31.1.2006

Pět gólů nestačilo, Pardubice prohrály na Spartě

Velké drama zažila holešovická T-Mobile Arena! Pardubice vedly ve druhé třetině 3:1, Sparta dokázala otočila stav na 6:4. I tak se ale musela strachovat o vítězství poté, co dvě a půl minuty před koncem snížil Petr Koukal. HC Moeller ale v přestřelce nedokázal útočný zápas vyrovnat, v poslední minutě, kdy Východočeši hráli vabank, rozhodl Jan Marek. Ani pět vstřelených branek nestačilo na bodový zisk, Pardubice si odváží z Prahy porážku 7:5.

Tipsport extraliga, 46. kolo, úterý 31.1.2006, T-Mobile Arena

7:5
1:1, 3:2, 3:2
Branky a nahrávky: 9:22 O. Kratěna, 29:56 J. Straka, 30:45 Stehlík (Netík), 33:12 Langhammer (Špaňhel, Dragoun), 41:28 Langhammer, 47:22 Chabada (Marek, Štrba), 59:37 Marek (J. Straka, Štrba) – 19:55 Mikeska (M. Hlinka, Kántor), 21:05 Čaloun (Sýkora, M. Hlinka), 28:18 M. Hlinka (Čaloun, Sýkora), 46:11 Rolínek (Blažek), 57:37 Koukal (Rolínek, Čaloun). Rozhodčí: Polák – Dřínovský, Klein. Vyloučení: 12:7, navíc Sýkora (Pardubice) 10 min. Využití: 1:4. V oslabení: 1:0. Diváci: 8331. Střely na branku: 37:42. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 5:3, 5:4, 6:4, 6:5, 7:5.
Sparta Praha: Bříza – Ptáček, Toman, Vykoukal, Jan Hanzlík, Tabaček, Černošek, Pilař, Stehlík – Štrba, Marek, Chabada – O. Kratěna, J. Hlinka, J. Straka – Špaňhel, Netík, Langhammer, od 33. navíc Dragoun. Trenéři: František Výborný a Marian Jelínek.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Čáslava, Linhart, Mudroch, Vágner, Kántor – Sýkora, Mikeska, M. Hlinka – Razingar, Blažek, Rolínek – Čaloun, Koukal, Kolář – Korhoň, Mrázek, Lubina. Trenéři: Vladimír Bezdíček a Petr Hemský.

Pardubice vyrovnaly v čase 19:55

Více než 8000 diváků v pražské T-Mobile Areně sledovalo velmi napínavý zápas od první minuty. Hře dominovaly útoky, publikum se bavilo skvělým hokejem obou mužstev.

První větší výhodu měla Sparta Praha díky přesilové hře po faulu Tomáše Rolinka. Defenzíva Moelleru ale náporu domácích vydržela. Pardubicím mohla pomoci výhoda poté, co na trestnou lavici putoval obránce Hanzlík, jenž hákoval pronikajícího Tomáše Rolínka do obrany Sparty.

Přesilovka se ale hostům vůbec nevyvedla. Pražané využili zaváhání bránící dvojice na modré čáře, Ondřej Kratěna vyjel za nahozeným a o mantinel odraženým pukem a střelou pod víko rozhýbal gólovou houpačku – 1:0.

V 16. minutě měl velikou šanci k vyrovnání obránce Snopek. Po pravé straně se prodral až před Břízu, oblafnul ho kličkou, ale sparťanský gólman stihnul v posledním momentu bruslí kotouč vyšťouchnout ven z poloodkryté branky.

Moeller se tak dočkal vyrovnání až pět vteřin před koncem. Předtím v rozmezí 64 vteřin byla dvakrát potrestána Sparta. Nejprve za hru v šesti v čase 18:16, potom za hákování Snopka zamířil na trestnou lavici Martin Chabada. Snaha Moelleru se vyplatila. Pět sekund před koncem prvního dějství se radoval z gólu Michal Mikeska, který zblízka překonal Petra Břízu – 1:1.

