5.4.2005
Vladimír Gregor

Zlín na rychlý obrat nenašel odpověď

Famózní vstup do finálové série mají za sebou pardubičtí hokejisté, kteří ve svém prvním vystoupení na zlínském ledě nedali domácímu sboru naději a s přehledem dovedli zápas do vítězného konce. Série bude pokračovat zítra svým druhým dílem, opět na stadiónu Luďka Čajky.

Tipsport extraliga, F1, úterý 5.4.2005, Zimní stadion Luďka Čajky

2:4
1:3, 0:1, 1:0
Branky a nahrávky: 0:35 Erat (Balaštík), 54:49 Blaťák (M. Čech) – 2:45 Čáslava (Blažek), 8:32 Rozsíval (Hemský), 16:29 Hemský (Průcha), 27:12 Hemský (Divíšek). Rozhodčí: Rejthar, Šindler – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:1. Diváci: 6173. Střely na branku: 42:27. Průběh utkání: 1:0, 1:4, 2:4. Stav série: 0:1.
Berani Zlín: Murín (27:12 Altrichter) – M. Hamrlík, Blaťák, Tesařík, R. Hamrlík, Nosek, Zubíček, Vosátko, Galvas – Okál, Čajánek, Veselý – Balaštík, Mokrejš, M. Erat – Barinka, Kristek, Kováčik – Jenáček, M. Čech, Záhorovský. Trenéři: Ernest Bokroš a Jaroslav Stuchlík.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Čáslava, Novotný, Havíř, M. Rozsíval, Linhart, Mudroch – P. Sýkora, Dopita, Blažek – Hejduk, Divíšek, Bulis – Hemský, Koukal, Průcha – Tvrdík, Rolínek, Korhoň. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.

Tomu se říká obrat!

Stále ještě bez Mikesky, laborujícího s bolavými zády, nastoupili pardubičtí hokejisté k prvnímu finálovému duelu na stadióně Luďka Čajky ve Zlíně. Zápas začal velkým šokem pro hostující hráče, když Dopita nedokázal vyhodit puk z obranné třetiny a Erat trestal prudkým švihem z hranice pravého kruhu – 1:0.

Pardubice měly příležitost rychle vyrovnat při vyloučení Kováčika a stačila jim jedna povedená akce. Blažek našel zpoza branky Čáslavu najetého mezi kruhy a Murín byl bez šance – 1:1.

Zlín se snažil o rychlou odpověď, velké šance měli Čajánek a po něm ještě Veselý v přesilové hře, ale prve jmenovaný těsně minul břevno a druhý hráč Zlína nestačil zvednout z bekhendu kotouč dostatečně vysoko. Východočeši byli v úvodu utkání mnohem efektivnější. Po rychlé souhře ve středním pásmu pálil od pravého mantinelu Rozsíval a jeho rána zapadla přesně ke vzdálenější tyči zlínské branky – 1:2.

Starosti domácího celku mohl chytrou ranou zpoza hráče ještě navýšit Průcha, ale nereagujícího Murína zasáhl kotouč pouze do ramene. Stejný hráč se na konci čtrnácté minuty prodral do rychlého úniku, dostal se až před zlínskou branku, ale jeho střelu Murín vyrazil a dorážejícímu Hemskému chyběla trocha štěstí.

V polovině 17. minuty už bylo ale vše jinak. Průcha vystihl chybnou rozehrávku Zlína, poslal kotouč zapomenutému Hemskému, který si vybruslil před Murína a nadvakrát jej dokázal překonat – 1:3.

V samém závěru si Zlín vynutil tlak v útočném pásmu, ale pokusy Martina Hamrlíka ani Balaštíka do sítě nepropadly.

Koncert Pardubic pokračoval

Také v úvodu druhé třetiny se hrálo více před Murínem, což kvitovali hlasitým povzbuzováním zejména pardubičtí fanoušci, kteří přicestovali podpořit svůj tým a přesilu zlínských fanoušků jednoznačně překřičeli. Na šance se nečekalo dlouho. Na střelu Veselého z otočky odpověděl nebezpečnou ranou z pravého kruhu Snopek.

