2.11.2011

Zlín kousal jen chvíli, pak jej Pardubice šmikly gólovým půltuctem

PARDUBICE — Takhle by to šlo! Hokejisté Pardubic sehráli velmi povedené domácí utkání, nepříjemný Zlín porazili v 18. extraligovém kole vysoko 6:1. Východočeši sice prohrávali o jednu branku, ale gólovým tajfunem ve druhé třetině zcela otočili zápas a i díky dvěma brankám útočníka Jan Koláře jej ovládli.

Tipsport extraliga, 18. kolo, středa 2.11.2011, ČEZ Arena Pardubice

6:1
0:1, 4:0, 2:0
Branky a nahrávky: 26:21 Nahodil (Radil), 30:37 Kolář I (Koukal, Sičák), 34:48 Sim (Nosek, Borer), 39:14 Buchtele (Kolář II, Brendl), 50:22 Kolář I (Starý, Koukal), 56:49 Kousal (Buchtele) – 16:53 Vlach (Tesařík, Galvas). Rozhodčí: Polák, Smitka – Lederer, Gebauer. Vyloučení: 6:10, navíc Buchtele (Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 1:1. Diváci: 7120. Střely na branku: 31:19. Průběh utkání: 0:1, 5:1. Nejlepší hráči: Jan Kolář I – Roman Vlach.
Dynamo Pardubice: Růžička – Sičák, Kolář II, Píša, Kočí, Benák, Borer, Drtina – Kolář I, Koukal, Starý – Brendl, Kousal, Buchtele – Sim, Elkins, Nosek – Rákos, Radil, Nahodil. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
Berani Zlín: Horčička – Hamrlík, Linhart, Matějíček, Galvas, Řezníček, Tesařík, Zámorský, Valenta – Ondráček, Leška, Köhler – Holík, Roman Vlach, Čajánek – Důras, Sýkora, Veselý – Kubiš, Honejsek, Čech. Trenéři: Rostislav Vlach a Josef Turek.

Pardubice nastoupily ke středeční dohrávce s novou útočnou akvizicí. Nejlepší střelec Kontinentální hokejové ligy v sezoně 2008/2009 vyztužil druhý útok domácích.

Zlín vyčkával a udeřil z přesilovky

Pardubice plánovaly důrazný nástup, to se jim povedlo napůl. Východočeši v celé úvodní minutě zatlačili Zlín do jeho obrany, nebezpečné šance měli Jan Starý a Petr Koukal. Oba ale neuspěli.

Domácí pak zabrzdilo přísné vyloučení Aleše Píši v 6. minutě, to však hosté nepotrestali. V tomto oslabení měli největší šanci hráči v červeném, do úniku dvou proti jednomu ujeli Corey Elkins a Jonathan Sim, druhý jmenovaný sice dosáhl na prudký a přesný pas, nicméně ho poslal těsně vedle Horčičkovy branky.

Pardubice měly v další fázi hry častěji puk na hokejkách, ale zlínskou obranu nepřelstili. Její šéf Martin Hamrlík pak poslal do samostatného úniku Antonína Honejska. Zlínský útočník rozhýbal brankáře Růžičku, ten jej ale vychytal lapačkou.

Co nevyšlo Honejskovi, to se povedlo Romanu Vlachovi v přesilové hře po vyloučení Lukáše Nahodila za faul loktem. Syn hlavního trenéra Zlína obratně tečoval Tesaříkovu střelu od modré přesně nad vyrážečku Martina Růžičky – 0:1.

Pardubice se snažily záhy odpovědět, v závěru úvodní dvacetiminutovky zatlačily soupeře, výsledkem však byla pouze početní převaha po Holíkově podražení.

Čtyřgólový uragán poslal Pardubice do sedla

Co se Východočechům nevedlo v první třetině, to napravili v té další. Sice nevyužili přesilovku v úvodu, ale i tak rozhodli zápas ve svůj prospěch. Nejprve však sledovali, jak Petr Leška v samostatném úniku nezvýšil na dvoubrankový rozdíl, ve 21. minutě jej v oslabení vychytal Růžičkův beton.

