Dynamo ztratilo slibně rozehraný duel s Energií

18.4.2017 | Jan Hrabal

PARDUBICE — Hokejisté Pardubic prohráli v utkání desátého kola baráže s Karlovými Vary 1:2. Dynamo poslal do vedení Petr Chaloupka svou první trefou v pardubickém dresu, Energie poté zápas otočila.

BAR10, úterý 18.4.2017 od 18:00 hodin, Tipsport arena
HC Dynamo Pardubice

HC Energie Karlovy Vary

Branky a nahrávky: 16:38 Chaloupka (P. Sýkora, Rolinek; 5/5) – 35:37 Baldajev (Vachovec; 5/5), 52:39 Baránek (Dušek, Harant; 5/4). Rozhodčí: Hradil, Mrkva – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 2:3 (2:0, 0:0, 0:3). Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 9299. Střely na branku: 20:24 (5:7, 5:10, 10:7). Srážky: 6:4. Vhazování: 39:26. Blokované střely: 6:13. Průběh utkání: 1:0, 1:2.
HC Dynamo Pardubice: Růžička – Schaus, Čáslava, Trončinský, Ovčačík, Ščotka, Chaloupka, Zajíc – P. Sýkora, Nahodil, Rolinek – J. Sýkora, Tomášek, Hubáček – M. Bárta, Špirko, Beran – Starý, T. Kaut, Panna. Trenéři: Miloš Holaň, Pavel Marek a Otakar Janecký.
HC Energie Karlovy Vary: Honzík – Harant, Sičák, Tomáš Dvořák, Baránek, Weinhold, Baldajev – V. Tomeček, Tuominen, T. Rachůnek – Gorčík, Skuhravý, Vachovec – Flek, Gríger, O. Beránek – Kohout, M. Zadražil, Dušek. Trenéři: Jan Tlačil a Mikuláš Antonik.

Karty byly před zápasem rozdány jasně. Karlovy Vary nutně potřebovaly zvítězit, aby uchovaly naděje na setrvání v extralize. Pardubice mohly v případě výhry udělat k záchraně veliký krok.

Chaloupkova premiérová trefa poslala Dynamo do vedení

V úvodu byli dopředu aktivnější hráči Energie, k čemuž jim dopomohla přesilová hra. Během dvouminutové výhody to na Růžičku létalo ze všech stran, velkou šanci měl Flek, ale skóre se nepohnulo. Už při hře v pěti se do brejku dostal Rachůnek a úřadovat musel beton pardubického gólmana.

Po klidné fázi se až před gólmana dostal i domácí Nahodil, tomu však nevyšla konečná fáze blafáku. Dynamo přežilo i druhou přesilovku Energie a v 17. minutě udeřilo. Po solidním tlaku do branky dostal kotouč na modré čáře Petr Chaloupka a střelou skrz chumel hráčů zaznamenal svůj první gól v dresu Pardubic – 1:0.

Domácí po gólu ožili a přebrali iniciativu. Dlouhý nápor, při kterém stihly Pardubice i vystřídat, však ke gólu nevedl. Blízko ke druhé brance byl poté ještě Schaus, jenže svůj únik po křídle zakončil vedle Honzíkovy kasy.

Pardubice spálily šance a hosté srovnali

Dynamo si ofenzivní chuť přeneslo i do druhé části a v rychlém sledu si vypracovalo tři gólové šance. Nejprve Tomášek nedotáhl kličku brankáři, poté Beran tečoval střelu od modré jen kousek vedle branky a sérii možností zakončila střela Čáslavy, kterou Honzík nejistě srazil jen za sebe do brankoviště, odkud už hosté puk odklidili do bezpečí.

Karlovarská odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Růžičku po delší době trochu vystrašil Tomeček, který po vyjetí před branku minul jen o pár centimetrů. Energie si pak vynutila dlouhý tlak, který však nedokázala přetavit v gólovou příležitost. Tu měl až unikající Flek, jehož bekhendové zakončení schoval Růžička do lapačky.

Stejnou stranou hokejky zakončoval i na druhé straně Nahodil a vyznamenal se také Honzík. Skóre se měnilo až ve 36. minutě, kdy rozehrávku Dynama zachytil Victor Baldaev a přesnou střelou ke vzdálenější tyči nad lapačku srovnal – 1:1.

Karlovy Vary rozhodly v oslabení

Karlovy Vary se snažily chopit šance a od začátku třetí třetiny se valily na Růžičku. Za zmínku stojí hodně svižná střela Fleka, která prosvištěla kousek nad břevnem. Do stejného místa za chvíli mířil i na opačné straně Tomášek a tentokrát musela do akce Honzíkova maska, od které šel puk na tribunu.

Dynamo ve 45. minutě dostalo k dispozici vůbec první přesilovku v zápase a v útočném pásmu rozpoutalo velkou divočinu. Už za pět vteřin se volalo na pomoc video, které nakonec rozhodlo, že kotouč po dorážce nepřešel brankovou čáru. Za pár okamžiků už Schaus puk do branky dostal, ale ta už nebyla v předepsaném postavení. V závěru početní výhody pak Nahodil minul odkrytou klec.

Zaváhání domácího centra mohl krátce nato potrestat Flek při dalším úniku, ale opět ztroskotal na Růžičkovi. Energii to ale nemrzelo dlouho, protože v 53. minutě při vlastním oslabení ujel obránce Marek Baránek a střelou k tyči poslal hosty poprvé v zápase do vedení – 1:2.

Hosté měli splněno, a tak všechny síly obětovali a bránění těsného náskoku. Pardubičtí hráči se přes obětavé soupeře těžko dostávali k brance. Ke srovnání stavu nepomohla ani přesilová hra. V ní byl v dobré pozici Rolinek, ale skákavý kotouč před opuštěnou brankou netrefil. Víc už Dynamo nestihlo. Boj o záchranu je stále otevřený.

Otakar Janecký (HC Dynamo Pardubice): „Do zápasu jsme nevstoupili dobře, ačkoliv jsme vedli 1:0, tak soupeř nás přebruslil. O přestávce jsme proto hráče nabádali, aby zlepšili pohyb, ale to se vůbec nestalo. Soupeř vyrovnal, a když už jsme konečně po dlouhé době měli přesilovku, tak jsme ji nevyužili, a navíc sami inkasovali. To celý zápas rozhodlo. Karlovy Vary měly závěr jasně pod kontrolou, my jsme šlapaly vodu a jen díky brankáři Růžičkovi jsme prohráli pouze 2:1.“

Jan Tlačil (HC Energie Karlovy Vary): „Vstoupili jsme do zápasu velice koncentrovaně a po většinu první třetiny byli lepší, bohužel jsme ale neproměnili šance a soupeř šel do vedení, což nás trochu rozhodilo. Psychika u našeho mladého týmu pracovala, ale musím hráče pochválit, že ten nepříznivý stav otočili v přesilovce soupeře a dotáhli zápas do vítězného konce.“

Vzájemné zápasy 2016/2017
4.10.16 Dynamo Pardubice – Karlovy Vary 5:3