9.3.2008
(HoH)

Výborná druhá třetina! Pardubičtí mladíci se ve Zlíně neztratili

ZLÍN — S velmi zajímavou sestavou odjeli hokejisté HC Moeller Pardubice k dalšímu utkání skupiny o 11.–14. místo na Zimní stadion Luďka Čajky. Zatímco domácí Zlín nastoupil v prakticky kompletním složení se třemi formacemi, Východočeši přivezli kombinovaný výběr čtyř pětek. A právě omlazená pardubická eskadra dokázala vybojovat v hlavním městě české obuvi tři body. Vstup do zápasu se přitom povedl Zlínu, ten záhy vedl 2:0. Prostřední dějství se ale náramně povedlo hostům, po brankách Jana Starého, Tomáše Rolinka, Jaroslava Komy a Petra Koukala vedli 4:2. Na počátku závěrečné dvacetiminutovky sice Zlínští snížili, ale při power play soupeře pečetil pardubickou výhru Petr Koukal svým druhým gólem v utkání.

O2 extraliga, UDR4, neděle 9.3.2008, Zimní stadion Luďka Čajky

3:5
2:0, 0:4, 1:1
Branky a nahrávky: 4:42 Balaštík (Rachůnek), 6:07 Okál (Mokrejš), 44:28 M. Pšurný (Leška) – 22:09 Starý (Havíř), 25:47 Rolinek (Koukal), 27:17 Koma, 36:17 Koukal (Kolář II), 59:15 Koukal (Rolinek). Rozhodčí: Pešina – Bryška, Chytil. Vyloučení: 6:10, navíc Balaštík (Zlín) 10 minut osobní trest. Využití: 1:2. Diváci: 3575. Střely na branku: 35:38. Průběh utkání: 2:0, 2:4, 3:4, 3:5.
Berani Zlín: J. Čech – Nosek, Ďurák, Hamrlík, Lučka, Hlavačka, Vosátko, Míka, od 22. min. navíc Klouček – Okál, Mokrejš, Andrašovský – Balaštík, Leška, Rachůnek – Kubiš, Balán, Záhorovský, navíc od 41. min M. Pšurný. Trenéři: Rostislav Vlach a Stanislav Přikryl.
Dynamo Pardubice: Hylák – Snopek, Nikolov, Koma, Havíř, Linhart, Kolář II, M. Šeda – Tvrdík, Rolinek, Radil – Cetkovský, Kousal, Somík – Kolář I, Koukal, Starý – Semorád, Rákos, Dobiáš. Trenéři: Jiří Šejba a Ladislav Lubina.

Hokejisté Pardubic přivezli do Zlína trojici hráčů, kteří zde okusili poprvé extraligový led. V prvním útoku hrál na levém křídle sedmnáctiletý forvard Lukáš Radil, stejně stár je i Robert Kousal, jenž hrál centra Jiřímu Cetkovskému a Radovanu Somíkovi. O rok starší je Ugo Dobiáš, který se ukázal ve čtvrtém útoku mladíků.

V samotném úvodu byli sice aktivnější hosté, ale poprvé gólově udeřil Zlín. Už v 5. minutě vystřelil útočník Rachůnek, gólman Hylák vyrazil puk pouze k Jaroslavu Balaštíkovi, jenž po svém, tedy dorážkou, otevřel skóre – 1:0.

Hned na to měl velkou možnost srovnat krok Michal Tvrdík, ten se dostal do samostatného úniku. Proti němu se ale vyznamenal gólman Čech, který dostal přednost před Igorem Murínem. V pardubické kleci zase stál Alexandr Hylák, dvojku mu dělal junior Filip Landsman. A pardubický gólman inkasoval o chvíli později podruhé: po Mokrejšově příhře jej prostřelil Miroslav Okál – 2:0.

