Pardubice se v prvním čtvrtfinále v Litvínově neprosadily

13.3.2015 | Jan Hrabal

LITVÍNOV — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice prohráli v prvním čtvrtfinálovém utkání na ledě Litvínova 0:4. Domácí nakročili k výhře výbornou první třetinou, v zápase proměnili dvě přesilové hry.

ČF1, pátek 13.3.2015 od 18:20 hodin, Zimní stadion Ivana Hlinky
Litvínov

Branky a nahrávky: 6:58 Pavelka (Lukeš, Hübl; 4/5), 12:42 Pavlík (Hanzl, Pavelka; 5/4), 29:24 Lukeš (Hübl, Jánský; 5/4), 53:02 Jánský (5/5). Rozhodčí: Hejduk, Šindler – Komárek, Ondráček. Vyloučení: 5:4 (1:2, 3:2, 1:0). Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 6011 (vyprodáno). Střely na branku: 48:20 (18:4, 17:13, 13:3). Srážky: 15:11. Vhazování: 37:22. Blokované střely: 9:7. Průběh utkání: 4:0. Nejlepší hráči: Tomáš Pavelka – Lukáš Radil. Stav série: 1:0.
Litvínov: Francouz – Gula, Kubát, Baránek, Pavlík, Štindl, Z. Sklenička, Kokeš, Pavelka – Jánský, Hübl, Lukeš – Petružálek, Hanzl, Ručinský – Majdan, Piroš, Trávníček – Písařík, Šrámek, Jurčík. Trenéři: Radim Rulík a Miloslav Hořava.
Dynamo Pardubice: Vejmelka – Zdráhal, Čáslava, Benák, Čutta, Kolafa, Ščotka, Havlík – Sýkora, Zohorna, Venkrbec – Radil, Nahodil, Starý – Tybor, Marcinko, Gašparovič – Poulíček, Moučka, Špaček. Trenéři: Miloš Říha st. a Miloš Říha ml.

Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice, kteří nastoupili bez obránce Blaže Gregorce, v prvním čtvrtfinálovém utkání nezachytili litvínovský nástup, Severočechům navíc vycházely přesilovky a i díky nim získali první výhru v sérii.

Pardubice inkasovaly v přesilovce a posléze v oslabení

Litvínov se pustil do čtvrtfinále s plnou vervou. V první třetině byly Pardubice pod tlakem chemiků, kteří počastovali Karla Vejmelku osmnácti střelami. Do vedení se ale Severočeši dostali v oslabení. V 7. minutě posunul František Lukeš puk na Tomáše Pavelku a ten prostřelil pardubického gólmana – 1:0.

Chvíli na to hrál Litvínov přesilovku po Havlíkově držení. Žlutí zmáčkli hosty v jejich defenzívě, Petr Čáslava v rohu přišel o hokejku a nabídnutou výhodu využil Filip Pavlík – jeho dělovka od modré zapadla přímo do rohu – Karel Vejmelka neměl šanci – 2:0.

V závěru úvodní části hry hrála Verva další přesilovku, Marcinkovo sekání ale přes vytrvalý tlak nepotrestala, v následné hře pět na pět trefil Rostislav Martynek pouze boční síť.

František Lukeš zvýšil na 3:0

Zatímco první dějství se odehrávalo vesměs před pardubickou bránou, v tom druhém se hostům povedlo vyrovnat hru, skóre ale nikoliv. Ve 23. minutě ujel v oslabení Martin Ručinský, minul však. Východočeši pak nepotrestali Chaloupkovo hákování.

To Litvínov dokázal svou početní výhodu v polovině utkání zužitkovat. Vyloučen byl Jan Starý, o 23 sekund později jej zpět mezi mantinely vrátil František Lukeš. Litvínovský střelec zůstal sám u Vejmelkovy tyčky a zužitkoval ideální Hüblův pas – 3:0.

Přestože Pardubice vystřelily ve druhém dějství třináctkrát, tak prosadit se nedokázaly. Nepomohlo jim ani potrestané Jánského držení ve 35. minutě, ve kterém zahrozila Čuttova dělovka od modré.

Pardubice si vstřelily i vlastní gól…

Ani ve třetí třetině Litvínov nepovolil v obrovském tempu, které nasadil od začátku utkání. V klidu si došel pro první výhru v sérii. Pardubičtí se snažili se zápasem něco udělat, ale dnes se neprosadili.

Ve 48. minutě nejprve Petružálek a po něm Ručinský se ocitli před pardubickým brankářem, ale ani jeden svou šanci nevyužil, krátce po něm pálil nejzkušenější hráč Litvínova mimo.

Severočeši udrželi čisté konto a v závěru se navíc prosadili po nešťastném momentu pro červené. Střelu Jánského vyrazil Vejmelka nad sebe a kotouč si nešťastně do sítě srazil Michael Špaček.

Konec utkání sice Východočeši odehráli v početní výhodě, ale proti zodpovědně hrajícím domácím se neprosadili.

Radim Rulík (HC Verva Litvínov): „Vyšla nám první třetina a od toho se to odvíjelo. Výborně zachytali oba dva brankáři. Určitě to nebylo z naší strany úplně dokonalé, udělali jsme i chyby. Měli jsme jako trenéři ze začátku po té dvoutýdenní pauze obavy. Jsem rád, že jsme do toho v prvním zápase takto vstoupili.“

Miloš Říha starší (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Gratuluji domácím k zaslouženému vítězství. Začali jsme zápas neuvěřitelně bez nasazení, bojovnosti i bez taktiky, kterou jsme si určili. Z toho vyplynuly hned v prvním střídaní tři gólové šance domácích. Prohráli jsme tu třetinu zaslouženě 0:2 a mohlo to být i víc. Od druhé třetiny jsme v bojovnosti trošku přidali, ale Litvínov už byl rozjetý a byl hokejovější než my. Nemůžeme se dopouštět takových chyb, navíc byl Litvínov úspěšnější v přesilových hrách než my. My jsme v nich nesplnili, co jsme si řekli. Třetí třetina už se dohrávala, tam nás domácí přehrávali tou svou chytrostí a hokejovostí. Chtěli jsme vstřelit gól, nabádali jsme hráče, aby tam šli, ale splnila to jen čtvrtá pětka mladých. Je to 1:0 pro Litvínov, ale myslím si, že si to zase uvědomíme, spadneme dolů a na ledě začneme dělat hrubou hokejovou práci.“

Vzájemné zápasy 2014/2015
17.10.14 Litvínov – Dynamo Pardubice 2:4