8.3.2011

Zlín padl i počtvrté. Pardubice slaví doma postup do semifinále!

PARDUBICE — Aplaus vestoje! Hokejisté HC Eaton Pardubice vyhráli i čtvrtý duel čtvrtfinále se Zlínem a postoupili jako první do semifinále! Východočeši šli za výhrou koncentrovaně, definitivně o ní rozhodli v poslední třetině.

Tipsport extraliga, ČF4, úterý 8.3.2011, ČEZ Arena Pardubice

6:2
1:1, 2:1, 3:0
Branky a nahrávky: 19:32 Kolář II (Starý), 20:28 Koukal (Kolář I), 34:32 Somík (Zohorna), 54:29 Koukal (Starý), 56:32 Jillson, 58:53 Rákos (Buchtele) – 15:14 Finsterle (Balán, Köhler), 26:30 Balaštík (Galvas, Rachůnek). Rozhodčí: Hodek, Hradil – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 10 080. Střely na branku: 35:29. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 6:2. Nejlepší hráči: Martin Růžička – Stanislav Balán. Konečný stav série: 4:0.
Dynamo Pardubice: Růžička – Nakládal, Kaberle, Píša, Kočí, Jillson, Mezei, Kolář II, Drtina – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Zohorna, Somík – Kůrka, Špirko, Rákos – Pineault, Kousal, Buchtele. Trenéři: Josef Jandač a Pavel Hynek.
Berani Zlín: Duba – Hamrlík, Linhart, Švrček, Galvas, Malínský, Řezníček, Matějíček, Lučka – Balaštík, Leška, Rachůnek – Důras, Sýkora, Köhler – Finsterle, Balán, Sivák – Holík, Roman Vlach, Ondráček. Trenéři: Zdeněk Venera a Rostislav Vlach.

Oproti včerejším sestavám se lehce změnila ta domácí. Vrátili se do ni Rastislav Špirko s Robertem Kousalem, naopak mimo soupisku Eatonu pro čtvrtý zápas zůstali Lukášové Radil a Nahodil. Oba soupeře opět přivítala téměř vyprodaná ČEZ Arena.

Zlín poprvé v sérii otevřel skóre

Zatímco ve včerejším duelu domácí hokejisté svého soupeře v první třetině válcovali, dnes sledovala naplněná ČEZ Arena v úvodním dějství oboustranně vyrovnaný souboj. Zápasu pomohly do tempa přesilovky na obou stranách, hosté však neztrestali Kočího hákování, předtím Pardubice nezužitkovaly početní výhodu po Vlachově podražení Kousala.

Vstup do utkání byl opatrný, Pardubice nehrály tak aktivně jako v pondělí, Zlín se do velkých akcí rovněž nepouštěl. První vážnější střeleckou příležitost měli hosté až ve 14. minutě, Roman Vlach si najel do střely, tu ale betonem vychytal gólman Růžička.

Ten se zaskvěl po další akci Valachů, o minutku později jej po Sýkorově pasu prověřil Michal Důras. Zlínský forvard si stejně jako jeho předchůdce vylámal zuby na Růžičkově betonu.

To neplatilo o další šanci hostí. Ti ve druhé polovině první třetiny převzali iniciativu a zaslouženě vstřelili poprvé v sérii úvodní gól. Lukáš Finsterle si najel mezi kruhy a trefil se přesně mezi beton a vyrážečku Martina Růžičky – 0:1.

Pardubice pak vrhly všechny svoje síly do útoku a jejich snaha byla odměněna vyrovnáním. Osmadvacet sekund před koncem úvodní dvacetiminutovky se v předbrankovém prostoru střelou pod víko prosadil útočník Jan Kolář – 1:1.

Pardubice dvakrát utekly na rozdíl jedné branky

Nástup do druhé části hry se pardubickým hokejistům povedl skvěle. Už po osmadvaceti sekundách si před branku najel Petr Koukal. Pardubický kapitán poslal Eaton do vedení, hala burácela nadšením – 2:1.