Pardubice se pak musely ubránit oslabení, pak přitlačily na pilu. Třeba trojka Kolář – Koukal – Starý pravidelnými výpady zaměstnávala zlínskou obranu. Snaha Moelleru ke snížení ale v první třetině k úspěchu nevedla.

To se povedlo až v prostředním dějství. A to několikanásobně! Hned ve 23. minutě David Havíř nahrál Janu Starému, jehož devátou trefu v sezoně musel potvrdit až videorozhodčí – 2:1.

Krátce na to byl trochu sporně vyloučen za vysokou hůl pardubický bek Snopek. Po ustání této početní nevýhody se Východočeši zase rozjeli k veselým akcím do zlínského pásma. Kombinace mezi Petrem Koukalem, který zpětnou přihrávkou našel u tyči volného Tomáše Rolinka, znamenala vyrovnání stavu na 2:2.

Pardubičtí hráli v pohodě, uvolněně. Ta tam byla toporná hra, kterou předváděli v posledním domácím utkání proti Ústí nad Labem. Ve 27. minutě se do dvou šancí dostal Jaroslav Koma. Tu první ještě lapil brankář Zlína, na druhou střelu od mantinelu již Jakub Čech nedosáhl – 2:3.

Nápaditá hra Východočechů přinášela spoustu pěkných hokejových momentů. I domácí se snažili dostávat do pásma Pardubic a ohrozit Hylákovo postavení. Přesto se Moeller dostal do dvoubrankového vedení. Ve 36. minutě byl za držení vyloučen Radek Míka, ten pobyl na trestné lavici pouze 59 sekund. Zpět mezi mantinely jej poslala Koukalova dorážka střely beka Koláře – 2:4.

Do třetího dějství vstoupili domácí s velkou snahou srovnat dvougólovou ztrátu. Neutekly ani dvě minuty a Zlín se radoval z gólu. Po několika výborných zákrocích Alexandra Hyláka se sice kotouč dostal do kasy, ale až po přerušení hry hlavním rozhodčím.

Ten v čase 44:15 vyloučil Jaroslava Komu na 2+2 minuty a Davida Havíře na polovic. Výsledkem bylo snížení hráčů RI Oken. Petr Leška přihrál Michalu Pšurnému, proti jehož střele nemohl pardubický brankář zasáhnout – 3:4.

Snaha Zlína vyrovnat gradovala s postupujícím časem, hosté se naopak dostávali k velmi nebezpečným brejkem do otevřené obrany Beranů. Největší šanci měli domácí po Havířově vyloučení v 53. minutě, ale tuto přesilovku promrhali.

A tak měli poslední slovo hráči v bílých dresech. Zlínští hráli v poslední minutě power play, ale poté, co Tomáš Rolinek vyhrál důležité vhazování, se ke kotouči dostal Petr Koukal a puk zavezl až do brány – 3:5.

Hokejisté HC Moeller Pardubice se tak úspěšně rehabilitovali za nepovedené páteční utkání proti Ústí nad Labem a v souboji o 11. místo vezou z jihu Moravy všechny body.

Rostislav Vlach (RI Okna Zlín): „Mrzí nás, že jsme neuhájili dvoubrankové vedení z úvodu zápasu. Druhá třetina byla z naší strany velmi špatná a v závěru jsme již nestačili srovnat krok. Pardubice vyhrály zaslouženě. V dnešním zápase vynikla na obou stranách ofenzíva nad defenzívou.“

Jiří Šejba (HC Moeller Pardubice): „Zápas se odehrál podle hesla ‚každý chvilku, tahá pilku‘. V první třetině měl Zlín navrch, poté se karty obrátila v náš prospěch a třetí třetina již byla vyrovnaná. Podařilo se nám vstřelit čtyři góly, které o osudu utkání rozhodly. I když domácí ještě snížili na rozdíl jednoho gólu, třetí třetina již byla vyrovnaná. Předem jsme avizovali, že dáme v dalších zápasech šanci juniorům.“