30.11.2007
Michal Vilím, Jan Hrabal

Velmi těžká premiéra. Noví trenéři se uvedli dvěma body

Velice náročný zápas v nelehké situaci sehráli hokejisté HC Moeller Pardubice. Dvakrát Východočeši prohrávali s Kladnem, ale nakonec dokázali zápas dotáhnout do prodloužení, ve kterém rozhodl o vítězství HC Moeller Petr Sýkora. Kladno sehrálo v Pardubicích povedenou partii, první vedení z úvodní třetiny musel nulovat Petr Sýkora. Na 2:2 pak srovnával v 57. minutě Jan Snopek, aby nejlepší střelec extraligy rozhodl o pardubickém vítězství za dva body v nastaveném čase. Premiéra nové trenérské dvojice Jiří Šejba – Ladislav Lubina nakonec dopadla vítězně za dva body.

O2 extraliga, 26. kolo, pátek 30.11.2007, ČEZ Arena Pardubice

Rytíři Kladno

0:1, 1:1, 1:0 – 1:0
Branky a nahrávky: 37:16 Sýkora (Snopek), 56:24 Snopek (Sýkora), 60:53 Sýkora – 8:02 Bělohlav (Horna), 37:45 Gulaš. Rozhodčí: Minář – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 6:9, navíc Schnabel (Kladno) 10 minut osobní trest. Využití: 1:0. Diváci: 8240. Střely na branku: 48:28. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2.
Dynamo Pardubice: Lašák (15:19–20:00 Hylák) – Snopek, Havíř, Píša, Nikolov, Posmyk, Linhart, Kolář II – Sýkora, Rolinek, Pivko – Tvrdík, Pucher, Somík – Ondřej, Hlinka, Koukal – Bláha, Zohorna, Starý. Trenéři: Jiří Šejba a Ladislav Lubina.
Rytíři Kladno: Orct – Nádašdi, Hájek, Pavlas, Schnabel, Ševc, Štěpánek – Gulaš, Patera, Procházka – Nedvěd, Gardoň, Kuchler – Horna, Kalla, Bělohlav – Diviš, Kazatel, Tomajko. Trenéři: Zdeněk Müller a Petr Kasík.

On line přenos Statistiky zápasu Zápis o utkání Referát ČTK

Skóre otevřelo Kladno

Před začátkem utkání obdržel útočník Pardubic Petr Sýkora symbolický dres za pět stovek odehraných soubojů v české extralize. Noví trenéři Moelleru Jiří Šejba a Ladislav Lubina naordinovali svým svěřencům ofenzivní taktiku, kterou mělo podpořit zařazení Libora Pivka do prvního útoku.

Účet nezdařených střeleckých pokusů otevřeli příklepem kladenský Hájek a na druhé straně Starý. Oba gólmani byli však pozorní. V páté minutě skončilo vyjetí Tvrdíka zpoza branky nedovoleným zákrokem hostujícího Zdeňka Nedvěda. V následné převaze nepomohlo domácím ani výborné držení modré čáry Nikolovem, který tak jistil pohlednou kombinaci druhé řady Moelleru. Na konci této souhry stál Pucher, který ale mířil vysoko nad.

Podle pardubických not se ovšem hrálo jen do deváté minuty – nečekanou akci začal v útočném pásmu hostů Tomáš Horna, jež adresoval puk zkušenému matadorovi v modrém trikotu Radku Bělohlavovi, který z první zaskočil Jána Lašáka – 0:1.

Východočeši si přáli rychlou odpověď, jenž mohla přijít při vyloučení kladenského Diviše, ale Havíř, najetý mezi kruhy, z otočky pohrdl vyrovnáním. Stejně se zachovali o několik vteřin déle i Tvrdík s Pucherem. Ti téměř nehlídaní nedokázali ve vyložené šanci usměrnit touš za v pohodě chytajícího Zdeňka Orcta v kase Kladna.

V závěru třetiny poslal rozhodčí Minář na trestnou lavici beka Východočechu Píšu. Po rozehrání puku mohl zvýšit vedení hostů další kladenský harcovník Gardoň, ale svou příležitost nezakončil a ještě navíc poslal svým průjezdem brankovištěm Lašáka k ledu. Ten byl otřesen a musel přepustit své místo Alexandru Hylákovi.

Po tomto vývoji a po sérii vyloučení na obou stranách dostaly postupně oba týmy možnost přesilovky čtyři na tři, ale ani jeden celek ji z výrazným úspěchem nesehrál.

