24.10.2006
Jan Hrabal, Vladimír Gregor

Dva vstřelené góly na Plzeň nestačily

AKTUALIZOVÁNO O FOTOGRAFIE A ZÁPIS O UTKÁNÍ! Po třech zápasech bez ztráty poznali hokejisté HC Moeller Pardubice hořkost porážky. V úterním utkání prohrál Moeller s plzeňským Lasselsbergerem, který i v pardubické ČEZ Areně prokázal narůst formy. Na plzeňské vedení v první třetině odpověděl svým prvním gólem v extralize obránce Michal Šeda. Ve druhém dějství ale soupeř odskočil na dvougólové vedení, které navýšil v 56. minutě Jiří Zelenka. V poslední minutě se sice prosadil Petr Sýkora, ten ale kosmeticky upravil výsledek na 4:2.

O2 extraliga, 18. kolo, úterý 24.10.2006, ČEZ Arena Pardubice

2:4
1:1, 0:2, 1:1
Branky a nahrávky: 16:00 Šeda (Hlinka), 59:34 Sýkora (Rolinek) – 15:10 Adamský (Benák), 24:06 Fabuš (Důras), 31:42 Derner (Matějovský), 55:24 Zelenka (Matějovský). Rozhodčí: Husička – Čech, Machálek. Vyloučení: 9:10. Využití: 1:2. Diváci: 7795. Střely na branku: 30:35. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4, 2:4.
Dynamo Pardubice: Lašák – Linhart, Havíř, Čech, Šeda, Koma, Čáslava, Snopek – Sýkora, Rolinek, Pivko – Ondřej, Hlinka, Andrašovský – Tvrdík, Koukal, Kolář – Čaloun, Blažek, Mrázek. Trenéři: Miloš Říha a Pavel Rohlík.
Plzeň: Málek – Cartelli, Derner, Benák, Mazanec, Pulpán, Trnka, Nedoma, Malinský – Zelenka, Divíšek, Matějovský – Důras, Kepl, Adamský – Padělek, Fabuš, Ludvík – Heřman, Kubalík, Šaffer. Trenéři: Jiří Kučera a František Černý.

Audio záznam Zápis o utkání Referát ČTK

Branky přinesla šestnáctá minuta

Úvodní oťukávání přeťal již po minutě hry faul Benáka, po kterém se domácím otevřela první přesilová možnost zápasu. Jedinou vážnější šanci však spálil obránce Koma, jenž si vtipně sjel do vyložené pozice ze svého postu na modré čáře. Hosty ubráněné oslabení povzbudilo a následující vteřiny patřily jim, když to nejprve z otočky zkoušel Ludvík a po něm prověřil tvrdou ranou Lašákovu vyrážečku obránce Derner.

Pardubice se připomněly až na začátku sedmé minuty, kdy po Sýkorově zadovce pálil z nadějné pozice Čech, ale proti jeho příklepu Málek nakonec zasahovat nemusel. Stejně jako na druhé straně Lašák proti Matějovského teči, jež mířila hodně vysoko nad domácí svatyni.

Také hosté dostali k dispozici přesilovou hru po zákroku Komy, ale jejich útočná snaha větší ohrožení pardubické branky neznamenala. Trochu promrzlé obecenstvo zahřála až akce Plzně na jeden dotek, kdy Cartelliho ránu Lašák vytáhl se štěstím mimo tři tyče. Vzápětí se přihlásilo o slovo otřepané pravidlo o neproměňování šancí. Havíř se elegantně uvolnil, vybruslil si mezi kruhy a jeho rána se zastavila až o spojnici tyče a břevna Málkovy branky.

Prakticky z protiútoku se dostal po Benákově vysunutí za pardubickou obranu Adamský a střelou mezi betony rozjásal hlouček hostujících příznivců – 0:1. Moelleru však stačilo k vyrovnání pouhých 50 vteřin. Trnka zastavil nedovoleně Ondřeje a z následné přesilovky udeřilo. Hlinka našel zpoza branky na levém kruhu Šedu a pardubický obránce poslal kotouč mimo dosah Málkovy lapačky – 1:1.

Plzeň šla znovu do vedení

Druhou část hry načaly Pardubice dohrávanou přesilovkou z první třetiny, kterou o další dvě minuty prodloužil nevybíravým zákrokem Matějovský. Málek si vybral i potřebný díl štěstí, když místo něj zasahovala proti ráně Šedy jeho pravá tyč. Nicméně Plzeň se ubránila a posléze udeřila. Divíškova branka po odpískání sice ještě neplatila, ale hned z dalšího útoku udeřilo. Při signalizované výhodě napřáhl na modré Fabuš a jeho rána proplachtila až do sítě – 1:2.

Vstřelená vedoucí branka zapůsobila na hru Západočechů jako živá voda a Lašák měl najednou plné ruce i nohy práce. Nápadité akce hostujícího celku troskotaly až na té nejposlednější instanci Pardubic. Lašák svůj tým podržel zejména při nebezpečných akcích Zelenky a Matějovského. Aktivita Plzně přinesla nakonec úspěch alespoň v podobě menšího trestu pro Rolinka, jenž se snažil pomáhat přetížené obraně Moelleru.

V následném oslabení sice nejprve ujela domácí dvojice Pivko – Ondřej, ale skóre se měnilo znovu na druhé straně. Delikátní přihrávku Matějovského usměrnil do prázdné branky pouhým nastavením hole Derner – 1:3. Zaskočené Pardubice se pokusily o rychlý kontr. První formace roztočila kolotoč před Málkem, jenže Hlinka z úhlu nemířil do opuštěné klece přesně.

Sýkorova trefa přišla příliš pozdě

Třetí dějství zahájila Plzeň početní výhodou, ale o tu záhy přišla, poté co Cartelli zahákoval unikajícího Rolinka. Domácí střídačka reagovala na nepříznivý stav stažením sestavy na tři formace, ale byli to znovu hosté, kteří byli blízko brance. Zelenka s Divíškem rozehráli biliár, na jehož konci prve jmenovaný nedokázal puk zasunout do zcela prázdné branky.

Domácí tým nadále kotouč příliš neposlouchal a Moeller neprobudil ani jeho nejproduktivnější hráč Petr Sýkora, jenž po promarněné šanci navíc inkasoval zbytečný trest. V přesilovce mohl dodat zápasu definitivu Zelenka, ale jeho chvíle přišla až později. Hosté nadále produkovali účelový hokej, nechávali Pardubice bušit do zformované obrany a občas vyrazili k nebezpečné zteči.

Pasivitu Plzně nedokázali pardubičtí hráči potrestat ani ve dvou po sobě jdoucích přesilovkách. Snaha se sice nedala Pardubicím upřít, upracované kombinace nicméně k vážnějšímu ohrožení spolehlivě chytajícího Málka nevedly. Ránu z milosti zasadil domácímu týmu Zelenka, jenž si po sérii zahozených šancí přeci jen spravil chuť a střelou k tyči stanovil skóre na 1:4.

O bodech bylo rozhodnuto, domácí diváky stihl potěšit alespoň kanonýr Petr Sýkora, kterému se podařilo v čase 59:34 procedit puk za Málka, čímž zaznamenal již svou čtrnáctou úspěšnou trefu v sezóně.