Vítkovice vrátily direkt. Rozhodne tak sedmý zápas v Pardubicích!

18.3.2012 | Jan Hrabal

OSTRAVA — Šestý zápas čtvrtfinále play off hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice nezvládli. Čtyřmi využitými přesilovkami dokázaly Vítkovice ovládnout důležité utkání a vyhrály 6:1. Jediný gól Východočechů vstřelil Radovan Somík.

ČF6, neděle 18.3.2012 od 18:10 hodin, ČEZ Aréna
Vítkovice

Branky a nahrávky: 7:22 Ujčík, 22:56 Ujčík (Kudělka, Burger), 23:24 Klimek (Kudělka, Sloboda), 32:28 Pohl (Burger), 39:02 Punčochář (J. Káňa), 44:39 Ujčík (Rákos, Kudělka) – 25:40 Somík (Bartek, Elkins). Rozhodčí: Fraňo, Minář – Bláha, Kostka. Vyloučení: 9:9. Využití: 4:1. Diváci: 7103. Střely na branku: 22:42. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 6:1. Nejlepší hráči: Viktor Ujčík – Tomáš Zohorna. Stav série: 3:3.
Vítkovice: Málek – Sloboda, Sedlák, Voráček, Kudělka, Punčochář, Koma – Sýkora, Húževka, T. Káňa – Pohl, Burger, Klimek – Ujčík, Štefanka, Szturc – Šedivý, Strapáč, J. Káňa. Trenéři: Mojmír Trličík a Zdeněk Moták.
Dynamo Pardubice: Růžička (23:24 Salfický) – Píša, Kočí, Sičák, Borer, Benák, Kolář II, Havíř – Kolář I, Koukal (32. Markovič), Starý – Cetkovský, Zohorna, Rákos – Bartek, Elkins, Somík – Semorád, Kousal, Buchtele. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.

Vítkovičtí hokejisté nastoupili do šestého čtvrtfinále se změnami v sestavě. Mojmír Trličík roztrhl duo Jiří Burger – Viktor Ujčík, ti hráli spolu pouze v přesilovce. Do vítkovické branky se vrátil Roman Málek. Naopak pardubická sestava zůstala stejná jako v pátek.

Viktor Ujčík proměněným brejkem poslal domácí do vedení

Vítkovice nastoupily do zápasu s obrovskou chutí. Od prvního buly jich byl plný led, navíc po nedovoleném bránění Václava Kočího měly výhodu přesilové hry. Pardubice byly pod tlakem, ale odolaly ostravského protivníka.

V následné pasáži se Pardubice snažily útočit, ostatně svého soupeře v prvním dějství přestřílely 9:5, ale Roman Málek byl pozorný. V 8. minutě se do rychlého brejku dostal Viktor Ujčík, přebruslil Aleše Píšu a blafákem do bekhendu k tyči rozjásal ostravskou ČEZ Arénu.

Pardubice měly možnost vyrovnat stav ve dvou přesilových hrách. Ve 13. minutě pykal Tomáš Kudělka za krosček, v závěru úvodní části hry se nedovoleným bráněním provinil Viktor Ujčík. I tato výhoda zůstala z pardubické strany nevyužita.

Využité přesilovky poslaly Vítkovice do trháku

Ostravané rozhodli zápas v prostředním dějství. V něm využili tři přesilové hry, navíc donutili hosty vystřídat brankáře. V čase 22:49 putoval za hákování Viktor Ujčík, domácí využili početní převahu po pouhých sedmi sekundách! Po vyhraném buly se ke střele od modré dostal Viktor Ujčík a svým 400. gólem v naší nejvyšší soutěži poslal Ostravu do vedení 2:0.

O pár okamžiků to s Pardubicemi bylo ještě horší. Za vysokou hůl pykal útočník jan Kolář a ten zůstal na trestné lavici pouhých devět vteřin! Střelu Tomáš Kudělky obratně tečoval Lukáš Klimek – 3:0.

Dvě rychlé inkasované branky donutily pardubické trenéry vystřídat brankáře, místo Martina Růžičky šel před tři tyčky Dušan Salfický. Ten pak sledoval pardubickou přesilovku, když za podražení šel na trestnou lavici Viktor Ujčík.

Pardubice dlouho obléhaly brankáře Málka, nakonec se v závěru této výhody prosadil Radovan Somík, ten si najel na Bartekovu přeihrávku do předbrankového prostoru a podél tyče ji umístil za gólmana Málka – 3:1.

Vstřelená branka hosty nakopla, ti ostatně přestříleli domácí ve druhé třetině 14:10. Ale Vítkovice se mohly spolehnout na znamenitou produktivitu! Ještě předtím, než Ostravané rozhodli zápas, tak přežili třiasedmdesát sekund trvající oslabení tři na čtyři.

Ve 33. minutě špatně za brankou rozehrál Dušan Salfický, puku se zmocnil Petr Pohl a do prázdné kasy poslal Vítkovice do vedení 4:1. Krátce předtím odstoupil ze hry Petr Koukal, toho na místě prvního centra vystřídal Robert Kousal, do hry se dostal také Jaroslav Markovič.

Ještě hůře bylo Pardubicím poté, co v závěru druhé třetiny proměnily Vítkovice další přesilovou hru. Za držení hole seděl na trestné lavici Aleš Píša a od modré se prosadila ostrá pumelice Petra Punčocháře – 5:1.

Zápas přerušil kolaps diváka

Veškeré naděje Pardubicím vzal třetí gól z hole Viktora Ujčíka. Vítkovický matador se prosadil při další ostravské přesilovce. Za hrubost byl vyloučen David Havíř, ale ani on nepobyl mezi trestoměřiči dvě minuty. Půl minuty před koncem dokončil pohlednou ostravskou kombinaci hráč s číslem 11 – 6:1.

V 50. minutě byl zápas přerušen, neboť jeden z fanoušků zkolaboval. Rozhodčí po krátké chvilce přerušili hru, obě mužstva se domluvila, že zápas přeruší do doby, než zdravotníci pomohou divákovi. Zhruba po čtvrthodině odnesli zdravotníci diváka z hlediště a transportovali do nemocnice.

Po tomto momentu ubylo ostrých osobních soubojů, dá se říci, že se zápas v klidu dohrával. V jeho závěru měl Jiří Burger velikou šanci, samostatný únik ale nezakončil přesně.

Mojmír Trličík (HC Vítkovice Steel): „Budu stručný jako po utkání v Pardubicích. Dneska jsme vyhráli, protože jsme byli prostě lepší.“

Pavel Hynek (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Domácí vyhráli zaslouženě. Nám se utkání dneska nevydařilo v první třetině, kdy jsme neměli dostatečný pohyb, nasazení a důraz v osobních soubojích. Ve druhé třetině to domácí zlomili v přesilových hrách. Doposud jsme oslabení v sérii hráli dobře, ale dneska to Vítkovice prorvaly a to bylo rozhodující.“

Vzájemné zápasy 2011/2012
21.10.11 Dynamo Pardubice – Vítkovice 2:1sn