Moeller dokázal vyrovnat, ale poté znovu inkasoval

Než odstartovalo druhé dějství byl v Memory programu slavnostně oceněn dresem bývalý brankář Tesly Miroslav Lacký. Poté se do svatyně Moelleru vrátil Ján Lašák a hned zkraje se snažil o vyrovnání Somík. Ale jeho střela zápěstím minula pravou tyč branky hostů.

Ve 25. minutě ukázal Peter Pucher, že mimo přihrávek umí i ohrozit obranu hostů golfovým úderem. Na druhé straně mohl od modré trefit terč za Lašákem Pavlas. Orct i Lašák byli ovšem oporami svých týmů.

O tři minuty později uháněl sám na Orcta mladý forward domácích Bláha. Jeho průnik kladenští hráči doprovodili dvěma fauly, takže Východočeši náhle získali přesilovku pět na tři. Avšak tu nevyužili. Rolinek ani Sýkora své projektily neumístili přesně. Změnu obrazu alespoň zajistila druhá přesilovková eskadra domácích, ale Nikolov, Píša ani Somík ostřelování Orcta jako u Verdunu ve vyrovnání nepřetavili.

V další fázi zápasu převzali iniciativu hosté. Nedvěd se zjevil osamocen před Lašákem, ale slovenský gólman zastavil se štěstím puk před brankovou čarou. O další akci se Středočeši postarali v přečíslení dva na jednoho, na jehož konci stál Procházka a vynikající přesunutí na brankovišti v podání Jána Lašáka.

Chvíli na to hrály Pardubice klasickou převahu a konečně pohnuly skórem. Okamžiky nepozornosti kladenských hráčů si užil ve 37. minutě hráč s číslem 37 Petr Sýkora a střelou z „jedničky“ změnil Snopkovu přihrávku ve vyrovnání – 1:1.

To ale nebyl poslední gól ve druhé třetině. Milan Gulaš ze středního pásma zmrazil pardubické diváky nahozením, které k jejich úžasu skončilo v domácí kleci – 1:2. Po tomto šoku se blýskl přehazovačkou mezi beky hostů Somík, ale on ani Tvrdík Orcta svým zakončením nepřelstili.

Po Sýkorově akci vyrovnal Snopek

Třetí dějství večera začalo trefováním hbitých lapaček brankářů obou soupeřů. Nejvíce nebezpečný byl nájezd Gardoně, jemuž Lašak překazil radost krásným zákrokem právě rychle pozvednutou lapačkou.

V dalším průběhu se střídaly přesilovky v podání obou týmů. V pardubické si nepozvedl sebevědomí Rolinek, který nestihl tečovat nahození Snopka a v kladenské se hosté v podstatě ani nedokázali na delší čas usadit v pásmu.

Snaha o zvrat v podání hráčů Pardubic se stávala čím dál marnější. Jejich akce končily buď ztrátou kotouče nebo nepřesně cílenou střelbou. Výjimkou byly pokusy Pivka nebo Píši, ovšem oba trefili Orctovu vyrážečku respektive beton.

Domácím svitlo až v 56. minutě. Brilantně zabojoval Sýkora. Ten získal puk a po nepodařené střele adresoval přihrávku přes klubko hráčů obou týmů Janu Snopkovi, který zajistil vyrovnání na 2:2.

Tři minuty před koncem třetiny se ke střele do protipohybu Lašáka odhodlal Kuchler, puk ale projel podél brankoviště. Poté byl vyloučen hostující Štěpánek a Sýkora orazítkoval jen tvrzené sklo za Orctem. To znamenalo, že se podruhé za sebou se v ČEZ Areně prodlužovalo.

Prodloužení zlomil Petr Sýkora

V následném nastavení dohrávaly Pardubice převahu jednoho hráče v poli a tu se jim podařilo využít. Po jedné střele Snopka a dvou Sýkory upravila skóre k radosti domácích až již zmíněná druhá střela Petra Sýkory. Pardubice tak pod novými kouči získaly alespoň výhru v prodloužení a to hlavně zásluhou svého elitního střelce.

Jiří Šejba (HC Moeller Pardubice): „Chtěl bych poděkovat mužstvu za snahu po celý zápas, protože kluci ze sebe vydali úplně všechno. Jsou tam samozřejmě věci, kde nám to vázne, budeme se snažit na tom pracovat. Pokud hráči ze sebe na ledě vydají to, co dneska, tak bychom neměli mít strach.“

Petr Kasík (HC Geus Okna Kladno): „Dvakrát jsme vedli, ale bohužel jsme náskok neudrželi. Ke konci nás soupeř dostal pod tlak a my jsme jednobrankové vedení nedokázali ubránit.“