Tipsport extraliga ledního hokeje, 14. kolo, pátek 17.10.2003, Duhová aréna

Plzeň

4:1
2:1, 0:0, 2:0
Branky a nahrávky: 1:22 Kudrna (Mikeska, Pištek), 7:52 Kolář (Průcha, Janecký), 41:03 P. Sýkora (Divíšek, Mrázek), 45:43 Dopita (Lubina) – 12:41 Dvořák (Matějovský, Krátoška). Rozhodčí: Minář – Kostka, Český. Vyloučení: 6:6, navíc Mikeska (Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 1:0. Diváci: 9105. Střely na branku: 43:22. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1.
Dynamo Pardubice: Barek – M. Sýkora, Mudroch, Čáslava, Pácal, Novotný, Duben, Podhradský, Janecký – Razingar, Dopita, Lubina – P. Sýkora, Divíšek, Mrázek – Jaroslav Kudrna, Mikeska, Pištek – Kolář, Koukal, Průcha. Trenéři: Miloš Říha a Jiří Seidl.
Plzeň: Barta – Nedoma, Vobořil, Jiří Hanzlík, M. Výborný, Jindřich, Dobrovolný – Andrašovský, J. Straka, D. Pospíšil – Vostřák, Krátoška, Sedlák – Dvořák, Adamský, Matějovský – Bílek, Švík, Důras. Trenéři: Rostislav Čada a Miroslav Přerost.

Do 150. vzájemného ligového utkání Pardubic s Plzní nastoupili domácí bez útočníka Blažka, obránce Zábranského a také gólmana Adama Svobody, který laboruje s poraněným kolenem. Západočeši představili dva expardubické hráče Bartu a Pospíšila, a tím dostalo střetnutí zvláštní náboj. Odrazilo se to i na zaplněných tribunách, kde se tísnilo více než devět tisíc diváků.

Domácím, kteří prahnuli po odvetě za prohru 1:3 v prvním kole, vyšel úvod zápasu. Již ve 2. minutě otevřel skóre Kudrna a odstartoval tak mohutný nápor svého týmu. Ten korunoval druhým gólem Kolář při početní výhodě. Oba celky hrály v rychlém tempu a hosté postupně vyrovnávali hru. Pomohla jim k tomu také kontaktní branka z hole Dvořáka. Pardubičtí po gólu znejistěli a jejich hra již neměla takový říz jako v úvodu. V 16. minutě se tak musel vyznamenat domácí gólman Barek, který kryl tutovku Vostřáka.

Pardubickému týmu neseděla nečistá hra soupeře, kterou sudí často netrestal. Ve druhé třetině ovlivnilo výkon domácích také zbytečné vyloučení Mikesky, který oplácel předchozí zákrok soupeře, inkasoval trest na 10 minut a donutil domácí trenéry improvizovat při skládání třetího útoku.

Přesto si Pardubičtí udržovali mírnou převahu, když hosté jim znepříjemňovali život pouze důrazem. Ve 35. minutě byli přesto Plzeňští blízko vyrovnání, ale Barek se znovu blýskl a Vostřákovu šanci zneškodnil.

Západočechům ovšem nevyšel nástup do závěrečné třetiny. Už po jejích jednašedesáti vteřinách se pod víko Bartovy klece trefil Petr Sýkora. Pardubičtí dostali soupeře pod tlak a hostující brankář měl plné ruce práce. Ve 46. minutě se před ním objevil Dopita a s přehledem zužitkoval Lubinovu přihrávku ve svůj premiérový gól v Duhové aréně.

Exhibici domácích zbrzdilo v 50. minutě ještě dvojnásobné vyloučení, při kterém hosté měli 92 vteřin na zkorigování výsledku. Pardubičtí se ale ubránili a soupeře prakticky nepustili k přímému ohrožení Barkovy branky.

Jiří Seidl (HC Pardubice): „Začátek utkání nám vyšel nad očekávání. Počítali jsme s úporným bráněním soupeře. Potom nás rozhodilo vylučování a soupeři jsme tak dovolili vyrovnat hru. Ke svému hernímu projevu jsme se vrátili ve třetí třetině a rozhodli o vítězství. Barek si se svou letošní extraligovou premiérou poradil. Uvidíme zítra na tréninku, ale myslím si, že bude–li stav Adama Svobody takový jako dnes, mohl by v neděli nastoupit.“

Rostislav Čada (HC Lasselsberger Plzeň): „Náš nevydařený vstup do utkání ovlivnil průběh celé první třetiny. Pak jsme vyrovnali hru, vytvořili si i šance, ale nerozhodností jsme se připravili o jejich úspěšnou realizaci. Ve třetí třetině se opakovaly chyby z úvodu střetnutí a po čtvrtém gólu bylo rozhodnuto.“