5.12.2012
David Záruba

Pardubice poprvé s nulou. Chomutovu nadělily„bůra“

PARDUBICE — Velmi povedené utkání sehráli pardubičtí hokejisté, kteří na svém ledě porazili Chomutov. Nováček při prvním vzájemném střetnutí v ČEZ Areně loupil, tentokrát však neměl šanci. Východočeši svého soupeře zničili zejména v přesilovkách, když využili hned čtyři. Pod jasnou výhru se hattrickem podepsal David Krejčí, Martin Růžička vychytal první nulu v sezoně.

Tipsport extraliga, 28. kolo, středa 5.12.2012, ČEZ Arena Pardubice

Piráti Chomutov

5:0
1:0, 2:0, 2:0
Branky a nahrávky: 11:23 Kindl (Bartek, Benák; 5/4), 30:12 Buchtele (Ďaloga; 5/5), 31:52 Krejčí (Benák, Kindl; 5/4), 53:31 Krejčí (Hemský; 5/3), 57:44 Krejčí (Bartek, Benák; 5/4). Rozhodčí: Hribik, Šír – Bláha, Kostka. Vyloučení: 8:12 (2:2, 4:6, 2:4), navíc Frolík (Chomutov) 10 minut osobní trest. Využití: 5:0. Diváci: 6143. Střely na branku: 36:30 (9:13, 15:10, 12:7). Průběh utkání: 4:0. Nejlepší hráči: Martin Růžička – Michael Frolík.
Dynamo Pardubice: Růžička – Kindl, Ďaloga, Kočí, Benák, Píša, Gawryletz, Drtina – Hemský, Krejčí, Somík – Bartek, Nosek, Starý – Radil, Kousal, Buchtele – Semorád, Nahodil, Zohorna – Cetkovský. Trenéři: Mojmír Trličík a Ladislav Lubina.
Piráti Chomutov: Kostúr (31:52 Řehoř) – Palin, Pulpán, Rýgl, Jurčina, Pavlas, Mrázek, Bartejs – Frolík, Kraft, Hřebejk – Hruška, Zálešák, Treille – Seman, Sikora, Hromas – Lušňák, Szakal, Procházka – Důras. Trenér: Mikuláš Antoník.

Podruhé v sezoně přivítali pardubičtí hokejisté na svém ledě Chomutov. V prvním vzájemném souboji se radoval Chomutov, který lépe zvládnul nájezdy. Do branky Východočechů se postavil od první minuty Martin Růžička, který chytal poslední třetinu při nepovedeném utkání v Třinci.

Pardubice otevřely skóre v přesilovce, premiérově se trefil Jakub Kindl

Domácí do důležitého utkání, před kterým oba týmy dělily v tabulce pouze dva body, vstoupili s ofenzivními choutkami a hned v prvním střídání měl obrovskou šanci Somík. Po akci dua Krejčí – Hemský však pardubický kapitán potřeboval držet hokejku na druhou stranu, takhle zakončil jen vedle Kostúrovy svatyně.

Chomutov se z úvodního náporu soupeře vymanil díky přesilovce po faulu Radila, ale vážnější šanci si nepřipravil. Naopak, po akci Krejčího měl velkou šanci Semorád, avšak nedokázal přehodit Kostúrův beton.

V půlce první části dostali po faulu Treilleho přesilovku i Pardubice a skóre se poprvě měnilo. Benák podržel kotouč na modré čáře a poté jej předložil k palbě připravenému Jakubu Kindlovi, který bombou mimo dosah chomutovského brankáře vstřelil svůj první extraligový gól – 1:0. Kotouč na památku mu vyhandloval od čárového rozhodčího druhý asistující Bartek.

Po Ďalogově faulu hrál Chomutov další přesilovku a vedl si o něco lépe než v té první. Od modré čáry pálil Palin, na brankovišti dělal zle Kraft, avšak Růžička odolal. Nepřišel si na něj ani Hruška, který zkoušel štěstí z ostrého úhlu. I tak Piráti předvedli svojí zatím nejpovedenější část zápasu.

