „Měli jsme špatný vstupd do utkání. Prvních deset minut jsme neměli vůbec pohyb. Pardubice hrály lépe a daly branku. Jsem rád, že se nám zápas podařilo obrátit. Získali jsme cenné tři body.“

Richard Král (HC Dynamo Pardubice): „Zápas rozhodl prostředek druhé třetiny, kdy jsme ubránili přesilovku soupeře pět na tři, ale při naší následné přesilovce jsme dostali gól na 2:1. Chomutov se dostal na koně, pak už byl lepším týmem a zaslouženě vyhrál.“