A pak to přišlo! O čtyři minuty později zahrozil domácí kanonýr Starý, ten však bekhendem trefil pouze tyčku zlínské branky. Pardubice přitlačily na pilu, tím roztleskaly arénu a vývoj zápasu se začal svižně otáčet.

Ve 27. minutě Lukáš Radil našel před brankou svého jmenovce Nahodila, ten si s pukem poradil v bezprostřední blízkosti před Horčičkou a procpal ho do sítě – 1:1. Další útoky na zlínskou obranu na sebe nenechaly dlouho čekat. Brankář Horčička musel řešit střely útočníků Koláře a Koukala, sympatickým sólem se v polovině zápasu prezentoval Václav Benák.

Vedení na pardubickou stranu strhla jedovatá střela útočníka Jana Koláře, ten si najel za modrou čáru a puk přes beka poslal na Horčičkovu vyrážečku – 2:1. Pardubicím pak mohla pomoci přesilovka po Tesaříkově hákování, ale nestalo se.

Východočeši se prosadili na to v řádném počtu hráčů, ve 35. minutě kroužil na modré čáře Tomáš Nosek, kotouč nasměroval najetému Jonathanu Simovi a ten si s ním poradil jako správný mazák: poslal je pod horní tyčku – 3:1.

Ještě veseleji bylo v pardubické ČEZ Areně po Buchtelově trefě chvíli před druhou sirénou. Pardubice hrály v početní převaze po Řezníčkově sekání, pardubický mladík se správně namontoval do předbrankového postavení, odkud dorazil střelu obránce Koláře – 4:1.

Pardubice odehrály nejpovedenější domácí třetinu proti Zlínu za posledních jedenadvacet let! Naposledy v sezoně 1990/1991 dokázali Valachům odskočit o čtyři góly za dvacet minut. Tehdy to bylo však v závěrečném dějství…

Pardubice si závěr mohly užít

Hokejisté Pardubic neponechali ve třetí třetině nic náhodě a zápas v klidu dovedli do vítězného konce. Hosté, kteří se v poslední době střelecky trápí, se neprosadili. Valaši se v závěrečné dvacetiminutovce ani nedostali do vážnější šance.

Málem pěstní souboj po vzájemné rozmíšce svedli Jan Buchtele a Tomáš Linhart, kteří do velkého hokeje nakoukli v Pardubicích. Výsledkem jejich sporu, kdy zlínský bek napadl pardubického mladíka v rohu, byla pardubická přesilovka, tu však Východočeši nevyužili.

Naopak pardubické vedení navýšil v 51. minutě Jan Kolář. Útočník v červeném dresu využil rychlé přečíslení, Jan Starý mu nahrál do druhé vlny a hráč s číslem 48 se neomylně trefil k tyči – 5:1.

Další gól do zlínské klece mohla přinést přesilovka po Köhlerově trestu za krosček. Tuhle početní výhodu sice domácí hokejisté nevyužili, ale i tak se radovali. Robert Kousal totiž v čase 56:49 vstřelil svůj třetí gól ve třetím zápase v řadě. Pardubický mladík si najel na přihrávku Jana Buchteleho a puk ostrou ranou poslal do sítě – 6:1.

Pardubičtí hokejisté porazili Zlín doma o pět branek, to se jim povedlo naposledy v sezoně 1994/1995, tehdy triumfovali 8:3.

Pavel Hynek (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Důležité bylo, že jsme zachovali chladnou hlavu po inkasovaném gólu a ve druhé třetině jsme byli aktivní a vyrovnali jsme. Velmi důležitý byl Kolářův gól přes obránce soupeře. Jsem rád, že jsme konečně doma vstřelili víc než dva tři góly, což je taková naše norma.“

Josef Turek (PSG Zlín): „První třetina se nám vcelku vydařila a mysleli jsme si, že to půjde samo. Ve druhé třetině jsme malinko ustoupili od systému, který jsme praktikovali, a Pardubice srovnaly stav. Zlomový byl gól Koláře. Na rozjeté Pardubice se pak těžko hraje, měly tlak. Už několik zápasů nás trápí to, že dáváme málo gólů. Na jeden vstřelený nemůžeme vyhrát.“