8.12.2017

Plyšákové utkání se povedlo: Dynamo přestřílelo Piráty 5:2

PARDUBICE — Hokejistům Dynama se povedlo prvně v letošní sezoně vyzrát na Chomutov, v plyšákovém utkání porazili Piráty 5:2. Skóre otevřel Petr Sýkora svým 368. extraligovým gólem, po zasypání arény hračkami se trefili Rostislav Marosz, Marek Trončinský a ve třetí třetině rovnou dvakrát Sacha Treille. Východočeši se tak vrátili do extraligové desítky.

Tipsport extraliga, 29. kolo, pátek 8.12.2017, Tipsport arena

Piráti Chomutov

5:2
3:1, 0:0, 2:1
Branky a nahrávky: 4:48 P. Sýkora (Rolinek, Čáslava; 5/5), 14:15 Marosz (Rolinek, P. Sýkora; 5/4), 16:18 Trončinský (P. Sýkora; 5/4), 41:16 Treille (Perret; 5/5), 49:21 Treille (Poulíček; 4/4) – 9:36 Poletín (Flemming, Dietz; 5/5), 50:48 Skokan (Valach; 5/5). Rozhodčí: Kika (ČR), Fatějev (Rus.) – Barvíř, Kis (oba ČR). Vyloučení: 5:6 (2:3, 1:1, 2:2), navíc Tomica (Piráti Chomutov) 5 minut a osobní trest do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 7037. Střely na branku: 31:20 (19:5, 6:4, 6:11). Srážky: 7:10. Vhazování: 33:38. Blokované střely: 11:8. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1, 4:2, 5:2. Nejlepší hráči: Petr Sýkora – Michal Poletín.
Dynamo Pardubice: Kacetl – Trončinský, Čáslava, Cardwell, Wishart, Holland, Mojžíš, Ščotka – P. Sýkora, Marosz, Rolinek – Perret, Poulíček, Treille – M. Kaut, Dušek, Beran – J. Sýkora, Bojko, Vondráček.
Piráti Chomutov: Laco – Valach, L. Chalupa, Flemming, Dietz, Slovák, Dlapa, Grman – Vondrka, V. Růžička, Tomica – V. Tomeček, Skokan, Koblasa – Lauko, Huml, Poletín – J. Havel, Kůs, A. Dlouhý.

Zranění ještě nepustilo do utkání David Tomáška, naopak Petr Čáslava hlásil návrat. Pardubicím ani Chomutovu se v posledních zápasech moc nedařilo, oba týmy shodně zaznamenaly tři porážky v řadě.

Dynamo trestalo fauly Chomutova

Piráti začali v Pardubicích aktivně, ale do vedení šli v páté minutě domácí. Petr Sýkora se nenechal na brankovišti odtlačit a šikovným blafákem přelstil Laca – 1:0.

Piráti hráli ostře, třeba takováto mela se spustila po jedné ze situací.

Chomutov poté promarnil velkou možnost na vyrovnání, když nezužitkoval 44 vteřin hry v pěti proti třem. Vše ale napravil v 10. minutě Michal Poletín, který nechytatelně tečoval střelu od modré čáry – 1:1.

Vyrovnaný stav rozproudil dění na hřišti a oba týmy se tlačily dopředu. Piráti při své snaze doplatili na zbytečné fauly na Marosze, které domácí nemilosrdně trestali. V 15. minutě si sám faulovaný Rostislav Marosz počkal před brankou na nahrávku od Rolinka a po kličce zasunul kotouč do branky – 2:1.

Pardubický útočník byl při zakončení faulován, navíc ho za chvíli nevybíravě poslal k zemi Tomica, který za úder do oblasti hlavy obdržel trest na pět minut a do konce utkání.

Dvojnásobnou přesilovku ještě Dynamo nevyužilo, ale po návratu prvního vyloučeného na led už se skóre měnilo. Laco hned třikrát skvěle zneškodnil střelu Petra Sýkory, a tak si pardubický útočník čtvrtý pokus rozmyslel a přihrál osamocenému Marku Trončinskému, který v poklidu trefil prázdnou branku – 3:1.

Obrany vládly na obou stranách. Stav 3:1 se nezměnil

Zbytek pětiminutové přesilovky Piráti ustáli, přesto bylo Dynamo i nadále častěji v útočném pásmu, i když šancí ve druhé části výrazně ubylo. Nic na tom nezměnila ani hra ve čtyřech, kterou zařídili vzájemnou rozmíškou Rolinek s Flemmingem. Piráti se dostali ke slovu po dvou zakázaných uvolněních domácích a Kacetl musel likvidovat nebezpečnou střelu Dietze.

To Laco měl po delší době více práce s dělovkou Sýkory, kterou vyrazil reflexivním zákrokem. Dynamo se následně motalo kolem branky, ale chomutovský gólman Poulíčkovu střelu do branky nepustil. Oba týmy se soustředily hlavně na pevnou defenzívu a nerozpakovaly se vyhodit kotouč přes všechny čáry. Hru často kouskovala častá zakázaná uvolnění.

Treille dvěma góly pojistil konec černé série

Třetí třetina začala pro Dynamo, jak nejlépe mohla. Perret ještě ve slušné šanci vypálil nad, ale za chvíli se po jeho střele k dorážce dostal Sacha Treille a zblízka zvýšil náskok domácích na rozdíl tří branek – 4:1.

Pátý gól mohl krátce nato přidat Petr Sýkora, ale Laco tentokrát zasáhl bezchybně. Nezdarem skončila také další přesilovka Pardubic, při které Piráti dlouhé vteřiny drželi kotouč daleko od své branky.

Dynamo mířilo celkem v poklidu za tříbodovou výhrou, kterou ještě přiblížil Sacha Treille. Francouzský forvard při hře čtyři na čtyři ujel do přečíslení s Poulíčkem a parádní střelou do horního rohu branky přidal pátý gól – 5:1.

Piráti však nerezignovali. Za minutu a půl pálil od modré čáry Valach a tečující Dávid Skokan snížil znovu na rozdíl tří branek – 5:2.

Hosté pak navíc měli k dispozici přesilovou hru a na Kacetlovu branku pálili ze všech stran. Pocítili to hlavně Čáslava s Poulíčkem, kteří schytali několik ran, nicméně dalšímu gólu zabránili.

Ke konci už bylo znát, že Chomutov už na vstřelení tří branek síly nenajde. Dynamo bez větších potíží dokráčelo ke třem bodům a ukončilo sérii tří porážek v řadě. Závěrečnou minutu zápasu doprovodili diváci potleskem vestoje.

Pavel Marek (HC Dynamo Pardubice): „Na zápas jsme se velice pečlivě připravili, věděli jsme, že je pro nás velmi důležitý. Hráči výborně dodržovali taktiku a velmi nám pomohli fanoušci, ti nám dodali sílu. Kluci bojovali celý zápas, hráli obětavě a lehali do střel. Byl to skvělý zápas.“

Petr Martínek (Piráti Chomutov): O utkání rozhodla první třetina. Chtěli jsme hrát co nejvíce v pěti, protože jsme věděli, že domácí mají výborné přesilovky. Bohužel jsme udělali zbytečné fauly a potvrdilo se to, co jsme čekali. Na druhou stranu i my jsme hráli přesilovku pět na tři, měli jsme tam tutovou šanci, ale bohužel neproměnili, možná to mohlo vypadat jinak.“