V závěru třetiny mohl na rozdíl dvou branek zvýšit Hemský, který prolétl před Kostúra a následně obkroužil jeho klec, ale kotouč do ní nedostal. Skórovat se nepodařilo ani dojíždějícímu Ďalogovi, který k tomu chtěl využít svých bruslí – stav 1:0 vydržel do přestávky.

Domácí neproměnili přesilovku pět na tři, přesto navýšili vedení. Třikrát zvonila tyč

Sedm vteřin po úvodním vhazování ve druhé části hákoval Kraft Hemského a Pardubice měly před sebou půlminutovou přesilovku 5 na 3. Zhodnotit ji se chtěl sám faulovaný, avšak ze dvou metrů trefil pouze tyč. Branková konstrukce zvonila ještě dvakrát. V největší šanci Pirátů ji napálilk Seman a o několik minut později zastavila konstrukce i ránu Barteka.

Nadějně vypadal i výpad tří chomutovských hráčů proti jednomu soupeři při hře 4 na 4, ale Sikora celou situaci zazdil přihrávkou na brusle svého spoluhráče. A Piráti byli za lehkovážnost potrestáni. Ďalogovo tečované nahození vyrazil Kostúr jen za sebe, kde si puk jako první našel Jan Buchtele a doklepl jej do sítě – 2:0.

Ani ne za dvě minuty domácí svůj náskok navýšili. Při přesilovce nahodil Benák kotouč před branku, kde jej jemně mimo dosah chomutovského brankáře tečoval David Krejčí – 3:0. Ihned po gólu se Kostúr vydal na střídačku a místo v brance zaujal Milan Řehoř.

Chomutovští mohli s výsledkem udělat ve dvou po sobě jdoucích přesilovkách. Soustavný tlak Pirátů však vyústil pouze v jedinou nebezpečnou střelu Jurčiny, kterou Růžička zkrotil betonem.

Krejčí dokonal hattrick, Martin Růžička vychytal první nulu v sezoně

Průběh zápasu poznamenal vysoký počet vyloučených hráčů na obou stranách. Pardubice na začátku třetí třetiny dohrávaly svou výhodu, avšak bez úspěchu. O moc lépe si nevedl ani soupeř, jenž mohl potrestat faul Benáka. Jen co pardubický bek skočil na led, fauloval Sikora a výhodu hráli Východočeši, branku Řehoře však nijak vážně neohrozili.

Dobrou šanci měl až při rovnoměrném stavu Bartek, který se tlačil před svého strážce a poté zakončoval, kotouč ani nadvakrát za Řehoře neprotlačil. Pardubičtí se i nadále zdržovali daleko od Růžičky a nepouštěli chomutovské hráče ani k náznaku šance, která by je mohla dostat zpátky do hry. Naopak skóre mohl navýšit Starý, ale zblízka netrefil.

Domácím hrálo vše do karet. Sedm a půl minut před koncem třetí třetiny navíc po faulech Hromase a Zálešáka mohli hrát více než minutovou přesilovku 5 na 3. Nestihli ji celou, neboť dlouhé obléhání Řehořovy branky ukončil prudkou ranou z pozice obránce David Krejčí – 4:0.

Pardubický útočník dokonal svůj hattrick v 58. minutě, kdy potrestal faul Frolíka na Noska, za který forvard Chomutova obdržel osobní desetiminutový trest za úder do oblasti hlavy a krku. David Krejčí si všiml opuštěného puku v brankovišti a lehkým šťouchem uzavřel zápas – 5:0.

Mojmír Trličík (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Vyhráli jsme zaslouženě. Lépe jsme bruslili a vynutili si fauly. Měli jsme také vysokou produktivitu v přesilovkách. Čtyři góly, to je určitě skvělá bilance a udělala ten zápas.“

Stanislav Mikšovic (Piráti Chomutov): „Těžko se mi tento zápas hodnotí, protože jsme hráli důstojně pouze první třetinu. Potom jsme neplnili pokyny, které jsme si řekli. Věděli jsme, že Pardubice mají silné přesilovky, přesto jsme hráli velkou část zápasu v oslabení, a to se nám nevyplatilo. Soupeř ukázal, jak je v přesilovkách silný.“