Dvoubrankové vedení Sparta smázla

Pardubice v úvodu první třetiny dohrávaly přesilovku a dokázaly ji využít. Na modré čáře tvrdě vypálil Petr Sýkora a Jan Čaloun jeho střelu tečoval do branky Sparty – 1:2.

Hra nabrala na obrátkách, oba týmy se předháněly v útočných manévrech. Ve 22. minutě se snažil překonat Jána Lašáka útočník Netík. Na opačné straně se po Koukalově přihrávce zjevil před brankou Sparty Michal Mikeska. Také on neuspěl.

Vstřelit branku se tak hostům povedlo až ve 29. minutě při přesilovce. Ti nejprve zcela vyšachovali čtveřici Sparty, která jen pozorovala gólovou přihrávku Jana Čalouna na Miroslava Hlinku mezi kruhy. Jeho rána se nemýlila – 1:3.

Odpověď Sparty byla ale velice důrazná. V čase 29:56 snížila díky Josefu Strakovi, který v akci dva na jednoho vstřelil gól na 2:3. O necelou minutu později vyrovnala po Stehlíkově prudké střele od modré čáry – 3:3.

Vyrovnaný stav ale netrval dlouho, ve 34. minutě domácí zcela otočili skóre poté, co Špaňhel přihrál Langhammerovi, jenž střelou z voleje otočil na 4:3.

Pardubice se nevzdaly. Krátce po čtvrtém inkasovaném gólu se až před branku prodral Jan Čaloun, jehož akce ale skončila pouze hákováním Milana Tomana. Další nebezpečné střely na Břízu z holí Pardubických mířily od Miroslava Hlinky, Roberta Kántora, Petra Čáslavy a Petra Koukala. Žádný z nich ale neuspěl.

Dramatický závěr vyrovnání nepřinesl

Do třetího dějství tak HC Moeller vstupoval za jednobrankové ztráty. Spartu ale nasměroval ke třem bodům Jakub Langhammer, jenž na počátku třetího dějství tvrdou střelou zvýšil na 5:3. Pardubičtí trenéři si po čtvrtém inkasovaném gólu v řadě vzali oddechový čas a střádali plány na zvrat.

Ten nabral konkrétnějších rozměrů ve 47. minutě poté, co se rychlé Rolínkovy ruce dostaly zpoza branky před ní a poslaly puk do sítě – 5:4.

Prakticky hned po snížení ale přišla vysoká hůl Jana Čalouna, kterou potrestala dorážka Martina Chabady z ostrého úhlu – 6:4.

Hostující mančaft v dalších momentech vrhnul všechny síly do útoku. V 56. minutě se ke tvrdé střele dostal Petr Čáslava, puk s obtížemi vyrazil Petr Bříza. V čase 57:37 ale zdramatizovala zápas souhra mezi Janem Čalounem, Tomášem Rolínkem a Petrem Koukalem, který dostal puk do poloodkryté branky po rychlých příhrách od spoluhráčů – 6:5.

Poslední minuty hrál HC Moeller zcela vabank ve snaze vyrovnat. To se nepovedlo. Naopak půl minuty před koncem dokončil jadrnou přestřelku Jan Marek, který zvýšil na konečných 7:5.

Pardubice nesehrály v Praze špatný zápas, snažily se a bojovaly, ale podruhé už nevyrovnaly, ani čtyři branky z přesilových her nestačily. V pátek tak v možná klíčovém duelu o play off přivítají v ČEZ Areně od 18.00 hodin Třinec.

Marian Jelínek (Sparta): „Bylo to nadprůměrné utkání, kterému moc nechybělo, aby mělo všechno. Zvraty, zranění i výborné publikum, které tady takhle dlouho nefandilo. Horší to bylo pro trenéry. Jedinou kaňkou je Kratěnovo zranění. Odvezli jej na neurologii, nevíme, jak je to vážné. Roli může sehrát i to, že měl předminulý zápas lehký otřes mozku.“
Petr Hemský (Pardubice): „Týmu nemáme moc co vytknout. Faktem je, že v poslední době dostáváme hodně gólů. Lašák není v optimální formě. V závěru jsme nebyli v takové situaci, abychom mohli odvolat gólmana.“