13.11.2009
Vladimír Gregor, Jan Hrabal

Bitvu vyhrála Slavia, Eaton bere bod

PARDUBICE — Dvakrát vedli hokejisté HC Slavia Praha v letos poprvé vyprodané ČEZ Areně. HC Eaton Pardubice sice vždy dokázal vyrovnat, v prodloužení však Pražané rozhodli o svém vítězství. I tak berou Východočeši cenný bod.

O2 extraliga, 23. kolo, pátek 13.11.2009, ČEZ Arena Pardubice

Slavia Praha

2:3p
0:1, 1:0, 1:1 – 0:1
Branky a nahrávky: 36:22 Somík (Divíšek, Píša), 46:55 Špirko (Divíšek, Sýkora) - 15:19 Havel (Červenka, Kadlec), 42:43 Beránek (Žižka, Tomica), 63:37 Roth (Kadlec, Červenka). Rozhodčí: Šindler, Rochette (Švýc.) - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:3. Diváci: 10 194 (vyprodáno). Střely na branku: 26:28. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3. Nejlepší hráči: Kolář I - Beránek.
Dynamo Pardubice: M. Růžička – Jillson, Kočí, Nakládal, Havíř, Píša, MacKenzie, Kolář II – Sýkora, Špirko, Pineault – Kolář I, Koukal, Zohorna – Cetkovský, Divíšek, Somík – Rákos, Kousal, Buchtele. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.
Slavia Praha: Furch – Kadlec, Vašíček, Sloboda, Žižka, Drtina, Kolařík, Špalda, Roth – Hruška, Beránek, Tomica – Kůrka, Červenka, Sklenář – Havel, Jelínek, Vondrka – Kubica, Čermák, Doležal. Trenéři: Vladimír Růžička a Jiří Čelanský.

Nepotrestaná přesilovka mrzela dvojnásob

Utkání začalo ve vysokém tempu, nicméně zápasová pauza způsobená reprezentační akci si vybrala svou daň na přesnosti kombinací. První vážnější situaci před brankou Slavie vybojovala důrazem nova útočná akvizice Eatonu Adam Pineault, veškeré nebezpečí ale stihl zažehnat pozorný Furch. Po rychlém protiútoku se naopak dostal za pardubickou obranu Hruška a v souboji tváří v tvář s pardubickým gólmanem musel po jeho výborném zákroku jen zklamaně svěsit hlavu.

Domácí si vyšší aktivitou ve třetině soupeře vynutili také úvodní přesilovou hru, kdy musel za ruční brzdu zatáhnout Vašíček. Když se hned po buly ocitla hůl Červenky v obličeji Koláře, byla tu zčistajasna výhoda dvou mužů v poli pro pardubický tým a tím i obrovská příležitost pohnout ukazatelem skóre. K Furchovi ovšem po hříchu doputovala pouze jediná rána z hole Sýkory, kdy po rychlé kombinaci zakončoval právě domácí střelec do poloodkryté branky Slavie, jenže beton hostujícího gólmana se ukázal být ještě rychlejší.

Dokonalý zmar pak znamenal výpad Doležala, který stále ještě ve dvojnásobném oslabení málem překonal Růžičku. Pražané ale dlouho zahozené šance litovat nemuseli. Při vyloučení útočníka Koláře sevřeli bránící čtveřici Pardubic do kleští a bylo zle. Červenkovu gólovou ránu ještě stihl Růžička vytáhnout fantasticky betonem, ale na teč Havla v brankovišti už reagovat nemohl – 0:1. S domácímí mohlo být ještě hůře. Povzbuzená Slavia hned v další početní výhodě zopakovala svůj ukázkový zámek a plné 2 minuty!! svírala stejnou čtveřici soupeře. Po Červenkově švihu zvonila tyč, Kadlecovu teč i snahu Červenky o rychlé zasunutí puku zpoza branky překazil Růžička. Pardubičtí tak mohli být jen rádi, že do kabin odchází pouze s jednobrankovým mankem.

Slavia měla více ze hry, domácím se přesto podařilo vyrovnat

Snaha Pardubic o rychlé vyrovnání vzala hned po dvou minutách za své, kdy bylo poněkud přísně odpískáno Divíškovi držení hole po souboji ve středním pásmu. Hosté se sice tentokrát nezabydleli před gólmanem Růžičkou jako v minulých případech, ale přesto mohli slavit. Prudká rána Kůrky totiž ke zděšení a zároveň úlevě pardubických příznivců znovu razítkovala tyč.

