29.1.2008
Michal Vilím, Jan Hrabal

Zápas se Zlínem o naději Pardubice prohrály, naděje je mizivá

PARDUBICE — Možná až příliš krutě 1:5 prohráli hokejisté HC Moeller Pardubice v dnešní dohrávce 8. kola extraligy se Zlínem. Ten se předvedl jako mužstvo, kterému se na Východočechy velmi daří. Moeller promarnil řadu šancí v první třetině, v ní naopak skórovali hosté. Ti o své výhře rozhodli v prostředním dějství, které vyhráli 3:0. O alespoň čestný úspěch pro Moeller se postaral Michal Tvrdík. Východočeši si řádně zkomplikovali postup do předkola play off. Šance je už velmi malá.

O2 extraliga, 8. kolo, úterý 29.1.2008, ČEZ Arena Pardubice

1:5
0:1, 0:3, 1:1
Branky a nahrávky: 51:50 Tvrdík (Cetkovský) – 5:55 Balaštík (Galvas), 34:35 Balaštík (Okál), 36:59 Vosátko (M. Čech), 39:03 F. Čech (M. Čech), 57:09 Andrašovský (Okál). Rozhodčí: Minář – Hejduk, Rittich. Vyloučení: 7:8. Využití: 0:1. Diváci: 8763. Střely na branku: 46:36. Průběh utkání: 0:4, 1:4, 1:5.
Dynamo Pardubice: Lašák (40:00 Hylák) – Snopek, Linhart, J. Nakládal, Havíř, Šeda, Kolář II – Sýkora, Rolinek, Hlinka (40:00 Semorád) – Tvrdík, Pucher, Somík (40:00 Bláha) – Kolář I, Koukal, Starý (40:00 Zohorna) – Cetkovský, Zohorna, Bláha. Trenéři: Jiří Šejba a Ladislav Lubina.
Berani Zlín: Murín (40:00 J. Čech) – Vosátko, Lučka, Galvas, Hamrlík, Klouček, Ďurák, Nosek – Kubiš, Balán, Rachůnek – Balaštík, Leška, Andrašovský – Okál, M. Čech, Vlach – M. Pšurný, F. Čech. R. Pšurný. Trenéři: Rostislav Vlach a Stanislav Přikryl.

Zlín využil přesilovku a ujal se vedení

Dvojboj mezi Moellerem a berany ze Zlína, ze kterého domácí nutně potřebovali vytěžit tři extraligové body, aby zažehli plamínek naděje v boji o předkolo play off, odstartoval vhozením puku mezi elitní centry Rolinka a Lešku. Poté se již domácí zakousli do žlutomodrého obranného valu a hned zkraje prověřili Murína několika slibnými pokusy.

První ze série šancí byl vybojovaný puk Koukala, který jej mylně směroval do betonů hostujícího gólmana. Minutku po něm si vytvořila velký tlak druhá formace Východočechů, kdy Pucher poslal do nájezdu Tvrdíka. Ten ale blafákem „na krátko“ na zlínského strážce nevyzrál. Třetí z této minisérie byla bekhendová střela Rolinka, který však svůj záměr nenarýsoval přesně.

A udeřilo na druhé straně. Za katr byl odeslán mladý domácí bek Šeda a Jihomoravané svou přesilovku bryskně zužitkovali. Po kombinaci v útočném pásmu se přes Galvase dostal touš k „automatu“ Balaštíkovi a ten neváhal a zajistil svému týmu vedení 0:1.

Minutu po tomto okamžiku mohlo být ještě hůř. Hosté se mylně domnívali, ze kotouč přešel brankovou čáru, ale rozhodčí Minář u videa potvrdil, že k tomuto transportu za Lašáka nedošlo.

Moeller nesložil zbraně a zvýšil obrátky o několik stupňů. První eskadra domácích se usadila v útočné třetině a roztočila kolotoč před Murínem. Tvrdou střelu Havíře od modré se neúspěšně pokoušel usměrnit agilní Rolinek. Hned poté byl vyloučen Balán a domácí si mohli poprvé vyzkoušet přesilovou hru. V té byla aktivní druhá pětice a primárně Pucher, jenž načrtl několik velmi atraktivních přihrávek, ale Somík příklepem a ani mezi kruhy zcela osamocený Tvrdík skórem nepohnuli. Stejně tak dopadl i nápřah Sýkory nebo švih Balaštíka.

