3.1.2018
David Záruba

Do nového roku za tři body, Dynamo zdolalo Olomouc

PARDUBICE — A dost! Na pěti porážkách v řadě se zastavila nepříjemná série Dynama s Olomoucí. Pardubice dokázaly Hanáky porazit 3:1. Hned v úvodu zápasu se trefil Tomáš Vondráček, po něm zvyšoval Petr Sýkora. Mora sice snížila, ale poslední slovo měl Tomáš Mojžíš při power play soupeře.

Tipsport extraliga, 36. kolo, středa 3.1.2018, Tipsport arena

Olomouc

3:1
1:0, 1:1, 1:0
Branky a nahrávky: 7:04 Vondráček (Wishart, Treille; 4/5), 26:39 P. Sýkora (Rolinek, Marosz; 5/5), 58:16 Mojžíš (Rolinek; 5/6) – 31:55 Strapáč (Eberle; 5/5). Rozhodčí: Hodek, Svoboda – Flegl, Polonyi. Vyloučení: 5:4 (2:2, 0:1, 2:1). Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 6155. Střely na branku: 26:38 (7:14, 11:13, 8:11). Srážky: 9:6. Vhazování: 26:36. Blokované střely: 14:13. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1. Nejlepší hráči: Petr Sýkora – Jan Jaroměřský.
Dynamo Pardubice: Kacetl – Trončinský, Čáslava, Cardwell, Wishart, Hrabal, Mojžíš, Ščotka – P. Sýkora, Marosz, Rolinek – Vondráček, Tomášek, Treille – J. Sýkora, Poulíček, Perret – Bojko, Dušek, Beran.
Olomouc: Konrád – Jaroměřský, Staněk, Houdek, Rutar, Dujsík, Čáp – Eberle, J. Knotek, Laš – Irgl, Strapáč, Burian – Jergl, Herman, Holec – Mráz, Sundher, Ostřížek.

První novoroční zápas se odehrál netradičně ve středu, kdy do Tipsport areny dorazila nevyzpytatelná Olomouc. Dynamo se muselo mít na pozoru. Mora vyhrála posledních pět vzájemných utkání.

Vondráček prolomil střeleckou smůlu

Dynamo už po minutě dostalo k dispozici přesilovou hru a v trochu pozměněném rozestavení, kdy Petr Sýkora hlídkoval na modré čáře, pálilo na Konráda ze všech pozic. Avšak ani jednou tak, aby olomoucký brankář musel sáhnout k těžkému zákroku.

Stejnou výhodu pak dostala i Olomouc a v osmé minutě se poprvé měnilo skóre. Byly to však Pardubice, které únikem při oslabení poslal do vedení Tomáš Vondráček – 1:0. Forvard Dynama se trefil v lize poprvé od 29. září.

Zbytek přesilovky domácí přežili a Olomouc nevyužila ani další početní výhodu po faulu Mojžíše.

Hosté byli střelecky výrazně aktivnější, ale byly to většinou střely z dálky jako v případě Irgla nebo Čápa. Kacetl velké zákroky předvádět nemusel. Dynamo bylo nebezpečnější, a to hlavně v přesilovce. Cardwell pálil těsně vedle, tečovanou střelu Treilleho brankář Konrád vůbec neviděl, ale puk do branky nepustil.

Na další gól Dynama už hosté zareagovali

Druhá část byla na šance o poznání bohatší a Olomouc ji znovu začala slušným nástupem, zlobil zejména Burian, ale skóre změnit nedokázal. Dynamo odpovědělo šancí Marosze, kterého vychytal pozorný Konrád. A když se neujala ani štiplavá střela Mráze ze strany, opět udeřilo Dynamo.

Rolinek šikovným naznačením vylákal Konráda z branky a ještš stihl vrátit kotouč kolem bližší tyče před branku, kde se prosadil pohotový Petr Sýkora – 2:0.

Olomouc si paradoxně největší dosavadní šanci připravila v oslabení, a to když se krásnou kličkou uvolnil Knotek, ale sám před Kacetlem už neuspěl.

Hodně rušná pak byla 32. minuta. Parádní kombinaci celého prvního útoku nejprve neproměnil Sýkora, načež se hosté vydali do protiútoku a perfektní ranou pod horní tyčku snížil Petr Strapáč – 2:1.

Oba týmy se poté v útočné snaze střídaly. Mora v závěru třetiny zavřela domácí pětici do kleští, avšak druhý gól nepřidala.

Pardubice výhru uhájily

Dala se čekat tuhá bitva o všechny body, ale ve třetí třetině to dlouho vypadalo, jako by i hosté byli s výsledkem spokojení. Dění rozhýbaly až po pěti minutách šance Perreta a tvrdá střela Jergla, kterou Kacetl se štěstím vyrazil.

S dalším těžkým zásahem se musel pardubický brankář vytasit při olomoucké přesilovce, kdy vyrazil Strapáčovu prudkou střelu zblízka. Už při hře v pěti na obou stranách se připomněli také domácí a Bojko mohl pojistit vedení, Konrád však byl proti.

Trochu klidu mohl Pardubicím dodat faul Sundhera, ale o část výhody se domácí připravili vlastním proviněním, a naopak Olomouc se vydala útočit. Nic velkého však Mora nevymyslela a čas se jí krátil.

Sympaticky už dvě a půl minuty před koncem třetí třetiny sáhli trenéři Olomouce ke hře bez brankáře, ale kýžený efekt jim to nepřineslo. Střelou takřka přes celé hřiště trefil opuštěnou klec Tomáš Mojžíš a o majiteli tří bodů bylo rozhodnuto – 3:1.

Miloš Holaň (HC Dynamo Pardubice): „Za poslední dva dny jsme celkem radikálně změnili systém hry. Musím hráče pochválit, že až na malé chyby ho dodržovali. Povedl se nám začátek a vedli jsme o jeden gól, což jsme chtěli, protože Olomouc je houževnatý tým, který hraje šedesát minut. Přidali jsme další branku, mohli jsme dát i třetí, ale neproměnili jsme samostatný nájezd a přesilovku. Poté jsme sice inkasovali, ale díky zodpovědnému a zarputilému výkonu a skvělému Kacetlovi jsme tři body uhájili.“

Zdeněk Venera (HC Olomouc): „Domácím vyšel úvod a dostali se do dvoubrankového vedení. Od druhého inkasovaného gólu jsme přidali, podařilo se nám vytvořit si šance a snížili jsme, ale bohužel víc než na jeden gól jsme síly neměli, takže domácí zvítězili zaslouženě.“