Zplihlý prapor domácích barev málem pozvedla nenápadná akce Pineaulta, kdy jeho ránu Furch vyrazil přesně na hůl Špirka, jenže pardubický útočník nedokázal propálit skvěle se přesunuvšího brankáře Slavie. K vyrovnání posléze nevedla ani přesilovka domácích, když největším nepřítelem ofenzivních snah Eatonu byly hole Pražanů blokující střely z nadějných pozic.

Hosté i nadále působili svěžejším a hlavně jistějším dojmem, nicméně přílišná bohorovnost se jim nakonec nevyplatila. Po nenápadné akci nasměroval kotouč napříč brankovištěm Divíšek a Somík špičkou hole stačil usměrnit jeho dráhu za Furchova záda – 1:1. V samém závěru málem ohrozil spoluhráče v brance “malou domů” Aleš Píša, ale Růžička osvědčil dobrý postřeh a nepřipustil před sirénou žádnou komplikaci.

Domácí mocně finišovali, na tři body ale nedosáhli

Začátek třetího dějství vyšel opětovně lépe návštěvě z naší metropole, když po faulu na unikajícího Červenku musel za katr Havíř. Nutno poznamenat, že šel rád, neboť se dalo pískat i trestné střílení. Slavia nicméně nepohrdla ani obyčejnou přesilovkou a tuto výhodu dokázala přetavit ve vedoucí gól. Po sérii nepřesností hosté totálně rozebrali bránící čtverku Pardubic i s brankářem a Beránek dával zblízka do zcela prázdné branky – 1:2.

Pardubicím se podařilo srovnat o čtyři minuty déle a faulem s následnou přesilovou výhodou jim k tomu pomohla paradoxně největší útočná ikona Slavie Roman Červenka. Jeho zbytečný zákrok v útočné třetině potrestal Špirko po přesném pasu Divíška – 2:2. Vyrovnání vybičovalo domácí tým k mnohem vyšší aktivitě a při akcích Cetkovského nebo Somíka visel další gól doslova na vlásku.

Tlak domácích oslabilo zbytečné vyloučení Havíře za potažení Červenkova dresu přímo před zraky švýcarského sudího Rochetta. Nejzajímavější možnost si ale připravila dvojice Kolář-Koukal, která se v oslabení dokázala dostat do přečíslení, jenže po střele Koukala se vlnila pouze boční síťka. V závěru třetí třetiny si Pardubice dokázaly svou aktivitou vynutit v krátkém sledu dvě přesilové hry, kdy tu druhou vylepšil domácímu celku v čase 58:58 hrubým zákrokem u hrazení Kadlec. Pardubická nerozhodnost v zakončení znamenala jediné – vyprodanému publiku byla nabídnuta prodloužená hokejové podívané.

Slavia třetí využitou přesilovkou slavila bod navrch

Necelou minutou dohrávané početní výhody 4 proti 3 vstoupili do prodloužení domácí hokejisté. Nejprve se prezentoval tvrdou, ale nepřesnou ránou Sýkora, po příhře stejného hráče pálil z první pod víko Divíšek, jenže Furch vytáhl zákrok par excellence. Dvě minuty před koncem prodlužované upláchl Nakládalovi Havel a pardubický bek si musel pomoci háčkem. Jelikož se hostující hráč dostal i k zakončení, pískal se pouze faul, nikoliv trestné střílení, jak se vehementně dožadovala celá střídačka Slavie. Té to nakonec ale tolik vadit nemuselo. Přesilovkové komando v čele s dirigentem Červenkou si s přesilovou výhodou poradilo a obránce Roth procedil skrz Růžičkovy betony druhý bod pro Slavii.

Václav Sýkora (HC Eaton Pardubice): „Zápas měl velkou kvalitu. Měli jsme dvě přesilovky pět na tři, nedokázali jsme je proměnit. Naopak Slavia je téměř naplno zužitkovala. Že jsme nedokázali ubránit přesilovky Slavie, to bylo rozhodující. Ve hře pět na pět nebylo mnoho šancí na obou stranách. V první části zápasů jich měli více hosté, ve druhé se to převážilo na naší stranu. Slavia využila přesilovky, a proto vyhrála.“

Jiří Čelanský (HC Slavia Praha): „Toto utkání splnilo očekávání. Jsme moc rádi, že si odsud vezeme dva body. O zápase rozhodly přesilovky a oslabení. Domácím byly nabídnuty dvě výhody pět na tři, obě jsme ubránili. To bylo i zlomové pro první třetinu. My jsme naopak všechny branky vstřelili v početní výhodě. Se hrou pět na pět jsme spokojeni, předvedli jsme výkon, který jsme chtěli hrát.“