Zlín zadělal domácím na debakl

Před zahájením prostředního dějství byl oceněn pamětním dresem v rámci Memory programu Josef Kratochvíl. Do první šance se dostal útočník červenobílých Hlinka, ale netrefil terč za Murínem. V následné akci byla ovšem aktivita Pardubic oceněna alespoň nedovoleným zákrokem Ďuráka. V převaze si ale Pardubice mnoho šancí nepřipravily. Za zmínku stál snad jen Rolinkův příklep z nulového úhlu.

Ve 26. minutě fauloval u mantinelu jinak spolehlivý kapitán Moelleru Snopek. Při tomto zákroku přišel však ke zranění, při kterém se na hrací ploše objevila krev. Zlín tuto převahu nezačal dobře a velmi aktivní Pucher pelášil na Murína. Stahovačkou si obhodil beka hostů, ale jeho švihu scházely centimetry. Tato přesilovka jednoho muže v poli byla ještě na 17 sekund znásobena vyloučením Nakládala, okenáři se však k ničemu nedostali.

Přesně v polovině střetnutí byl vykázán k trestoměřičům Martin Čech, jenž srazil Lašáka v brankovišti. Moeller vyvinul značnou snahu k vyrovnání, ale po projektilu Rolinka zazvonila jen tyč zlínské kasy.

Později se domácím naskytla výhoda přesilové hry. Ti ale svou příležitost hrubě prohospodařili. Na konci této převahy se na led navrátivší kapitán Moravanů Okál dostal se spoluhráči do přečíslení tři na jednoho a adresoval svou nahrávku Jaroslavu Balaštíkovi, který bez problému zvýšil na 0:2.

Tři minuty před koncem druhého dějství poslal, po ladném přechodu do útoku a lehké kombinaci beranů, obránce Lubomír Vosátko středněrychlou střelu švihem na Lašáka – ta skončila v síti – 0:3.

Hrozivé skóre srazilo domácí družinu do kolen a do přestávky inkasovala ještě jednou. Rychlým duetem se prezentovalo duo Čechů ve žlutém dresu – na konci akce stál Filip Čech, který pohnul gólovým účtem na kostce na neuvěřitelných 0:4.

Pardubice alespoň snížily

S přáním pokusit se odvrátit blamáž, a alespoň zkorigovat střeleckou listinu, nastoupili domácí hokejisté do třetí třetiny v proházeném složení. Pomoci jim k tomu měl brankář Alexander Hylák, který vystřídal Jána Lášáka v brance. Ke změně na tomto postu došlo i na straně hostů, kdy Murína nahradil třetí s party Čechů – Jakub.

Vyprázdněné ochozy mohly nejprve sledovat oslabení Východočechů při vyloučení Sýkory, kdy si ale hosté výrazné šance nevypracovali. Podobně na tom byli pardubičtí krom dvou náznaků z hole Cetkovského.

Dále již následoval nepohledný hokej plný nepřesností a marné snahy hráčů v červeném o zápis do listiny střelců.

Z nudy diváky nevyvedlo ani vyloučení Tvrdíka a bezkrevná přesilovka Zlína. Ale ke korekci výsledku došlo. Neúnavný Pucher vybojoval puk a přes Cetkovského jej nasměroval na Tvrdíka, který vymazal nulu ze světelné tabule – 1:4.

Tento vývoj podpořil simulování zlínských hráčů, kdy se Ďurák poroučel jen tak bez okolků k ledu. Neodvratný konec prvního ze dvou utkání se Zlínem nezhatily ani šance Snopka, či Rolinka. Po těchto střelách zblízka se po hrubce Linharta dostal k puku Dušan Andrašovský a skvěle provedeným blafákem do bekhendu upravil na 1:5. Zlín si tak zcela zaslouženě odvezl všechny tři body, jenž se mu mohou velmi hodit v boji o udržení.

Ladislav Lubina (HC Moeller Pardubice): „Potýkáme se v posledních zápasech s problémem při proměňování i těch nejvyloženějších šancí a myslím si, že i to je příčina dnešního výsledku. V úvodu zápasu jsme zase neproměnili dvě, tři tutovky a projevilo se to na naší hře. Nezbývá mi nic jiného než pogratulovat soupeři k vítězství a omluvit se našim divákům za předvedený výkon v dalších dvou třetinách. Budeme věřit, že dáme hráče psychicky dohromady, abychom do konce sezony podávali lepší výkony.“

Rostislav Vlach (RI Okna Zlín): „Zápas byl ze začátku vyrovnaný. Pardubice měly do desáté minuty několik šanci, bohudík pro nás je neproměnily. Rozhodující bylo, že jsme dali gól na 1:0 a pak už byl zápas v našich rukách. Hráli jsme dobře a chápu situaci Pardubic. Bylo to z jejich strany křečovité a to se těžko hraje. Tu situaci jsme zažili také.“