Vzápětí se do úniku dral Bulis, Erat ho zezadu zahákoval a zaslouženě odešel na trestnou lavici. Zlín se sice úspěšně ubránil, ale tlak pardubického celku pokračoval a nakonec skončil i další brankou v Murínově síti. Hemský dlouhou kličkou a střelou do prázdné klece dokonce vyhnal zlínskou oporu na střídačku a jeho místo musel zaujmout náhradník Altrichter – 1:4.

Zlín dostal šanci po souboji Korhoně s Okálem, na jehož hereckou vložku se nechal nachytat sudí Šindler a dal domácím výhodu druhé přesilové hry. Domácí se nedostali prakticky ani na dostřel Lašákově svatyni, ale hned po skončení Korhoňova trestu fauloval Snopek a Pardubice šly znovu do čtyř. Frustrovaný Zlín však znovu příliš nebezpečný nebyl.

Rozmnožit úrodu pardubických branek mohl Dopita, jehož chytrou žabkou vyslal do úniku po pravé straně Blažek, ovšem pardubický kapitán namířil svůj pokus pouze doprostřed Altrichtrova hájemství. Při vyloučení Čecha se navíc hráči Hamé dostali pod neuvěřitelný tlak Divíškovy formace a pátá branka visela doslova na vlásku.

Blaťák stihl pouze snížit

Zlínští trenéři se pokusili ve třetí třetině o zázrak stažením hry pouze na tři formace, ale ani tento tah se nakonec neukázal být úspěšným. Pozorná pardubická obrana domácí do vyložených příležitostí nepouštěla, a tak gólman Lašák sbíral zákroky povětšinou po střelách ze střední vzdálenosti. Po další individuální akci Hemského nebyl dalek branky Koukal, ale kotouč nakonec ve skrumáži v brankovišti našla Altrichtrova lapačka.

Blízko snížení byli zlínští po teči Veselého z bezprostřední blízkosti, ale ani on slovenskou oporu Pardubic nepřekonal. S přibývajícími minutami bylo na hráčích obou celků znát, že v hlavách už pomalu začínají myslet na zítřejší utkání. Z lehkého snu vytrhla aktéry zápasu až dělová rána Mokrejše bez přípravy, která pořádně štípla Lašáka do ramene.

Na sklonku dvanácté minuty třetí třetiny se pokusil vyprovokovat Čajánek potyčku s Korhoněm a oba borci inkasovali zdvojené menší tresty. Zmrzlé zlínské hráče probudil povedeným průnikem obránce Blaťák, který se vřítil do útočné třetiny Pardubic, dlouhou kličkou si roztáhl i Lašáka a pohodlně zavěsil – 2:4.

Zlínští hodně ožili a dvě minuty před koncem se pokusili o power play bez brankáře. Pardubice sice do prázdné branky skóre nezpečetily, ale i tak další snížení Zlínu nepovolily a v sérii hrané na čtyři vítězné zápasy se ujaly zaslouženě vedení.

Jaroslav Stuchlík (HC Hamé Zlín): „Určující pro celý vývoj zápasu byla první třetina. Nedokázali jsme rychlé vedení 1:0 udržet a pustili jsme soupeře hrubými chybami do vedení. Náš brankář Murín si prakticky poprvé sáhl na puk za stavu 1:2. Pardubice umí kontrolovat hru, pokud jsou ve vedení. Střel na branku jsme měli hodně, posledních pět minut jsme se snažili zápas zdramatizovat, ale náš gól na 2:4 přišel pozdě.“

Jiří Šejba (HC Moeller Pardubice): „Kromě první střídání, kdy jsme udělali malinkou chybičku, kterou Zlín rychle využil, se dá říct, že naše vítězství přinesla zodpovědná práce. Hráči poznali, kdy je potřeba jít dopředu a kdy zůstat vzadu. Donutili jsme soupeře k chybám, které jsme využili. V závěru jsme měli soupeři dovolili zvednout hlavu, dělali nám problémy, ale zápas jsme celkově zvládli dobře.“