Tipsport extraliga ledního hokeje, ČF6, čtvrtek 11.3.2004, ČEZ Aréna Plzeň

3:1
0:0, 1:1, 2:0
Branky a nahrávky: 20:33. Vostřák (J. Straka), 46:58 M. Straka (Výborný, Vostřák), 59:49 Andrašovský (Paroulek) – 32:58 Lubina (Mikeska). Rozhodčí: Minář, Venglář – Guth, Rittich. Vyloučení: 4:8, navíc Dobrovolný (Plzeň) 5 minut a osobní trest do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 8211 (vyprodáno). Střely na branku: 40:30. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1. Stav série: 3:3.
Plzeň: Málek – Cartelli, Výborný, Dobrovolný, Jindřich, Krajíček – Paroulek, J. Straka, Andrašovský – Vostřák, M. Straka, Matějovský – Dvořák, Špaňhel, Kracík, od 44. navíc Šaffer. Trenéři: Miroslav Přerost a Jiří Kučera.
Dynamo Pardubice: Svoboda – M. Sýkora, Mudroch, Čáslava, Zábranský, Luža, Duben, Linhart, Pácal – Průcha, Dopita, Blažek – P. Sýkora, Divíšek, Pištek – Kudrna, Mikeska, Lubina – Razingar, Koukal, Procházka. Trenéři: Miloš Říha a Jiří Seidl.

Neutuchajícím elánem, bojovností a dvěma góly v početní převaze v pěti proti třem udolali plzeňští hokejisté na vlastním ledě i potřetí favorita z Pardubic, tentokrát 3:1. O postupujícím do semifinále rozhodne až závěrečný sedmý zápas. Hosté tak svůj první mečbol neproměnili, v rozhodujícím sobotním utkání však budou mít výhodu domácího ledu oni.

Oba týmy v úvodu zapomněly na vášně, které se rozpoutaly v závěru předchozího duelu v Pardubicích, a soustředily se výhradně na hokej. Domácí sice jen s pěti obránci, ale už s uzdraveným kapitánem celku Michalem Strakou, hned v úvodu nevyužili přesilovku poté, co pronikajícího Matějovského nedovoleně zastavil Zábranský. Pardubického gólmana Svobodu pak nepřekvapil ani o chvíli později z úhlu Špaňhel.

Čtyři řady hostí eliminovaly v podstatě bez vážnějších obtíží snahu plzeňských hráčů o trvalejší tlak, robustní zadáci téměř nepustili domácí tykadla do prostoru před Svobodou. Na druhé straně se tlačil do šance Stanislav Procházka, ale Málek stačil včas vytrčit levý beton, vyrážečkou vytěsnil Mudrochovu tvrdou střelu a nepřekvapil ho ani Procházkův bekhend.

V průběhu úvodního dějství odstoupil ze hry pardubický křídelník Blažek a již do hry nezasáhl. První důležitý moment nastal v závěru úvodní dvacetiminutovky, kdy Pardubičtí dvěma fauly nabídli domácím skoro minutu a půl trvající početní výhodu pět na tři. Ta se přehoupla i do prostřední části, v níž po pouhých 33 sekundách otevřel skóre nekompromisní dělovkou plzeňský Vostřák.

Vedoucí branka vlila domácím do žil další síly, ovšem vzápětí mohl jejich elán srazit zbytečný zákrok obránce Dobrovolného. Atakován Mikeskou oplácel, pardubického centra podrazil, a jak kolem ležícího Mikesky projížděl, ještě ho trefil kolenem do hlavy. Vyfasoval trest na pět minut a do konce utkání a plzeňská defenziva se smrskla jen na čtyři muže. Západočeši však i s útočníkem Matějovským, který občas musel defenzivě vypomoci, s vypětím všech sil odolali i ve třech přesilovce pěti pardubických hráčů, při níž Málek bravurně zlikvidoval dělovku Michala Sýkory.

Tlak pardubického vítěze základní části sílil. Procházka ve vyložené šanci ještě minul branku, ale o chvíli později ji obkroužil Mikeska, dezorientovaní domácí obránci neodpálili puk a zkušený Lubina zblízka vyrovnal.

Přibývalo tvrdých fyzických střetů a emoce se z publika přenášely i na led. Hosté se tlačili vpřed, ale několikrát také propadli ve středním pásmu, toho však plzeňští hráči nedokázali v přečíslení využít. Přesto mohli jít do kabin ke druhé pauze s náskokem. Výborným tečovaná střela však půl minuty před závěrem prostřední části hry jen zazvonila o tyčku Svobodovy branky.

Přesto se domácí dočkali. V závěrečném dějství znovu při početní převaze pět na tři poslal podruhé za Svobodova záda kotouč Michal Straka. Puk se mu sice odrazil od brusle, sudí Venglář se však po diskusi s videorozhodčím shodli, že v počínání plzeňského kapitána nebyl úmysl.

Pardubičtí vrhli všechny síly do útoku, ale obětaví domácí hokejisté za zády s Málkem už obrat nepřipustili. Naopak, neustále hrozili rychlými brejky a při zoufalé power play hostí zpečetil jedenáct vteřin vítězství střelou do opuštěné branky Andrašovský.

Miroslav Přerost (HC Lasselsberger Plzeň): „Porazit Pardubice s třinácti hráči, to už něco znamená. Všichni si sáhli na dno sil. Jindřich má nastřelenou ruku pukem a sám mohl sotva vystřelit, Matějovský dokonce musel zaskakovat v obraně. Nechali jsme na ledě úplně všechno.“

Jiří Seidl (HC Moeller Pardubice): „Chtěli jsme být více aktivní, ale dařilo se nám to částečně jen ve druhé třetině, jinak jsme nehráli to, co jsme si předsevzali. Po dvou zbytečných faulech do třech rozhodly plzeňské přesilovky, domácí nás ovšem třikrát porazili, protože byli lepší. I na rozhodující zápas se budeme připravovat stejně jako na každý jiný v play off.“