6.10.2017
David Záruba

Dynamo bere s Olomoucí pouze bod

PARDUBICE — Na branky skromné utkání viděli v pátek hokejoví fanoušci v Pardubicích, Dynamo se proti Olomouci prosadil pouze jednou, trefa Tomáše Rolinka stačila pouze na remízu v základní hrací době. Hanáci vyhráli na východě Čech v nastavení.

Tipsport extraliga, 10. kolo, pátek 6.10.2017, Tipsport arena

Olomouc

1:2p
0:0, 0:1, 1:0 – 0:1
Branky a nahrávky: 53:40 Rolinek (Trončinský; 5/5) – 25:02 Strapáč (5/4), 63:18 Skladaný (J. Galvas; 4/4). Rozhodčí: Lacina, Pešina – Rampír, Zíka. Vyloučení: 3:7 (1:2, 1:3, 1:2), navíc Wishart (Dynamo Pardubice) 5 minut a osobní trest do konce utkání. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 7335. Střely na branku: 32:24 (10:8, 10:10, 12:4 – 0:2). Srážky: 9:2. Vhazování: 35:28. Blokované střely: 12:19. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 2:1. Nejlepší hráči: Tomáš Rolinek – Petr Strapáč.
Dynamo Pardubice: Klouček – Wishart, Hunkes, Čáslava, Cardwell, Trončinský, Holland, Ščotka – Treille, Tomášek, Vondráček – Rolinek, Bojko, Quenneville – Perret, Poulíček, P. Sýkora – Beran, Dušek, M. Kaut.
Olomouc: Konrád – Vyrůbalík, Škůrek, Ondrušek, Houdek, L. Galvas, J. Galvas – Laš, J. Knotek, Sundher – Burian, R. Vlach, Eberle – Holec, Strapáč, Skladaný – Ostřížek, Mráz, Buc – Rác.

V úterý vydřelo Dynamo velecennou výhru na ledě Sparty, díky níž utnulo šnůru tří porážek. Navázat na ni chtěli pardubičtí hokejisté proti Olomouci, tedy týmu, který mohli v případě výhry přeskočit v tabulce. Do branky poslali trenéři Pardubice opět Milana Kloučka, který vychytal výhru v Praze.

Remízová třetina moc šancí nenabídla

Před týdnem předvedlo Dynamo s Kometou Brno parádní přestřelku, tentokrát se však takové gólové hody čekat nedaly. Ostatně úvodní třetina to jasně ukázala. Pardubice se sice v přesilové hře dostaly do tlaku, držely pásmo, ale jak Hunkesovu, tak Tomáškovu střelu pokryl Konrád.

I po návratu olomouckého hráče na led setrvali Východočeši v drtivém tlaku, ale nic víc než další přesilovku nezískali. A tu už Mora sehrála poměrně v klidu. Jinak to z obou stran byly spíše náznaky šancí, ani jeden z brankářů se nijak zvlášť nezapotil. Olomouc si tu největší možnost schovala až do závěru první třetiny, kdy podél mantinelu pláchl Ostřížek a branku přestřelil jen o kousek.

„Šmudla“ v oslabení dostala Olomouc do vedení

Také zkraje druhé části dominovaly obrany, než Dynamo dostalo k dispozici čtyřminutovou přesilovku pět na čtyři. Ta domácím vůbec nevycházela a naopak to byla Olomouc, kdo jako první dokázal pohnout remízovým stavem. Petr Strapáč pláchl pardubickým bekům, a když už se chystal ke střele, zasáhl dojíždějící Trončinský tak smolně, že kotouč prošel Kloučkovi mezi betony – 0:1.

Domácí se snažili s nepříznivým stavem rychle něco udělat, ale srážely je časté nepřesnosti. Ty poznamenaly i jejich další přesilovku, při které nakonec musel Konrád zasahovat jen proti Wishartově střele z vrcholu kruhu, kterou však bez potíží viděl a vyrazil. To na druhé straně bylo ke gólu blíže, když Knotek z otočky označkoval tyčku pardubické branky.

Konstrukce za Kloučkem se nerozezvučela naposled. S trestem na pět minut a do konce utkání dohrál Wishart a hosté měli k dispozici dlouho přesilovku. Tu navíc vylepšil další faul, takže 105 vteřin se Pardubice bránily ve třech. Při Lašově střele zasáhl Klouček lapačkou, ale po dělovce Škůrka ho podruhé zachránila tyč. Mora nesehrála přesilu špatně, ale bez gólového efektu.

Dynamo vydřelo prodloužení

Od začátku třetí třetiny se domácí snažili dobývat olomouckou branku. Dynamo mělo puk na hokejkách, ale do šancí je houževnatá defenzíva před Konrádem nepouštěla. Nic na tom nezměnila ani přesilová hra. A když už něco prošlo, Konrád byl na místě. Na druhé straně po delší době zahrozil Skladaný, jehož střelu zblízka srazil mimo branku jeden z obránců.

Pardubice postupně přidávaly na tempu, ale výsledek se neměnil. A znovu se stavem nehnula ani přesilová hra, při které hned třikrát pálil Petr Sýkora, ale Konrád byl na tuto variantu připravený. Olomoucký gólman držel vedení až do 54. minuty. Pak předvedl svůj pověstný důraz před brankou Tomáš Rolinek a kotouč přece jen dotlačil za čáru – 1:1.

A nemuselo ze strany Dynama zůstat jen u jedné branky. Domácí se vrhli do ofenzívy a za chvíli měl před sebou prázdnou branku Vondráček, jenže kotouč v klíčové chvíli netrefil. Dění se pak trochu uklidnilo a zápas dospěl do prodloužení.

Bonusový bod si odváží Mora

Olomouc si do nastavení přenesla ještě 84 přesilovky, takže domácí se museli bránit ve třech proti čtyřem. Hosté sice obsadili útočné pásmo, ale velkou šanci si nepřipravili. To až při hře ve čtyřech na obou stranách předložil Jakub Galvas kotouč Františku Skladanému, který bez větších potíží trefil odkrytou část branky – 1:2.

Otakar Janecký (HC Dynamo Pardubice): „Věděli jsme, že Olomouc nebude hrát otevřený hokej, ale spíše z obrany, celoplošně a disciplinovaně. Ze začátku jsme měli tlak, dvě přesilovky, ale nedali jsme gól, což nás možná trochu utlumilo. Na druhou stranu jsme ubránili pětiminutovou přesilovku, kdy jsme doufali, že nás to nakopne, ale bohužel nic, vyrovnat jsme dokázali až v závěru třetí třetiny. V prodloužení stálo štěstí na straně Olomouce.“

Zdeněk Moták (HC Olomouc): „Bylo to vyrovnané utkání poznamenané častými vyloučeními. My jsme bohužel neproměnili dlouhou přesilovku pět na tři, ale paradoxně jsme v oslabení vstřelili branku, což pro nás bylo dobré znamení. Po pardubickém gólu na 1:1 bylo znát, že oba týmy chtějí brát tři body, byly tam šance na obou stranách. Za bojovný, obětavý a poctivý výkon jsme si druhý gól a druhý bod zasloužili.“