Zlínu pomohla k vyrovnání přesilovka. Za hákování byl vyloučen obránce Kolář, celek PSG početní výhodu využil za dvaadvacet sekund. Galvasovu střelu obratně z prostoru mezi kruhy tečoval Jaroslav Balaštík. Gólman Růžička nemohl stihnout zareagovat – 2:2.

Vyrovnávající branka Valachy nakopla, ti se na chvíli nastěhovali do pásma domácích, odkud bušili na pardubické postavení. To ale střežil pozorný Martin Růžička. Ve 30. minutě ale i on přihlížel, jak Tomáš Sýkora v obří šanci míjí jeho klec.

Pardubicím pak přišla vhod přesilovka po Rachůnkově podražení Kočího. Eaton strávil takřka celou početní výhodu v pásmu soupeře, ale gólově neudeřil. I tak se ale vymanil z dočasného sevření bojovného protivníka.

Ten dostal krutou ránu v čase 34:32. Radovan Somík si nabruslil do pásma, švihem vystřelil a hbitý puk zpoza zlínského beka zaplul přímo k tyči do sítě – 3:2. V závěru prostřední třetiny se vylučovalo na obou stranách, větší šanci ale plná hala neviděla.

Petr Koukal trefil přesně a hala se otřásala

Východočeši mohli útočit po Sýkorově vysoké holi, která zastavila pardubický brejk, ale přesilovku nesehráli ideálně. Zlín se docela v pohodě ubránil. Nebezpečno bylo před jižní tribunou ve 48. minutě, kdy v rozmezí pár sekund dvakrát nebezpečně zakončoval Robert Kousal.

Východočeši šli trpělivě za čtvrtou výhrou v sérii. V 53. minutě byl za podražení vyloučen Martin Hamrlík a Pardubice přesilovku využily. Petr Koukal svým druhým gólem v utkání posunul Pardubice blíže postupu. Kapitán Eatonu se nemohl z kruhu trefit přesněji – 4:2.

Pardubická ČEZ Arena se změnila v horoucí peklo plné pokřiků a mexických vln, které ještě více podpořila trefa Jeffa Jillsona. Zlín hrál bez brankáře, ale ne dlouho, protože americký bek si najel do přesného zakončení – 5:2.

Na poslední dvě minuty desetitisícová horda povstala a skandovaným pokřikem „Dynamo“ dovedla hokejisty HC Eaton Pardubice do semifinále. Když Daniel Rákos v oslabení v čase 58:53 zvýšil na 6:2, nebylo slyšet ani vlastního slova.

Josef Jandač (HC Eaton Pardubice): „Bylo dneska důležité, že jsme dokázali na konci první třetiny vyrovnat na 1:1 a potom jsme měli dobrý vstup do druhé třetiny. Za stavu 2:2 jsme byli nedůslední, soupeř nás přečísloval a měli jsme velké štěstí, že soupeř šanci, kterou jsme mu darovali, neproměnil. Vítězný gól Radovana Somíka pro nás přišel v pravou dobu, protože jsme v této fázi utkání nehráli dobře a soupeř byl lepší. To v utkání rozhodlo. Celkově v sérii, byť je to 4:0, tak to nebylo zdaleka tak jasné na ledě. Zápasy byly strašně vyrovnané a těžké. Byly pro nás důležité zápasy venku, že jsme je zvládli a to byl základ.“

Zdeněk Venera (PSG Zlín): „Výsledek 0:4 v sérii je pro nás krutý a vypadá to jednoznačně, ale myslím si, že jednotlivé zápasy tak jednoznačné zdaleka nebyly. Pokud pominu to, že dneska od toho stavu 2:3, kdy už bylo vidět, že asi na zvrat nemáme sílu a utekl nám trošku závěr, tak zápasy byly vyrovnané. První v prodloužení, druhý de facto o gól, protože další byl do prázdné brány, třetí na nájezdy. Alespoň některý jsme si zasloužili vyhrát, aby výsledek nebyl tak krutý. Bohužel musím říct, že Pardubice v každém zápase byť o kousek, tak byly lepší. My jsme nedokázali zužitkovat šance, které jsme si vytvořili ve fázích zápasu, kdy jsme hráli dobře a byli aktivní. Gólů jsme vyprodukovali strašně málo. Pardubice postoupily zaslouženě.“